Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Změň si to muslimské jméno, hrozí fanoušci v Jeruzalému fotbalistovi Mohamedovi

Sport

  6:00
JERUZALÉM/PRAHA - Jmenuje se Ali Mohamed a je křesťanem z Nigeru. Ale jelikož jeho jméno zní muslimsky, chtějí po něm fanoušci v izraelském působišti přejmenování.

Nová posila Beitaru Jeruzalém má problém s fanoušky. Nelíbí se jim jeho muslimské jméno Ali Mohamed, chtějí po něm přejmenování. foto: Instagram.com

Ali Mohamed se letos v létě stal novou posilou izraelského fotbalového klubu Bejtar Jeruzalém, který je historicky proslulý rasistickým chováním svých fanoušků vůči muslimům.

Pyro na Slavii přerušilo zápas. ‚Tohle fanoušci pohnojili,‘ zlobil se Coufal. Naštval se i Tvrdík

To třiadvacetiletý Nigerijec poznal na vlastní kůži záhy po svém přestupu, když ho příznivci Bejtaru hned začali urážet. Pokřiky „Mohamed je mrtvý“ a „Ali je mrtvý“ se objevily hned na prvním tréninku s novými spoluhráči na stadionu Maccabi Netanja, kde se jeruzalémský celek připravuje.

Vedení klubu v čele s majitelem Mošem Hogegem ale už za roky problémů došla trpělivost.

„Začneme bojovat s fanoušky, kteří dlouhodobě poškozují reputaci klubu. Celkově jsou naši příznivci velmi dobří a loajální. Protimuslimská nenávist je ale velký problém,“ prohlásil po incidentu s Mohamedem milionář a vášnivý propagátor kryptoměn Hogeg.

Jeruzalémský klub je radikálním chováním fanoušků, kteří jsou silně proti všemu muslimskému, známý už dlouho. Největším jádrem těchto akcí je ultras skupina fanoušků, známá jako „La Familia“. „Tato skupina ovlivnila myšlení mnoha fanoušků Bejtaru, ne všichni jsou však takto nenávistní,“ vysvětluje majitel Hogeg.

Fanoušci dokonce vedení klubu úkolovali, aby nepodepsali smlouvu s žádným hráčem vyznávajícím islám. Zabránit tomu se však nepodařilo.

Nejznámější případy se datují do roku 2013, kdy Bejtar podepsal dva muslimské hráče – Zaura Sadajeva a Džabraila Kadijeva, kteří přišli z Tereku Groznij v nČečensku. Angažování těchto hráčů vyvolalo obrovské nepokoje, fanoušci se nejprve při tréninku snažili napadnout oba fotbalisty a poté zaútočili na sídlo klubu a zničili všechny získané trofeje z minulosti.

Není divu, že působení těchto hráčů skončilo velmi rychle. Kadajev odehrál pouhý jeden zápas, Sadajev v sedmi utkáních stihl vsítit jednu branku, po které znechucení příznivci Bejtaru opustili stadion s pokřikem „Vraťte nám náš klub“.

Nová posila Beitaru Jeruzalém má problém s fanoušky. Nelíbí se jim jeho...
Nová posila Beitaru Jeruzalém má problém s fanoušky. Nelíbí se jim jeho...

Přestože Bejtar v uplynulých letech dosáhl mírného pokroku a v roce 2017 mu za to udělil izraelský prezident Reuven Rivlin cenu za pokrok v oblasti boje proti rasismu, problém jeruzalémského klubu přetrvává.

To dokázal právě letošní incident po příchodu Aliho Mohameda. Skupina ultras „La Familia“ jej na svém Twitteru vysvětlovala: „ S tímto hráčem nemáme vůbec žádný problém, protože je oddaný křesťan, máme ale potíže s jeho jménem. Zajistíme, aby se jeho jméno změnilo tak, že Mohamed na našem stadionu nebude znít!“ Příspěvek byl později smazán.

„Změna Mohamedova jména je nepřijatelná. Právníci klubu zaslali varovný dopis třem fanouškům, od nichž požadují omluvu. Pokud tak neučiní, budeme se s nimi soudit,“ varuje majitel Bejtaru. „Pokud hráč, který přijde, respektuje město, klub a Izrael, vždy se mu otevřou dveře. A jestli budou fanoušci bojovat proti jeho jménu, prostě prohrají.“

Podle zprávy izraelské organizace „Vykopněme to pryč“ se přitom intenzita rasistických pokřiků snížila na historické minimum. V minulé sezoně jich bylo oproti ročníku 2017/2018 o patnáct méně, vzhledem k sezoně 2016/2017 je pokles dokonce o 33 případů.

Autor: