Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Zemřel horolezec Hrubý. Zdeněk uklouznul a zřítil se, potvrdil Holeček

Sport

  10:08aktualizováno  18:33
PRAHA - V Himálaji zemřel předseda Českého horolezeckého svazu (ČHS) Zdeněk Hrubý. S kolegou Markem Holečkem se na expedici v Pákistánu pokoušeli o prvovýstup jihozápadní stěnou na Gašerbrum I.

Český horolezec Zdeněk Hrubý foto: Mafra - František Vlček

"Šlo o chvilkovou nepozornost. Zdeněk asi uklouznul a zřítil se tisíc metrů dolů, do propasti," řekl exkluzivně Lidovým novinám zdrcený Holeček. Jejich výprava na Gašerbrum přitom málem skončila tragicky už před čtyřmi lety. Tehdy měli v jihozápadní stěně už nejobtížnější úsek za sebou, ale Hrubému ve výšce 7500 m praskly žaludeční vředy a nemohl prakticky učinit ani krok, přijímat vodu, natož potravu. Tehdy posílal v zoufalé situaci Holečka k záchraně přes vrchol na druhou stranu hory s tím, že se pokusí nějakým způsobem sestoupit dolů. 

Český horolezec Marek Holeček

Jenže Holeček ho neposlechl, zůstal u něho a společně nakonec, daleko za hranou rizika, snad až jakýmsi zázrakem, sestoupili bezpečně dolů. "Je jisté, že nebýt Máry, už tady nejsem," řekl tehdy Hrubý. Hrubý s Holečkem absolvovali na začátku letošní sezony prvovýstup alpským stylem na himálajský 7349 metrů vysoký vrchol Talung v rámci projektu Never Stop Exploring. Výprava na 8068 metrů vysoký vrchol Gašerbrum I byla druhou částí projektu, který chtěli oba horolezci letos zakončit dalším prvovýstupem alpským stylem na Mount Foster (2105 m) v Antarktidě a provést první přechod třicetikilometrového hřebenu Smith.

Sedmapadesátiletý Hrubý vystoupil na osm osmitisícovek včetně právě Gašerbrumu I v roce 1997. O prvovýstup jihozápadní stěnou na jedenáctou nejvyšší horu světa se s Holečkem pokoušeli už v roce 2011, tehdy však kvůli zdravotním problémům Hrubého neuspěli. Hrubý byl také na Mount Everestu, kde se dostal do výšky 8650 metrů, na obávané K2 byl ve výšce 8000 metrů, do 8100 metrů vylezl i na Kančendžengu.

ČTĚTE TAKÉ:

Pokoušel se vystoupit rovněž na Makalu. "Zdeňkovo úmrtí mě hluboce zasáhlo. Byl to čestný a statečný člověk. Podílel se aktivně na změnách v olympijském výboru i celém sportovním prostředí," uvedl předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval. V roce 2008 dostal Hrubý společně s Radkem Jarošem hlavní cenu Českého klubu fair play za záchranu dvou polských horolezců, kteří se při výstupu na himálajskou osmitisícovku Dhaulágiri dostali do ohrožení života kvůli výškové nemoci.

Při sestupu z vrcholu pak pomohli i dvěma vyčerpaným španělským horolezcům. Za svůj čin obdrželi rovněž diplom Evropského hnutí fair play. V letech 1994-2012 vystoupil Hrubý na osm osmitisícovek, čímž se zařadil mezi špičku českých horolezců. Stejný počet osmitisícovek zdolal Josef Rakoncaj, lépe je na tom jen Jaroš, který má za sebou již 13 ze čtrnácti osmitisícových vrcholů. Hrubý, který v minulosti pracoval i jako náměstek na ministerstvu financí, po sobě zanechal ženu a dvě děti.

Zdeněk Hrubý (zemřel ve věku 57 let)

- Hrubý vystoupil v letech 1994-2012 na osm osmitisícovek, čímž se zařadil do špičky českých horolezců. Stejně osmitisícovek zdolal Josef Rakoncaj, lépe je na tom jen Radek Jaroš, který má za sebou již 13 ze čtrnácti osmitisícovek.

- Hrubý stanul 9. července 1997 (se Stanislavem Šilhánem a Vladimírem Myšíkem) jako první Čech na 11. nejvyšší hoře světa, Gašerbrum I (8068 m), která se mu nyní stala osudnou.

