Logo Synot AC Sparta Praha
Villarreal CF

Online přenos

komentoval: Tomáš Franěk

Hezký čtvrteční večer! Pražskou Spartu dnes čeká velmi těžký úkol, v odvetě čtvrtfinále Evropské ligy proti španělskému Villarrealu musí vyhrát, aby postoupila. Nebudete na stadionu? Nevadí! Zápas, jenž začíná pět minut po 21. hodině, vám nabídneme v podrobné on-line reportáži minutu po minutě, vítejte.
Už samotný postup do čtvrtfinále byl pro Spartu velký úspěch. Vždyť na jaře vyřadila ruský Krasnodar i italské Lazio Řím. Nyní však v cestě stojí "Žlutá ponorka", jak se Villarrealu přezdívá. Tedy tým, který oplývá až zabijáckým přechodem do útoku a silným držením míče.
Utkání před týdnem vyhrál španělský celek 2:1 (na střely to ale bylo 25:8). Střetnutí odstartovala obrovská minela gólmana Bičíka ve třetí minutě, kdy ve snaze o nákop dopředu trefil dotírajícího protihráče a od Bakambua se balón odrazil do sítě. Tuto chybu ale brankář Bičík napravil, Villarrealu zneškodnil hned několik stoprocentních šancí.
Jaká je tedy postupová matematika? Jednoduchá, aby Sparta postoupila, musí bezpodmínečně vyhrát. Když Villarreal zvítězí i v odvetě, případně remizuje, do semifinále jde on. Vyhraje-li ovšem Sparta 1:0, postupuje ona (pomůže jí gól vstřelený na hřiště soupeře). Skončí-li utkání poměrem 2:1 pro pražský celek, následuje prodloužení, případně penaltový rozstřel. A když Sparta vyhraje o dva a více góly, jde dál ona.
Trocha historie - pamatujete si, kdy naposledy byl český celek v semifinále evropského poháru? Už je to hodně let, konkrétně dvacet. To pražská Slavia předvedla krasojízdu tehdejším Pohárem UEFA, na který Evropská liga navazuje. Červenobílí tehdy došli právě až do semifinále.
Domácí Sparta dnes večer rozhodně není v příjemné situaci. Nejen, že musí bezpodmínečně vyhrát, ale hlavně ji sužuje rozsáhlá marodka, vynucené absence a také náročný program.
Kouč Ščasný měl poměrně omezený výběr ve složení dnešní základní jedenáctky. Brabec s Costou mají karetní trest, Šural nesmí hrát kvůli startům za Liberec, Holek, Mazuch, Jiráček a Zahustel jsou zranění.
Sestava Sparty proti Villarrealu: Bičík - Konaté, Mareček, Kováč, Frýdek - Fatai, Matějovský, Dočkal, Krejčí - Lafata, Juliš.
Trenér Sparty už před utkáním říkal: "Složit sestavu nebude problém, problém bude střídat." Ano, lavička náhradníků je plná neznámých jmen. Kromě brankáře Millera a záložníka Váchy, jenž je spíš v pohotovostním režimu, na ni budou sedět tito fotbalisté: Matoušek, Březina, Kadlec, Köstl a Sáček. Tedy hráči z juniorky a devatenáctky, která ve středu s obrovským náskokem stvrdila mistrovský titul.
Stadion se dvacet minut před výkopem slušně plní. Na Letnou se fanoušci hrnuli už dvě hodiny před zápasem, čekají se plné tribuny a skvělá atmosféra.
Hlastel čte sestavy. Jedenáctku Villarrealu vítali sparťané pískotem, z rohu stadionu se ale ozýval potlesk hostujících fanoušků, kterých také přijelo celkem dost.
Domácí kotel nadšeně zakřičel po přečtení každého jména ze základní sestavy Sparty. Na ochozu fanoušci vyvěsili velkou vlajku s nápisem "The neverending story", tedy v překladu "Nekonečný příběh". Věří, že sparťané, byť v oslabené sestavě, ještě natáhnou své evropské dobrodružství.
Sparťané už dokončili rozcvičku a jsou v kabině, zato hráči Villarrealu jsou ještě na ploše a střílí na bránu. Tu tentokrát překvapivě bude hájit Francouz Aréola a ne Asenjo, který před týdnem odchytal úvodní zápas.
