Zlín zničil Slavii v přesilovkách, Plzeň nasměroval k výhře hattrick Vlasáka

20:30aktualizováno  22:57
ZLÍN/PRAHA/PLZEŇ - Dva nejlepší týmy základní části hokejové extraligy vstoupily suverénně také do bojů o mistrovský titul. Hokejisté Zlína smetli Slavii na vlastním ledě, především zásluhou skvělé hry v přesilové hře. V našlapané ČEZ Aréně v Plzni zvítězil vítěz základní části nad Libercem 4:0, když hattrickem se blýskl Vlasák a poslední gól vstřelil kapitán Straka, který hrál po zranění poprvé od 10. ledna.

Slipčenko zpytuje svědomí. foto: ČTK

V dlouhodobé části extraligy vyhrála Slavia nad Zlínem všechna čtyři utkání. O tom, že tuto sérii v play off minimálně pro první zápas čtvrtfinále Pražané neprodlouží, rozhodla především nedisciplinovanost hostí. Zlínští excelovali v přesilových hrách, i když jim chyběl dispečer od modré čáry Martin Hamrlík.

ČTVRTFINÁLE O2 EXTRALIGA

PSG Zlín - Slavia Praha 6:1 (2:1, 4:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 8. Balaštík (Leška, Linhart), 9. Důras (Kristek, Záhorovský), 26. Köhler (Leška), 27. Leška (Balaštík, Linhart), 32. Švrček (Galvas, Kristek), 40. Balaštík (Leška, Galvas) - 17. Endál (Kolařík, Červenka). Rozhodčí: Fraňo, Hribík - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 7:9, navíc Havel na 10 min. Využití: 4:0. Diváci: 5189. Stav série: 1:0.

Plzeň 1929 - Bílí Tygři Liberec 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 18. Vlasák (Vampola, Hvila), 26. Vlasák (Jiří Hanzlík, Jan Kovář), 27. Vlasák, 48. Straka (Vlasák, Benda). Rozhodčí: Hodek, Souček - Charvát, Kalivoda. Vyloučení: 10:13. Využití: 3:0. Diváci: 7898. Stav série: 1:0.

Valaši byli totiž v početních výhodách ke svému sokovi nemilosrdní. V 8. minutě při přesilovce 5 na 3 otevřel skóre po krásné přihrávce Lešky přes celé brankoviště kapitán Balaštík. O minutu později to již bylo 2:0, když v pokračující výhodě o jednoho hráče se trefil za Slipčenkova záda také Důras.

Hosté byli ve hře pět na pět zlínských vyrovnaným soupeřem, skvěle chytajícího mladíka Sedláčka překonat nedokázali ani Vondrka a Červenka. Slávisté se dočkali až po střele Endála (při signalizované výhodě právě po faulu jednoho z domácích na autora branky) a dostali se domácím na dostřel. Jenže vlastními chybami se připravili o možnost zápas otočit.

První polovina druhé třetiny totiž měla poté podobný průběh, jako stejná pasáž hry v třetině první. Hosté se nechávali zbytečně vylučovat a svěřenci kouče Zdeňka Venery trestali. V 26. minutě po Leškově vyhraném vhazování přidal třetí gól Zlína Köhler a o pouhých 44 vteřin později se zapsal mezi střelce i třetí člen elitního zlínského komanda Leška. O vítězi zápasu v ten okamžik nebylo pochyb.

Zlínští ještě zdecimovanému soupeři přidali do konce prostřední části hry další dva důvody k přemýšlení, to když se trefili Švrček a podruhé v zápase Balaštík. Třetí třetina se již víceméně dohrávala z povinnosti. Moravský celek se ujal vedení v sérii 1:0 a za jeden čtvrtfinálový duel dokázal vstřelil stejný počet branek, jako v předešlých čtyřech duelech této sezony. Druhý zápas je na programu na stejném místě a ve stejný čas v pátek.

VLASÁK ROZJÁSAL PLZEŇ HATTRICKEM

Možná to pro hokejovou Plzeň bylo dlouhé čekání. Ale stálo za to. I vítěz základní části už vstoupil do play off. V prvním čtvrtfinále porazil 4:0 Liberec, slavil nejen hattrick Tomáše Vlasáka, ale i comeback svého vůdce Martina Straky.

I kdyby nepřekonal bolest – jako že překonal. I kdyby po únavové zlomenině nohy vůbec nenastoupil – jako že nastoupil. I kdyby nezářil – jako že znovu zářil... Plzeň není jenom Martin Straka.
Přestože ikonu klubu miluje celé město, v tamní aréně se včera skandovalo ještě jedno jméno. Nejspíš ho též znáte dobře – to jméno zní Tomáš Vlasák.

Tomáš Vlasák.

Forvard elitní formace zažil večer snů, když svými třemi brankami za 9 minut a 20 vteřin srazil na kolena Liberec. "Je to příjemný pocit. Ale ráno se probudím a zase začíná nový zápas." Jistě že ano, letošní vítěz základní části udělal teprve první krok ze čtyř potřebných. Stejně jako Slavia ve Zlíně sehraje už v pátek zápas s pořadovým číslem 2. "A bude daleko těžší," tuší domácí kanonýr.

Kapitán stál 66 dlouhých dnů
Včera to však byla na západě Čech stylová oslava: první vítězství, čisté konto brankáře Tomáše Pöpperleho i Vlasákův rychlý hattrick. Ale především už tolik očekávaný návrat krále Martina Straky, který sehrál ostré utkání poprvé od 10. ledna. Tehdy inkasoval bolestivou ránu nastřeleným pukem a z původního otoku se vyklubala zlomenina holenní kosti.

Jenže nebyl by to dobrotivý král, kdyby své publikum nechal dlouho čekat. "Dostál svým slovům, která slíbil," ocenil jeden z jeho trenérů Milan Razým. I proto si ve včerejším duelu vysloužil bouřlivé ovace.

I proto pak byl možná tak nebezpečný a i proto zase skóroval, když střelou do sítě z přihrávky úžasného parťáka Vlasáka pohotově upravil na 4:0. "Ale víte co? Ze začátku jsem se cítil děsně," usmíval se po utkání. "Noha bolela, hlavně než si na to zvyknete. Ale pak už to tolik nevnímáte," pravil šťastný kapitán.

Radost hokejistů Plzně.

Soupeř: Je fajn, že Straka hrál
Zatímco Liberec má za sebou pět zápasů z předkola s Českými Budějovicemi, Plzeň na svou chvíli musela čekat dva necelé týdny. To vše po dlouhé olympijské pauze, mezi kterou extraligové kluby dohrávaly jen dvě kola. "Takže hráči už byli trochu netrpěliví," přiznal Razým.

Zato Strakovi hrálo všechno docela do noty. Získával tak potřebný čas pro rychlejší léčbu. A že ještě cítí bolest? Jenže ta ho jen tak nezastaví."Já už za svou kariéru zažil mnoho skvělých hráčů," rozpovídal se Vlasák. "Ale nikoho, že by pro tým byl tak strašně důležitý. Je diametrální rozdíl, když je s námi na ledě, a když není."

Slova uznání ale padla i ze strany Liberce, když trenér Jiří Kalous prohlásil: "Tušili jsme, že nastoupí i Martin, ale je to jen dobře. On je ku prospěchu celého hokeje." To si pište, že je. A buďte si jisti, že Strakovy chvíle ještě přijdou. Stát se to může už v pátek. V Plzni král Straka opět zamává davu jeho fanoušků. Za jakého stavu série?