- V roce 2008 dostal společně s Radkem Jarošem hlavní cenu Českého klubu fair play za záchranu dvou polských horolezců, kteří se při výstupu na himálajskou osmitisícovku Dhaulágiri dostali do ohrožení života kvůli výškové nemoci. Při sestupu z vrcholu pak pomohli i dvěma vyčerpaným španělským horolezcům. Za svůj čin obdrželi rovněž diplom Evropského hnutí fair play.

- Hrubý byl od roku 2002 do dubna 2005 náměstkem ministra financí, kde zodpovídal za privatizaci a evropskou integraci, rovněž byl národním koordinátorem pomoci EU. Na ministerstvo si jej do svého týmu přivedl ministr Pavel Mertlík, ve funkci zůstal i za úřadování dalšího z ministrů Bohuslava Sobotky (oba ČSSD).

- Hrubý působil dlouhá léta v dozorčí radě (DR) elektrárenské společnosti ČEZ: od února 2003 zastával tři roky funkci místopředsedy DR, od února do prosince 2006 pak byl jejím předsedou, členem DR byl opět od únoru 2007 do června 2011.

- V roce 2007 byl Hrubý jedním ze skupiny státních zaměstnanců, které policie obvinila z nezákonného pobírání odměn od energetické společnosti ČEZ. Podle policie měli od firmy přijmout opční akciový program a životní pojistky, z čehož měli mít mnohamilionové výnosy. Policie případ ale v únoru 2008 odložila.

- Zdeněk Hrubý se narodil 9. srpna 1956. Vystudoval kybernetiku na elektrotechnické fakultě Českého vysokého učení technického v Praze a získal titul kandidáta věd v oboru ekonomie na ČSAV. V první polovině 90. let absolvoval studijní pobyty v zahraničí, v Prognostickém ústavu zastával dva roky funkci ředitele.

- Hrubý byl poté mimo jiné poradcem guvernéra České národní banky, členem prezidia Fondu národního majetku, byl v představenstvu Českého Telecomu či byl šéfem týmu pro nezávislé posouzení projektu dostavby Jaderné elektrárny Temelín. Vyučoval na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy, byl vládním zmocněncem výročního zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v roce 2000 v Praze a v roce 2007 též krátce vládním tajemníkem pro přípravy předsednictví ČR v Evropské unii v roce 2009.

- Hrubý byl ženatý, měl dvě děti.

Výběr nejznámějších tragédií českých a československých horolezců v Himálaji:

  • 24. května 1976 - Prvním Čechem, který stanul na vrcholu osmitisícovky, byl Karel Schubert na nepálském vrcholu Makalu (8463 metrů). Při sestupu však tragicky zahynul.
  • 16. října 1984 - Při sestupu z Mount Everestu (8848 metrů) zahynul Jozef Psotka, jenž se o den dříve stal spolu se Zoltánem Demjánem prvním Čechoslovákem na vrcholu nejvyšší hory světa.
  • 17. října 1988 - Při expedici na Mount Everest zahynuli čtyři českoslovenští horolezci Jaroslav Jaško, Peter Božík, Dušan Becík a Jozef Just, v té době výkvět slovenského horolezectví.
  • 10. května 2006 - Při pokusu o zdolání čtvrtého nejvyššího himálajského vrcholu Lhoce (8516 metrů) zahynul Pavel Kalný.
  • 16. května 2007 - Při výstupu na Mount Everest přišel o život Libor Kozák, jenž zemřel v táboře ve výšce 8300 metrů nad mořem.
  • 8. srpna 2007 - Během cesty početné české výpravy na vrcholy Gašerbrumu I a II zahynul Jiří Daněk.
  • 27. dubna 2009 - Při pokusu o zdolání desáté nejvyšší hory světa Annapurny zemřel Martin Minařík.
  • 19. května 2009 - Při výstupu na Mount Everest zahynul Věslav Chrzaszcz, který chtěl spolu s Milanem Pěgřímkem zdolat nejvyšší horu světa bez kyslíkových přístrojů.
  • 22. května 2012 - Při expedici na čtvrtou nejvyšší horu světa Lhoce zahynul Milan Sedláček.
  • 31. července 2012 - Zuzana Hofmannová, která v 80. letech patřila ke světové špičce ženského horolezectví, vystoupila jako první Češka na 8047 metrů vysoký vrchol Broad Peaku. Při sestupu zahynula.
Autoři: ,

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...