Velká sláva se blíží, do výkopu zbývá už jen patnáct minut. Trávník ještě kropí vodotrysky, pořadatelé přímo na ploše zašlapávají drny. Hřiště je v perfektním stavu, trávník se nedávno měnil a je téměř bez kazu.
Z reproduktorů duní píseň We Will Rock You od skupiny Queen, ale na tribunách je zatím celkem ticho. Jako by fanoušci byli víc napjatí než natěšení.
Teď to na tribunách ožilo. Stadionem totiž zní píseň Zpívej, kdo jsi sparťanem - hymna domácího týmu. Fanoušci zpívají a většina z nich drží nad hlavou klubové šály.
Rozhodčí Atkinson přivádí oba týmy na hřiště, utkání za malou chvíli začne!
1
Začal první poločas utkání Sparta - Villarreal
Rozehrála Sparta.
1
Hostující fotbalisté se poprvé dotkli balónu, ale dlouho s ním nedošli. Sparta vybojovala aut a je dál u míče.
2
Krejčího centr do šestnáctky byl zblokovaný, výkop obstará Aréola.
2
Konaté si nesplnil své obranné povinnosti a nechal protihráče odcentrovat. K odraženému míči se následně dostal Suárez, jehož rána letěla nad.
4
Důležité Dočkalovi se hrubě nepovedla přihrávka dozadu, naštěstí pro Spartu to dopadlo dobře. Bakambu se totiž bryskně dostal k balónu a trochu zbrkle vystřelil. Míč poslal mimo Bičíkovu branku, ten zasahovat nakonec ani nemusel.
5
Frýdkův nákop dopředu kýžený efekt nepřinesl, sparťanský bek napálil míč jen tak, bez rozmyslu a žádný ze spoluhráčů si pro něj nedošel. Výkop má hostující gólman.
5
Góly Bakambu (Villarreal) vstřelil gól. Sparta - Villarreal 0:1
To není dobré, Sparta zase dostává rychlý gól! Villarreal předvedl rychlý útok, Bakambu dostal ideálně načasovanou přihrávku a postupoval sám na Bičíka, Mareček ho vůbec nestíhal. Forvard hostů vypálil, míč prošel pod tělem Bičíka a skončil v síti.
7
Co znamená tenhle gól pro šance Sparty? Domácí musí vyhrát minimálně o dva góly.
8
Malé vzrušení před hostujícím gólmanem. Leč zbytečné, Ladislav Krejčí byl v ofsajdu.
10
Důležité Sparta se ale nevzdává a dál hrozí! Frýdek roztáhl hru, přesunul míč na Juliše, jenž ho pak předal Dočkalovi. A sparťanský záložník vypálil levačkou ze střední vzdálenosti a vůbec to nebyla marná střela. Jeho technická rána skončila nad břevnem Aréolovy branky.
12
Spolupráce po ose Matějovský-Fatai-Krejčí. Byla pěkná, rychlá, pohledná. Posledně jmenovaný vypálil zblízka, vyslal přízemní střelu - nenápadnou a ne nebezpečnou. Však Aréola neměl žádné problémy.
14
Konaté pěkně potáhl míč dopředu a odcentroval. Lafata se však k hlavičce nedostal, protihráč z Villarrealu byl rychlejší a vyskočil výš.
16
Důležité Krásná akce Sparty! Matějovský pohotově předal míč Dočkalovi, jenž vyslal něco mezi přízemním centrem a střelou. Jeho rána ale minula vzdálenější tyč, Letná jen vydechla zklamáním.
17
Villarreal je pod tlakem, jeho hráči běhají bez míče, Sparta útočí a má navrch.
17
Centr Krejčího teď nebyl povedený, skončil v autu a hrát může španělský tým.
19
Důležité A zase aktivní Dočkal! Nejprve se pěkně uvolnil Konaté, pohrál si s balónem a přenechal ho Dočkalovi. Ten vyslal pořádně tvrdou ránu z dálky, která ovšem minula branku Villarrealu.
20
Zatímco je Bakambu ošetřovaný, do akce se vydal Soldado. Převzal dlouhou přihrávku a pálil mimo.
