Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

Zpátky do minulosti. Před 30 lety nadělila Sparta Trnavě v lize potupnou "desítku"

10:03
Praha - Zatímco v hokeji se fanoušci kýžené „desítky“ v soupeřově síti čas od času dočkají i v extralize, ve fotbale se to na stejné úrovni stává jen zřídkakdy. V české nejvyšší soutěži se takový výsledek naposledy zrodil ještě před rozdělením Československa, kdy Sparta 20. dubna 1990 rozdrtila na Letné odevzdanou Trnavu 10:1.

Domácí fanoušci (derby Sparta vs. Slavia). foto: MAFRA

Teplický trenér Hejkal: Chtěl bych, aby se fotbalistům měřilo stejně jako veškeré populaci

Kanonádu před necelými čtyřmi tisícovkami diváků odstartoval už v sedmé minutě kanonýr Tomáš Skuhravý. Po něm se ještě do konce prvního poločasu trefili dvakrát Roman Kukleta, Ivan Hašek, Michal Bílek a premiérově v lize i Jiří Novotný.

Po změně stran se mezi střelce podruhé zapsali Bílek, jenž panenkovským penaltovým dloubákem překonal nešťastného brankáře Spartaku Pavla Gábrišku, Hašek a Skuhravý. Posledně jmenovaný završil dvě minuty před koncem hattrick, čestný úspěch hostů zaznamenal až za stavu 0:9 synovec někdejšího slavného trnavského trenéra Antona Malatinského Milan.

Fanoušci Sparty na zápase 1. FK Příbram - Sparta Praha
Fanoušci Sparty vtrhli na hřiště.

Sparťané si čtyři kola před koncem po nejvyšším vítězství v sezoně upevnili první příčku, kterou už udrželi. Svěřenci trenéra Jozefa Jarabinského nakonec ovládli tabulku s pětibodovým náskokem před Baníkem Ostrava a získali čtvrtý titul v řadě. Naopak Trnava se ze sestupových příček už nedostala a pětinásobný mistr po 26 letech sestoupil.

O několik týdnů později zazářil Skuhravý na mistrovství světa v Itálii, kde se stal s pěti góly druhým nejlepším střelcem šampionátu a vysloužil si lukrativní přestup do FC Janov. Spolu s ním se na postupu do čtvrtfinále podíleli i další sparťané Hašek, Bílek, Jan Stejskal, Július Bielik a Václav Němeček.

V sezoně 1995/96 Spartu málem napodobila Slavia, jejíž nadílka Uherskému Hradišti se nakonec zastavila na skóre 9:1. Osmibrankovým rozdílem zvítězil i Jablonec nad Českými Budějovicemi v roce 1998 a loni Mladá Boleslav v Teplicích. Oba zápasy skončily 8:0, větším rozdílem nikdo v historii samostatné ligy nevyhrál.

Absolutním rekordem nejvyšší soutěže je výsledek 15:1, kterého ve 40. letech minulého století dosáhly Zlín proti Rakovníku a Slavia proti Českým Budějovicím.