Sparta ještě titul neslaví, lídr v divokém zápase prohrál s Teplicemi

18:32aktualizováno  23:25
TEPLICE/PRAHA - Tisíce fanoušků fotbalové Sparty cestovaly v sobotu odpoledne do Teplic, kde jejich tým mohl v případě vítězství s předstihem slavit 36. titul v historii klubu. Jenomže lídr tabulky zažil ve 27. ligovém kole místo mistrovských oslav první porážku v ročníku. Nezvládl úvod a podlehl 1:3.

Radost teplických fotbalistů po vstřelené brance. foto: MAFRA - Michal Růžička

Sparťanská série bez prohry trvala od loňského května osmadvacet zápasů. Ten devětadvacátý měl zajistit titul. Jenže nezajistil.

Je to překvapivý výsledek. Vždyť Teplice poslední tři zápasy prohrály a kriticky ztrácely v boji o evropské poháry. Vítězství proti Spartě je však posunulo na čtvrtou příčku, která zajišťuje postup do 2. předkola Evropské ligy.

Ohlasy trenérů

Zdeněk Ščasný (Teplice): "Po dlouhé době mám důvod k radosti, protože jsme dokázali nejen vyhrát, ale také porazit Spartu. To se vám nestane každý den. Cením si hlavně toho, že jsme dokázali porazit Spartu v lize jako první. V době, kdy má ohromnou formu a nám se naopak ne úplně dařilo. Nabádal jsem hráče, aby zápas pojali tak, že se znovu můžeme vrátit do herní pohody. Povedl se nám ohromně vstup do utkání, co jsme si vytvořili, to tam spadlo. Úvod byl fantastický, vedli jsme 3:0. Pak se Sparta dostala do hry. Jednou jsme inkasovali a v dalších šancích nás podržel Grigar. V poločase jsme zdůrazňovali hráčům, že nesmíme jen bránit, že musíme být i nebezpeční. Měli jsme poměrně dost brejků, které jsme bohužel nedokázali vyřešit, abychom dali rozhodující gól. Věděli jsme, že když dá Sparta druhý gól, může to dopadnout jakkoliv. Myslím, že to bylo zasloužené. Kluci to zvládli ohromně takticky."

Vítězslav Lavička (Sparta): "Pro nás to byl nevydařený zápas jak na hřišti, tak na tribunách. Hlavní příčinu dnešní porážky vidím v tom, že domácí byli daleko efektivnější. Nám se nepovedl vstup do utkání a domácí pak mohli ještě víc využívat svou nejsilnější zbraň - rychlé protiútoky. Za stavu 1:0 pro Teplice jsme byli blízko ke gólu, místo toho přišel rychlý kontr. Pak nedůsledně dohraná standardka a byli jsme rychle v tříbrankovém deficitu. Za stavu 1:3 měl Hušbauer slibnou šanci, domácí obrana bránila ze všech sil a navíc Grigar předvedl několik výtečných zákroků. I to je jedna z příčin, proč jsme neuspěli. Když vedle mě dopadla dýmovnice, dobře mi nebylo. Byli jsme moc rádi, že se s námi sparťané do Teplic chystají. Předpokládali jsme, že budou naším hnacím motorem, který nás požene za vítězstvím. Bohužel zápas se nepovedl jak na hřišti, tak v hledišti."

Co to znamená pro boj o titul? Sparta musí čekat do nedělního večera, jestli Plzeň neškobrtne v Jablonci. Jinak bude mít k dispozici další mečbol za týden proti Olomouci.

Teplicím se vydařil vstup do zápasu. Bývalý sparťan Krob nacentroval v osmé minutě před bránu soupeře, kde se míč odrazil k Nivaldovi. Ten měl štěstí, když se mu podařilo přistrčit míč na volného Litsingiho, který z otočky otevřel skóre.

Krátce nato rozhodčí Královec přerušil zápas kvůli světlicím a vulgaritám v kotli sparťanských fanoušků. Nehrálo se víc než deset minut a fotbalisté vypadli z tempa. Na hřišti proto nebyla k vidění kloudnější akce.

Spartě hodně chyběl střední záložník Matějovský, jenž nemohl nastoupit kvůli žlutým kartám. Hosté se bez něj nedokázali propracovat do vážnější šance. Zmar ilustrovala situace ze 34. minuty (to však i s více než desetiminutovým přerušením), kdy Vacek v dobré pozici promáchl míč.

Pražané mohli vyrovnat, ale místo toho znovu inkasovali. Teplice totiž po této akci vyrazily do protiútoku - Vachoušek poslal míč na nabíhajícího Nivalda, jenž krásnou střelou ke vzdálenější tyči nedal brankáři Vaclíkovi šanci.

Skvostný začátek pro Teplice podtrhl Jablonský poté, co hosté nedůrazně odvrátili rohový kop. Krob nacentroval zpátky před bránu a severočeský obránce pohodlně skóroval.

Až pak se Sparta probrala a ještě do přestávky stihla snížit. V šesté minutě nastavení prvního poločasu se k míči dostal Lafata, který stál zády k bráně, a tak přiťukl Hušbauerovi. Ten se zblízka trefil přesně do horního růžku brány. Zároveň se s patnácti brankami osamostatnil v čele tabulky střelců.

Hušbauer měl potom obrovskou šanci ještě na další gól, ale jeho střelu z deseti metrů zázračně vyrazil gólman Grigar.

Sparťanský tlak pokračoval ve druhém poločase. Trenér Lavička stáhl hru na tři obránce a podpořil ofenzivu příchody Bednáře a Přikryla. Teplice se chvílemi bránily jen s vypětím všech sil, ale odolávaly. Tu dobře zasáhl brankář Grigar, tam gólmanovi vypomohli obětaví obránci.

Anebo v koncovce selhali sami sparťané. Jako například Přikryl deset minut před koncem, který číhal u zadní tyče, ale míč mu utekl od nohy. Nakonec přeci jen vystřelil, ale trefil jen ležícího Grigara.

V samém závěru hostující příznivci opět házeli na hřiště dýmovnice, jakmile se naplnila 90. minuta, sudí Královec utkání ukončil.

27. kolo první fotbalové ligy

FK Teplice - Sparta Praha 3:1 (3:1)

Branky: 8. Litsingi, 34. Nivaldo, 40. D. Jablonský - 45.+6 Hušbauer. Rozhodčí: Královec - Wilczek, Vlasjuk. ŽK: Ljevakovič, Vondrášek, Krob - Vácha. Diváci: 13.056.

Teplice: Grigar - Matula, Klimpl, D. Jablonský - Vondrášek, Vachoušek, Ljevakovič, Krob - Litsingi, Jindráček (85. Ramos), Nivaldo. Trenér: Ščasný.

Sparta: Vaclík - Kadeřábek, Švejdík, Holek, Hybš (60. Přikryl) - Vácha - Dočkal, Vacek (60. Bednář), Hušbauer (84. Schick), L. Krejčí - Lafata. Trenér: Lavička.

OSTATNÍ VÝSLEDKY

1. SC Znojmo - Slovan Liberec 4:1 (0:0)

Branky: 86. a 90.+2 Vašíček, 58. Crnkič, 62. Cihlář - 49. Pavelka. Rozhodčí: Proske - J. Paták, Pospíšil. ŽK: Reljič, Zeba - Coufal, Pokorný, Budnik. Diváci: 875.