Ztrapnili Slavii, potom ji litovali

10:00
Fotbalisté Slavie dopadli jako sedláci u Chlumce. Jen kousek od místa, kde bylo v 18. století potlačeno selské povstání, prohrál favorit v domácím poháru s divizním Převýšovem. Ve východočeské obci se prý historický výsledek zvlášť neslavil. „Dali jsme si buřta u hřiště a šli spát. Druhý den museli všichni jít do práce,“ vysvětlil LN trenér Bohuslav Pilný. Dopředu počítali s porážkou, ale dočkali se vítězství 3:0.

Slavia (Kaufman). foto: ČTK

V Převýšově se zrodilo letos zatím největší fotbalové překvapení. Slavia vypadla z Ondrášovka Cupu se soupeřem, který je nováčkem ve čtvrté nejvyšší soutěži. Divizní tým neměl mít proti účastníkovi první ligy nárok, ale realita vypadala ve středu jinak. „Přišlo mi asi padesát gratulací. Kolik jich musí dostávat mistři světa?“ ptal se pobaveně trenér Bohuslav Pilný.

Více o propadáku Slavie

Hodně lidí v Převýšově dokonce přálo výhru hostům. Ve východočeské obci s 348 stálými obyvateli totiž žije početná skupina fanoušků Slavie. Jedním z nich je také vedoucí mužstva Pavel Pilař. Otec jedné z opor mistrovské Plzně Václava Pilaře si před utkáním dokonce oblékl sešívaný dres. „Kluci se mu smáli, když v něm přišel do kabiny. Byl z toho hodně zaskočený,“ popsal střelec dvou gólů Jakub Jarkovský, k jakým zvláštním situacím docházelo po konci zápasu.

Během 90 minut si vydělal na divizní poměry nadstandardní peníze. „Prémie nám sliboval klub i můj táta. Za každý gól 8 tisíc korun,“ přiznal Jarkovský.

Kanonýra pustili z práce dřív

Porážka je pro Slavii o to tíživější, že představuje triumf amatérů nad profesionály. Šest členů převýšovského mužstva pracuje v Chlumci nad Cidlinou ve velkoobchodu s hutním materiálem, jehož majitel je také hlavním sponzorem klubu. Jarkovský měl s ostatními spoluhráči v zaměstnání před životním zápasem úlevy. „Šéf nám dovolil jít domů už v poledne, abychom si dali obídek, oddechli si a nemuseli z práce utíkat rovnou na zápas.“

Jak se ukázalo, sil měli dost. Brzy začali pozorovat, jak Slavia propadá nervozitě, protože se utkání nevyvíjelo podle jejích představ. „Hrál jsem na Lukáše Jarolíma. Po 30 minutách nadával mladším hráčům, ať začnou jezdit jako my, že nejsme nějaké hvězdy,“ popsal Jarkovský rozladění slávistického kapitána. Když deset minut před koncem prohrávala Slavia 0:2, neměla už energii na zvrat. „Do té doby si mysleli, že nám dojdou síly,“ všiml si trenér Pilný. Někdejšímu úspěšnému obránci, který získal v roce 2002 titul s Libercem a v první lize odehrál 237 utkání, přišel popřát k vítězství kouč Slavie Michal Petrouš. „Výsledek je to opravdu úžasný. Až mi bylo Slavie líto. Porážku přijali její hráči v klidu, to také neumí každý,“ popsal Pilný dění po konci zápasu.

Výjimečný počin přináší Převýšovu také starosti. Soupeři v divizi proti němu budou mít o motivaci postaráno. Kdo by se nechtěl vytáhnout proti mužstvu, které slavně porazilo Slavii. „Hned v sobotu hrajeme v Nové Pace. Tam se ukáže, jestli nelítáme v oblacích,“ upozornil Jarkovský.