Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena

Z dvougólového vedení jen bod. Hokejisté podlehli Švédům na nájezdy

22:17aktualizováno  22:36
MINSK - Čeští hokejisté mají na mistrovství světa další bod. Po výhře nad Slovenskem v neděli podlehli Švédům 3:4 po nájezdech. Češi přitom vedli nad obhájci zlata už 3:1 a v zápase předvedli solidní výkon. Dvě branky vítězů dal Joakim Lindström.

Oskar Möller (vlevo) slaví gól do české sítě. foto: ČTK

ON-LINE ŠVÉDSKO - ČESKO ZDE

Národní tým posbíral ve dvou prodlužovaných duelech v tabulce skupiny A tři body a jsou zatím na čtvrtém místě o skóre před Itálií. Reprezentanti pod vedením Vladimíra Růžičky zakončí náročný trojboj na úvod turnaje v pondělí proti Kanadě (19:45 SELČ).

Hertl po zápase se Slovenskem povýšil na elitního centra vedle hvězdného Jaromíra Jágra. Splnil si tak další sen a jako by se z něj v prvních chvílích zápasu se Švédskem ani neprobudil. Po vítězném buly dostal puk do samostatného úniku a český mladíček skóroval.

Hertlův gól byl druhý nejrychlejší v historii MS

Český hokejový útočník Tomáš Hertl vstřelil druhý nejrychlejší gól v historii mistrovství světa. Dvacetiletý hráč San Jose už v osmé vteřině otevřel skóre duelu se Švédskem ve druhém vystoupení českého týmu na šampionátu v Minsku a vyrovnal výkon Kanaďana Jaye McClementa, který stejně rychle skóroval v roce 2007 proti USA. Rekordmanem je Bělorus Sergej Děmagin, který se o dva roky později prosadil proti Finsku už v páté sekundě. Nejrychlejší gól v historii samostatné české reprezentace ale Hertl nedal. V prosinci 2011 vstřelil branku v duelu Channel One Cupu v Chomutově proti Švédsku už v páté vteřině Petr Průcha.

Tomáš Hertl zmrazil Švédy gólem už po osmi vteřinách.

"Jsem rád, že jsem konečně dal gól na mistrovství světa," usmíval se 20letý talent v televizním rozhovoru o přestávce. "Na Jardu se všichni lepěj, pro nás je tam prostor. Při tom gólu mi Ondra Němec krásně nahrál a vyslal mě. Bál jsem se buly, vyhrál jsem tu první a hned z toho byl gól.

Češi ještě po špatném střídání Švédů hráli přesilovku, ale vážnější šanci si nevytvořili. Naopak trochu polevili, šampioni z loňského mistrovství světa lépe bruslili a drželi se v útočné třetině. Zaslouženého vyrovnání se Švédové dočkali v čase 11:26. Odražený kotouč za Saláka dostal Oscar Möller.

Český brankář pak vyrazil za rozhodčím a stěžoval si, že ho v brankovišti blokoval Lindström. S protesty však neuspěl ani kapitán Tomáš Rolinek. Konec diskuzí - branka byla regulérní.

Nejlepší momenty Růžičkova výběru orámovaly první třetinu. Jiří Hudler využil početní výhodu 25 sekund před koncem. Útočník z Calgary se hezky odpoutal od švédského beka, na levém kruhu byl volný a bez přípravy trefil puk přesně k tyčce.

Ve druhé třetině diváci v Čižovce viděli výborný hokej. A skoro to vypadalo, že se oba týmy dohodly: jednou útočíme my, pak si to prohodíme. Švédové měli velký tlak na brankovišti, před Salákem clonili, doráželi a český brankář občas trochu překotně lovil kotouč kolem branky.

Švédský gólman Nilsson si zase musel dávat pozor na rychlé protiútoky, aktivní byl především Hudler, pro nějž připravil v polovině utkání bojovník Novotný dobrou šanci, ale český hráč nedokázal tečí zblízka umístit kotouč do branky.

Za chvíli však Češi vedení zvýšili. Z premiérové trefy na mistrovství světa se radoval nováček Martin Zaťovič, v oficiálním zápisu nejprve figuroval obránce Ondřej Němec, který střílel od modré čáry. "Asi jsem to dal já, trefilo mi to hokejku," přiznal karlovarský útočník.

Při Hudlerově vyloučení obhájci zlata rozjeli přesilovkový kolotoč, na němž "přivezl" druhý gól útočník Mikael Backlund. Stejně dobře hráli v početní výhodě také Češi, ale Nilsson jejich šance pochytal.

Švédsko vstoupilo do třetí třetiny náporem, snad jen Jágrovi se při jednom střídání podařilo vymanit z obrany a podržet puk v útočném pásmu. Vyrovnávací gól nakonec padl znovu v přesilovce. Joakim Lindström dostal přihrávku před prázdnou branku.

Růžičkovi hoši se zvedli, opět byli lepší. Jan Kovář neproměnil obrovskou šanci, když Ševcovu střílenou přihrávku nasměroval těsně vedle tyčky. "Češi! Češi!" závěr třetí části strhl i fanoušky v hledišti. Podobně bylo dramatické i prodloužení.

Mistrovství světa v hokeji v Minsku:

Skupina A:

• Česko - Švédsko 3:4 sn (2:1, 1:1, 0:1 - 0:0)
    Branky a nahrávky: 1. Hertl (Němec, Rolinek), 20. Hudler (Jan Kovář, Ševc), 32. Zámorský (Němec, Hertl) - 12. Möller (Backlund), 37. Möller (Jimmie Ericsson, Lindström), 49. Lindström (Möller, Nygren), rozhodující sam. nájezd Lindström. Rozhodčí: Gofman, Olenin (oba Rus.) - Fluri (Švýc.), Schrader (Něm.). Vyloučení: 5:6. Využití: 1:2. Diváci: 6018.

Skupina B:

• Finsko - Rusko 2:4 (1:2, 1:2, 0:0)
    Branky a nahrávky: 10. Hietanen (Lehterä, Kontiola), 40. Karalahti (Lajunen, Jokinen) - 2. Tichonov (Kalinin, Bělov), 5. Ovečkin (Orlov, Zaripov), 23. Kuljomin, 35. Kalinin (Zaripov, Tichonov). Rozhodčí: Nord, Vinnerborg (oba Švéd.) - Hull (Kan.), Lederer (ČR). Vyloučení: 6:7, navíc Kontiola (Fin.) 10 min. Využití: 2:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 13.934.