Zlato ze superobřího slalomu má Ligety, favorit Svindal byl třetí

12:13aktualizováno  19:35
SCHLADMING (Rakousko) - Nečekaným vítězem superobřího slalomu na mistrovství světa ve Schladmingu se stal Američan Ted Ligety. Největší favorit Aksel Lund Svindal z Norska po nejrychlejších mezičasech chyboval v poslední brance a musel se spokojit s bronzem. Druhý skončil francouzský lyžař Gauthier De Tessieres a vybojoval svou vůbec první medaili na světovém šampionátu.

Americký lyžař Ted Ligety foto: ČTK

Jansrud si při pádu přetrhl zkřížený vaz v koleně

Hned v prvním závodě skončilo MS pro norského reprezentanta Kjetila Jansruda. Jeden z medailových kandidátů si při pádu přetrhl zkřížený vaz v levém koleně. "Stalo se v místě, kde byla trať úplně rozbitá," komentoval Jansrudovu nehodu reprezentační kolega Aksel Lund Svindal, který získal v závodě bronzovou medaili. "Byla to moje chyba," prohlásil Jansrud. Sedmadvacetiletého stříbrného olympijského medailistu z obřího slalomu čeká minimálně půlroční pauza.

Po dvou závodech na MS, který začal organizačně nepovedeným super-G žen v úterý, jsou stále bez medaile domácí Rakušané. Dosud nejlepší výsledek pro pořadatelskou zemi udělal Hannes Reichelt, který byl čtvrtý se ztrátou 33 setin na medaili. Ligety vyhrál o 20 setin, Svindal na něj ztratil 22 setin. Ligety dosud měl medaili z mistrovství světa pouze z obřího slalomu. Loni v Ga-Pa vyhrál a před čtyřmi lety ve Val d'Isere byl bronzový.

V super-G na obou předchozích šampionátech do cíle po chybách nedojel, ve Světovém poháru byl v této disciplíně zatím jen jednou na pódiu. "Tento kopec mi ale sedí," radoval se Ligety. "Vyhrál jsem to ve spodní části, jel jsem ne úplně hezky na pohled, ale bylo to účinné. Udržel jsem ideální linii, což rozhodlo," řekl nový šampion. Dosavadním nejlepším výsledkem De Tessierese na MS je deváté místo z obřího slalomu v Garmischi. V super-G byl nejlíp ve Val d'Isere jedenáctý.

Svindal: Jel jsem hodně na riziko

"Je to neuvěřitelné," prohlásil Francouz, který se dostal do nominace až na poslední chvíli. "Ta medaile je zázrak, když vím, že stojím mezi dvěma legendami tohoto sportu," kroutil hlavou De Tessieres. Svindal platil za největšího favorita, vždyť v této disciplíně vyhrál letos tři ze čtyř závodů Světového poháru a jednou byl druhý.

"Mohl jsem vyhrát, s číslem 22 to ale bylo těžké. Taky jsem jel na riziko a z toho pramenilo několik chyb. Ale jsem rád i za bronz," ujistil přítel americké lyžařky Julie Mancusové, která byla v úterý rovněž třetí. Obhájce titulu Ital Christof Innerhofer obsadil sedmé místo. Český reprezentant Martin Vráblík ztratil na vítěze 5,34 sekundy a byl jednačtyřicátý. "Jelo se mi dobře, jen jsem to měl asi víc pustit," uvedl na svazovém webu Vráblík.

"Ale dobrý výkon," řekl český lyžař ke svému prvnímu super-G v sezoně. Druhý Čech na startu Ondřej Berndt byl o další dvě sekundy pomalejší než Vráblík a původně obsadil 55. místo z 82 startujících. Nakonec byl ale diskvalifikován kvůli špatným rozměrům lyží. "Neměl jsem tušení, že by nemusely projít. Bylo to o maličký kousek, dvakrát je přebrousíme a budou dobré," řekl.

Mistrovství světa ve sjezdovém lyžování ve Schladmingu (Rakousko)

Muži - superobří slalom: 1. Ligety (USA) 1:23,96 min., 2. De Tessieres (Fr.) -0,20, 3. Svindal (Nor.) -0,22, 4. Reichelt -0,55, 5. Mayer (oba Rak.) -0,95, 6. Pinturault (Fr.) -1,03, 7. Innerhofer (It.) -1,09, 8. Baumann (Rak.) -1,21, 9. Theaux (Fr.) -1,25, 10. Streitberger (Rak.) -1,34, ...41. Vráblík -5,34, Berndtdiskvalifikován.