Straka dvěma góly sestřelil Vítkovice, váhá ale nad koncem kariéry

20:07aktualizováno  21:59
PRAHA - Hokejisté mistrovské Plzně vstoupili úspěšně do nového ročníku extraligy, když v doma v úvodním kole zdolali Vítkovice 5:2. Dvěma góly zařídil úspěch Indiánů kapitán Martin Straka, který nastoupil v elitní formaci, přestože se ještě definitivně nerozhodl o pokračování kariéry.

Straka slaví gól. foto: MAFRA - Ladislav Němec

"Já jedu zápas od zápasu, už bych to nechtěl teď nějakým způsobem řešit. V utkání jsem se cítil v pohodě, nic mi nebylo, snad se zítra vzbudím a nic mi nebude," řekl Straka. Žádné závěry nedělá. "Cítil jsem se docela fit a teď to vypadá, že v neděli nastoupím. Budu poslouchat tělo," doplnil ke svému dalšímu působení v sezoně.

Trenér Plzně Milan Razým doufá, že o lídra nepřijde. "Kdybychom hodnotili výkon Martina Straky, tak bychom to kazili slovy. Všichni vědí, jaký výkon podal a jaký je to hokejista," prohlásil Razým. "Kdyby nehrál, byla by to samozřejmě citelná ztráta pro nás, ale i pro český hokej a pro fanoušky. Můžeme se těšit, že se Martinovi daří, přejeme mu zdraví, aby mohl v takových výkonech pokračovat." Straka svým startem pomohl také zacelit ztráty při absencích útočníků Kašpaříka, Hollwega a Jána Sýkory, domácím chyběl i bek Seman. Vítkovice zase postrádaly kapitána Burgra.

Plzeňští fanoušci před zápasem vyvolávali jméno lídra a šéfa klubu, který v dubnu vítěznou trefou ve Zlíně zařídil pro Škodu premiérový titul, a brzy Straku oslavovali znovu. Už po 26 vteřinách lídr Západočechů zařídil vedení. Straka objel branku, vybruslil mezi kruhy a k levé tyči překonal gólmana Málka, jemuž znepříjemňoval situaci před brankovištěm Duda.

Následně si Plzeň aktivní hrou vynutila hned čtyři přesilovky za sebou, přičemž tu druhou v pořadí zužitkoval dorážkou do prázdné branky Tomáš Sýkora. Další gól ale domácí v přesilovkách nepřidali a Ostravané dokázali ještě v úvodním dějství snížit, když se jim podařilo využít přesilovku pěti proti třem. Debutanta Machovského, který dostal přednost před zkušenějším Mensatorem, překonal z dorážky Roman.

V 25. minutě ale měla Plzeň dvoubrankový náskok zpět. Po Punčochářově chybě vyřešil únik dvou na jednoho individuálně Novotný a radoval se ze své první extraligové branky.

Snaha Vítkovic o odpověď snížení nepřinesla, šanci neproměnil Kucsera. V 35. minutě byl faulován v úniku Tomáš Sýkora, z nařízeného trestného střílení však na Málka nevyzrál. Ale 97 sekund před koncem druhé části po Hanzlíkově přihrávce zacílil opět z mezikruží přesně Straka.

Ve 44. minutě se prosadil za hosty ve své premiéře v české extralize Slovák Vandas, ale Plzeň měla zápas ve své moci. Málka překvapil střelou z otočky Duda a uhasil jakékoli soupeřovy naděje.

HC Škoda Plzeň - HC Vítkovice Steel 5:2 (2:1, 2:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 1. Martin Straka (Vlasák), 6. T. Sýkora (Pletka, Kratěna), 25. Novotný, 39. Martin Straka (Jiří Hanzlík), 48. Duda (Vlasák) - 15. Roman (Huna, Sloboda), 44. Vandas (Szturc, Kudělka). Rozhodčí: Jeřábek, Polák - Blümel, Barvíř. Vyloučení: 5:8. Využití: 1:1. Diváci: 5709.

Plzeň: Machovský - Slovák, Jiří Hanzlík, Dan Růžička, J. Jeřábek, Mozík, Frolo - Duda, Martin Straka, Vlasák - Kratěna, Lev, Pletka - Novotný, T. Sýkora, Petruška - Dvořák, Vlček, Schleiss.

Vítkovice: Málek - R. Stehlík, Barinka, Sloboda, Kudělka, Punčochář, L. Kovář - Vandas, Valčák, Szturc - Huna, Roman, Svačina - J. Káňa, Húževka, Strapáč - Šedivý, Kolouch, Kucsera.

Litvínov - Zlín

V sestavě domácích v zápase, do kterého nastoupili v retro dresech u příležitosti začátku nepřetržité 55. sezony v nejvyšší soutěži, nakonec chyběl obránce Šlégr.

Severočeši byli od začátku mírně aktivnější, diváci na Zimním stadionu Ivana Hlinky ale dlouho moc šancí neviděli. Ve 12. minutě mohl otevřít skóre Martynek, ale neuspěl stejně jako Köhler s Honejsek na zlínské straně. Brankáři Francouz i Štůrala byli pozorní.

Bezbrankový stav změnil až ve 24. minutě Hanzl, který využil třetí litvínovskou přesilovou hru. V 36. minutě mohl zvýšit Černý, ale Štůrala jeho střelu zlikvidoval. Hosté sice nebyli v útoku dlouho příliš nebezpeční, před koncem druhé části se jim ale podařilo vyrovnat. Pavlíkovo vyloučení potrestal Tesařík.

Prvním hráčem, který se prosadil při rovnoměrném počtu hráčů na ledě, se stal v polovině třetí třetiny Piroš. Přiblížil tak Litvínov k ukončení dlouhé série porážek od Zlína. Verva byla navíc nadále aktivnější a nepouštěla Berany do tlaku. Hosté ale dokázali vytěžit z minima maximum, v 57. minutě vyrovnal pohotově dorážející Leška.

Hned první utkání nové sezony se tak muselo prodlužovat. V nastavení domácí nevyužili přesilovku čtyři na tři a nakonec je to mrzelo. V nájezdech totiž získali bonusový druhý bod hosté, úspěšným exekutorem byl jen Honejsek.

HC Verva Litvínov - PSG Zlín 2:3SN (0:0, 1:1, 1:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 24. Hanzl (Martynek, Trávníček), 51. Piroš (Gerhát) - 39. Tesařík (Honejsek, Čajánek), 57. Leška (Balaštík, Valenta), rozhodující nájezd Honejsek. Rozhodčí: Mikula, Šír - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:1. Diváci: 5150.

Litvínov: Francouz - Pavlík, Kousalík, Stříteský, Zeman, Gula, Chaloupka - Martynek, Hübl, Lukeš - Gerhát, Piroš, Ručinský - Jurčík, Černý, R. Pšurný - Hanzl, Trávníček.

Zlín: Štůrala - Marušák, Valenta, Zámorský, Řezníček, Matějíček, Tesařík - Balaštík, Leška, Köhler - Honejsek, Čajánek, O. Veselý - Okál, Holík, F. Čech - Ondráček, Melenovský, Kubiš.