Zlatý sen trval jen dvě minuty

7:32
TORONTO - Putování za vytouženým titulem skončilo stupínek pod vrcholem. Čeští fotbalisté do 20 let včera podlehli ve finále mistrovství světa favorizované Argentině 1:2 a na krku se jim houpaly pouze stříbrné medaile.

Argentinci slaví svůj další titul. foto: ČTK

Naopak jejich soupeř zvedl v Kanadě pohár nad hlavu už pošesté v historii.
K triumfu byli svěřenci Miroslava Soukupa blíž jen dvě minuty. Po hodině hry předvedl v plné kráse své umění Martin Fenin. Útočník Teplic si dovolil v pokutovém území soupeře skutečnou lahůdku. Argentinská obrana musela jeho koušku jen bezmocně přihlížet. Kaloudovu přihrávku si připravil na efektní volej z otočky, po němž míč zapadl za záda brankáře Romera.

Obhájci prvenství si s odpovědí pospíšili. Už za další dvě minuty si naběhl do volného prostoru Sergio Aguero a tváří v tvář Petrovi dokázal, proč se stal nejlepším střelcem turnaje. Nastupující hvězda Atlética Madrid si připsala šestý zásah na šampionátu.
 Po rychlém vyrovnání se dění na trávníku uklidnilo. Argentinci si schovali rozhodující úder až do 86. minuty.  Po rohu se ze strany rozběhl Zarate, napřáhl a prostřelil všechny hráče včetně českého brankáře.

Opaření Češi už nestačili kontrovat. Do utkání přitom vstoupili evidentně s větším elánem. Jedenáct mladíků v červených dresech se při nástupu na hřiště objalo kolem ramen a odzpívalo sborově hymnu. Kapitán Jan Šimůnek potom osobně představil své spoluhráče předsedovi FIFA Seppu Blatterovi. Pak začala na umělém trávníku Národního stadionu nelítostná bitva.

Na stoprocentní šance se rychle dostali do vedení Češi. Po deseti minutách se přiťukl Kúdela obránci Suchému, z jeho kopačky míč doskákal do levé tyče, od níž se však odrazil do zámezí.

Šance pro Argentinu přišly až po přestávce

Další vzrušující momenty sledovali diváci až po výměně stran. Pět minut po přestávce vynesla Argentině mírná územní převaha konečně slibnou příležitost. Ve středu hřiště se zjevil olný Moralez, gólman Petr mu včasným vyběhnutím dokázal vykrýt střelecký úhel.

Z protiútoku našel centrující Mičola ideálně nabíhajícího Kaloudu, Nejlepší český střelec na turnaji pálil bez přípravy, Romero se po jeho střele reflexivně natáhl a dokázal ji vytěsnit mimo.

Na rozdíl od tři týdny starého duelu obou soupeřů v základní skupině bylo znát, že český tým během turnaje vyspěl. Před jihoamerickým favoritem se už nezatáhnul k vlastnímu pokutovému území a v prvním poločase ho dokonce přestřílel v poměru 6:2.

Charakteristické herní prvky, na něž oba finalisté spoléhali v průběhu celého turnaje, se ani v jejich závěrečném vystoupení nezměnily. Technické vyspělosti Argentinců čelili podceňovaný protivník taktickým kolektivním výkonem.  Ani vynikající výkon však včera zklamání v českých tváří po závěrečném hvizdu nesmazal.