21
Důležité Za Spartu střílel... ano, zase Dočkal! Tentokrát už Aréola musel zasahovat, pokus sparťana vyrazil.
23
Spolupráce Konatého s Julišem nevyšla, sparťanský míč byl v rozhodující moment v protipohybu a míč mu utekl do autu.
24
Suárez si pohrával s Krejčím, jenž zaskočil na levé straně obrany. Naštěstí pro Spartu utekl Suárezovi míč do zámezí.
26
Důležité Obrana Villarrealu zazmatkovala a balón se dostal k volnému Dočkalovi. Hosté se však stihli včas zformovat a jeho ránu zblokovali.
27
Rukavina uhlídal Konatého a získal míč pro Villarreal, Sparta se musí stáhnout dozadu.
28
Karty Žlutou kartu dostal Krejčí (Sparta)
28
Už to vypadalo nebezpečně, Suárez chtěl využít přesný pas, ale Krejčí ve spolupráci s Bičíkem situaci zvládl a poslal balón do bezpečí.
29
Juliš přizvedl hlavou míč ke vzdálenější tyči, tam se sice vyskytoval Fatai, ale nestihl doběhnout včas.
32
Po delší době střela hostů, Soldadova rána však letěla hodně vysoko nad. To Spartu nemohlo vylekat.
33
Sparta prohrává, ale evidentně chce se skóre něco udělat. Nepřestávají fandit - a věřit - ani domácí fanoušci.
34
Záhy avšak hosté vybojovali volný přímý kop, Suárezův centr jemně přizvedl Frýdek na roh.
35
Pro roh si v poklidu došel Bičík, žádné problémy pro Spartu.
35
Karty Žlutou kartu dostal Soldado (Villarreal)
za faul na Frýdka po rohu
37
Nyní se hra trochu uklidnila, oba týmy se dopouští nepřesností.
39
Důležité Po pár minutách klidu zase akce Sparty! Konaté si připravil míč na centr a našel jím Lafatu. Jeho skákavou hlavičku zneškodnil gólman Aréola.
40
Důležité Villarreal nestíhá a Sparta dál ohromuje útočnou hrou! Zase přihrával Konaté a Krejčí poslal placírkou míč jen těsně vedle tyče!
41
Karty Žlutou kartu dostal Frýdek (Sparta)
za faul na Bakambua
43
Góly Castillejo (Villarreal) vstřelil gól. Sparta - Villarreal 0:2
Krutá chvíle pro Spartu. Co naplat, že měla více ze hry, že útočila... Villarreal se vydal dopředu, Suárez zprava poslal nepříliš povedený centr, jenž se ale nakonec dostal ke Castillejovi. Ten si míč rychle zpracoval a jeho rána k tyči neměla chybu.
45
Sudí nastavuje jednu minutu.
45
Góly Soriano (Villarreal) vstřelil gól. Sparta - Villarreal 0:3
Villarreal v závěru první půle vybojoval roh a z něho udeřil. K hlavičce se dostal Soriano, míč tečoval Lafata a Bičík nestihl zareagovat. Sparta by musela dát pět gólů a žádný už neinkasovat, aby postoupila. To vypadá na mission impossible.
45
Skončil první poločas utkání. Probíhá přestávka 0:3.
46
Přestávka skončila. Začal druhý poločas utkání Sparta - Villarreal
Rozehrál Villarreal.
46
Fandové Sparty neztrácí víru a žádají Dočkala a spol., aby dali "bůra".
48
Zatím opatrný úvod druhé půle, hosté drží balón, ale nikam nespěchají. Kam by také spěchali...
48
Konaté nezvládl souboj s Castillejem, roh pro hosty.
49
Góly Bakambu (Villarreal) vstřelil gól. Sparta - Villarreal 0:4
To už je debakl. Jak první půle skončila, tak druhá začala. Z prvního náporu po rohu Villarreal nezahrozil, ale z druhé vlny ano. Suárez centroval, Bakambu se zbavil bránících protihráčů a sám zblízka propálil Bičíka.
51
Dočkal si došel pro faul = zajímavá standardka pro domácí.
52
Dočkal centroval, Lafata v záklonu hlavičkoval a poslal míč nad břevno.
53
Letná je samozřejmě klidnější než v prvním dějství, přesto jsou slyšet chorály i skandování. A Sparta drží míč.
