Zlepšení Erbanové: Na tisícovce v Astaně skončila sedmá

12:45
Další zlepšení. Rychlobruslařka Karolína Erbanová vybojovala na trati 1 000 metrů při Světovém poháru v Astaně sedmé místo. Vylepšila tak sobotní osmou příčku z patnáctistovky, své dosavadní maximum v této sezoně.

Karolína Erbanová foto: ČTK

S Korejkou Kim neměla Erbanová ve své rozjížďce nejmenší problémy a nechala ji daleko za sebou. Ovšem mnohem důležitější byl čas. Ten se zastavil na hodnotě 1:16,28.

Průběžně v tu chvíli patřilo Češce třetí místo, tři nejsilnější páry zbývaly na startu. A protože Němka Angermüllerová, ani Japonka Kodairová nedokázaly pokořit čas Erbanové, na samém konci soutěže Češka věděla: Jsem sedmá.

Tisícovka byla loni luxusní tratí Erbanové. V čínském Charpinu na ní poprvé v kariéře vystoupala na nejvyšší stupeň v závodě Světového poháru (byť při absenci některých elitních rychlobruslařek). V minulé sezoně byla na této distanci v poháru celkově třetí a na mistrovství světa v Soči pátá.

Letos ji v létě zbrzdily v přípravě zdravotní problémy, ale kouč Novák ujišťoval: "Do her v Soči bude v optimální formě." Po sobotním zdařilém vystoupení na patnáctistovce před nedělní tisícovkou tvrdil: "Mohla by být i lepší než osmá." Nespletl se.

V součtu se 14. a 13. místem na tisícovkách v Calgary a Salt Lake City je nyní Erbanová desátou ženou pohárové klasifikace na 1 000 metrů.

Triumf v astanském závodě slavila Američanka Heather Richardsonová - a jaký! O 56 setin porazila v přímém souboji svoji krajanku Brittany Boweovou, vítězku patnáctistovky. Uhájila tak celkové vedení ve Světovém poháru na této distanci.

Výsledky Světového poháru v rychlobruslení v Astaně

Muži: 500 m: 1. Nagašima (Jap.) 34,69, 2. Mo Te-pom (Korea) 34,87, 3. Kuzněcov (Rus.) 34,92.

Průběžné pořadí SP (po 6 z 12 závodů): 1. R. Mulder (Niz.) 376, 2. Mo Te-pom 347, 3. M. Mulder (Niz.) 288.

Ženy: 1000 m: 1. Richardsonová 1:14,22, 2. Boweová (obě USA) 1:14,78, 3. Fatkulinová (Rus.) 1:15,18, ...7. Erbanová (ČR) 1:16,28.

Průběžné pořadí (po 3 z 6 závodů): 1. Richardsonová 280, 2. Boweová 250, 3. Fatkulinová 180, ...10. Erbanová 74.