Zlín prohrál doma, Sparta je krok od postupu

22:34
ZLÍN - Hokejisté pražské Sparty potřetí za sebou porazili Zlín. Utkání s výsledkem 3:2 rozhodly samostatné nájezdy. Pokud Sparta vyhraje i čtvrtý zápas, postupuje do semifinále.

Čtvrtfinále mezi Spartou a Zlínem se nehraje rozhodně v rukavičkách. foto: ČTK

Hrdinou dnešního zápasu byl brankář Tomáš Duba, který si připsal přes 50 zákroků. V samostatných nájezdech se mu sice tolik nedařilo, ale jeho spoluhráči měli při penaltách skvělou bilanci. Proměnili čtyři z pěti nájezdů.

Do prvních šancí zápasu se díky přesilové hře dostali hosté, ale jinak patřil úvod domácím. Hráči Hamé se snažili být maximálně důrazní, agresivní a tlačili se před brankáře Dubu. Tomu již v sedmé minutě při oslabení Sparty pomohla tyčka, kterou trefil Kubiš. Další šance měli Tomík, jenž mířil také jen do brankové konstrukce, a Leška.

V polovině úvodní dvacetiminutovky zahrozil i úřadující mistr, dokonce ve chvíli, kdy hrál ve čtyřech. Hlinkovo sólo ale zastavil pozorný Murín, následný nájezd tří sparťanů na slovenského gólmana poté ukončil ofsajd. V 15. minutě se Zlín dočkal. Leška našel zpoza branky osamoceného Záhorovského, který prostřelil Dubu a posunul svůj tým poprvé v sérii do vedení. O dvě minuty později bylo vyrovnáno. Při přesilovce čtyř proti třem našel Vykoukal ideálně Tona, pro kterého nebyl problém trefit odkrytou branku. Využil i skutečnost, že Horáček byl v ten moment bez hokejky. Zarmoutit vyprodaný stadion Luďka Čajky mohl minutu před první přestávkou Stehlík, jehož tečovaná střela skončila na horní tyčce.

Po návratu z kabin se úroveň hry trochu snížila. Domácí již nebyli tak aktivní a Sparta se soustředila hlavně na pozornou obranu. Tu ve 26. minutě zaskočili Kašpařík s Okálem, gól z toho ale nebyl. Ani jeden tým se neprosadil v početních výhodách, po skončení jedné z nich zahrozil Hlaváč. Stav se změnil ve 36. minutě, kdy Vykoukalovo nahození od modré chytře tečoval Hromas. Jeho branku musel potvrdit videorozhodčí, neboť domácí reklamovali hru vysokou holí.

I poté pokračovala spíše urputná bitva než kombinační hokej ve vysokém tempu. Domácí se sice snažili srovnat se soupeřem krok, Pražané ale pozorně bránili a Duba všechny jejich střely zastavil či vyrazil. Navíc si Zlín musel stále dávat pozor na smrtící rychlé protiútoky Sparty. V 53. minutě se Hamé dočkalo vyrovnání, o které se postaral po Tomíkově přihrávce s velkým štěstím Kašpařík. Zlínu se tak vyplatily změny v sestavě, ke kterým se kouč Bokroš při nepříznivém vývoji odhodlal.

Zápas tak dospěl poprvé v sérii do prodloužení, i když více ze hry měli v závěru normální hrací doby domácí. Poslední dvě minuty hráli dokonce přesilovku, neboť byl vyloučen Vykoukal, rozhodnout v 60 minutách se jim ale nepodařilo. I v nastaveném čase měli Zlínští více ze hry. Blízko ke gólu byli hned na jeho začátku Vosátko, Kubiš, Nosek či Galvas.

Hlavní postavou utkání byl i nadále Duba, jenž vychytal Lešku i Kubiše. Předvést se musel i Murín, kterého po rychlém přečíslení vyzkoušel Kratěna. Ke slovu tak přišly samostatné nájezdy. V těch již brankáři nekralovali. Dubu překonali Hamrlík a Záhorovský, ale jeho protějšek Murín měl mnohem horší bilanci. Uspěl pouze proti Kratěnovi, zatímco Ton, Hlinka, Hlaváč i Vykoukal jej překonali.