54
Vzápětí se dopředu vydali i hosté, Trigueros byl osamocený, leč netrefil míč.
54
Spolupráce po ose Dočkal-Juliš, sparťanský útočník byl ovšem v ofsajdu.
56
Sparťané měli roh, Dočkal přízemním centrem našel Kováče, jehož rána přeletěla břevno.
57
Střídání Střídání: Villarreal: ze hřiště odešel Gaspar, nahradil ho Costa.
první střídání v tomto utkání
58
Tentokrát roh Villarrealu, míč dvakrát přizvedli sparťané a zažehnali nebezpečí.
60
Karty Žlutou kartu dostal Juliš (Sparta)
za faul na Costu
61
Střídání Střídání: Villarreal: ze hřiště odešel Trigueros, nahradil ho Dos Santos.
64
Karty Žlutou kartu dostal Kováč (Sparta)
za úmyslnou hru rukou
65
Góly Dočkal (Sparta) vstřelil gól. Sparta - Villarreal 1:4
Tak přece! Sparta se dočkala gólu díky Bořku Dočkalovi. Fatai efektně podržel míč, až se skoro zdálo, že šanci "zadrbal". Nakonec předal míč domácímu kapitánovi, jenž z hranice šestnáctky přesně pálil ke vzdálenější tyči.
66
Střídání Střídání: Villarreal: ze hřiště odešel Suárez, nahradil ho Baptistao.
poslední střídání hostů
68
Konaté centroval ke vzdálenější tyči, na místě byl Aréola.
71
Góly Krejčí (Sparta) vstřelil gól. Sparta - Villarreal 2:4
Atraktivní přestřelka! Konaté si všiml nabíhajícího Juliše, jenž doběhl míč u brankové čáry a centrem ke vzdálenější tyči přenesl hru. Tam stál připravený Krejčí a levačkou poslal balón do brány.
73
Důležité Sparta zvyšuje obrátky! Měla dva rohy za sebou, při tom druhém Juliš zblízka napálil míč do připraveného gólmana Villarrealu.
74
Důležité Pěkný fotbalový moment! Dočkal pustil míč na Matějovského, jenž se prezentoval povedenou ránou, která doletěla jen těsně vedle tyče.
76
Počet diváků 18 201 (100 % z kapacity 18 270)
Letná hlásí vyprodáno.
76
Po stříleném centru Lafata vyskočil do vzduchu, ale na balón nedosáhl...
78
Karty Žlutou kartu dostal Konaté (Sparta)
78
Karty Žlutou kartu dostal Soriano (Villarreal)
79
Dočkal hýří aktivitou, centrem do šestnáctky ale žádného spoluhráče nenašel.
80
Sparta měla roh, který nezužitkovala.
80
Vzápětí kopali domácí další roh, ani ten gól nepřinesl.
82
Sparta nepostoupí, to už je skoro jasné. Ale přesto domácí hráči fanoušky baví. Konaté předvedl pěknou individuální akci, pak Lafata pálil vedle...
84
Věc v poslední době nevídaná... Villarreal na útočné polovině! Jenomže vše zmařila nepřesná přihrávka Baptistaa.
86
Frýdkův pas do pokutového území byl pro Krejčího moc dlouhý.
86
Už se zdálo, že Dočkal bude (zase) pálit. Pak ale ještě chtěl najít Juliše, vše pohlídal hostující Costa.
87
Důležité Kováč vypálil z dálky a jeho ránu přizvedl jeden z protihráčů. A gólman Aréola měl co dělat, aby míč vyškrábl na roh.
88
Následný rohový kop Sparta v třetí branku neproměnila.
90
Sympatické gesto sparťanských fanoušků. "Hoši, děkujeme," zní Letnou.
90
Nastavují se tři minuty.
90
Karty Žlutou kartu dostal Lafata (Sparta)
90
Skončil druhý poločas utkání. Zápas byl ukončen 2:4.
90
Zápas končí, Sparta se důstojně rozloučila s Evropskou ligou. Už teď si můžete na Lidovky.cz přečíst shrnující referát a nechce-li se vám spát, počkejte si. V co nejkratším čase vám nabídneme bezprostřední pozápasové ohlasy. Z on-line reportáže je to vše, dobrou noc!