Znakařka Baumrtová vyrovnala český rekord a je ve finále MS

19:02aktualizováno  20:02
BARCELONA - Simona Baumrtová se na znakařské stovce představí ve finále plaveckého mistrovství světa v Barceloně. V semifinále vyrovnala vlastní český rekord časem 59,99 sekundy a postoupila ze sedmého místa.

Česká plavkyně Simona Baumrtová foto: ČTK

Baumrtová byla loni na olympijských hrách v Londýně desátá, časem 59,99 tehdy postoupila z rozplaveb. V Barceloně vyhrála semifinále Američanka Missy Franklinová (59,31). Litevka Ruta Meilutyteová vylepšila rovněž už v semifinále světový rekord na 100 metrů prsa. Šestnáctiletá olympijská vítězka dohmátla v čase 1:04,35 a dosavadní nejlepší výkon Američanky Jessiky Hardyové z roku 2009 překonala o desetinu sekundy. Už v dopoledních rozplavbách posunula Meilutyteová vlastní evropský rekord na 1:04,52.

Litevská plavkyně Ruta Meilutyteová

Celkově si osobní maximum na stometrové trati vylepšila o 85 setin. V semifinále proti ní plavala i Petra Chocová, která se sice časem 1:08,10 na dvě setiny přiblížila svému českému rekordu, ale stačilo jí to jen na 14. místo. Na postup do finále by musela téměř o vteřinu zrychlit. Ve finále prsařské stovky mužů oplatil Australan Christian Sprenger porážku z loňského boje o olympijské zlato Cameronu van der Burghovi z Jihoafrické republiky. Nad světovým rekordmanem zvítězil o 18 setin sekundy.

Ani na motýlkářské stovce světová rekordmanka nevyhrála, Američanka Dana Vollmerová dohmátla až jako třetí. Pro zlato si s velkou převahou doplavala devatenáctiletá Švédka Sarah Sjöströmová. Titul na poloviční mužské trati obhájil Brazilec Cesar Cielo. Dvě stříbrné medaile získala Australanka Alicia Couttsová. Po motýlkářské stovce obsadila druhé místo i v polohovém závodu na 200 metrů, kde ji porazila Katinka Hosszuová z Maďarska. Olympijská vítězka Jie Š'-wen tentokrát zůstala bez medaile, doplavala čtvrtá.