Zklamání. Bauer dojel až sedmý, půl minuty za medailí

12:50
OSLO/PRAHA - Český lyžař Lukáš Bauer na medaili z mistrovství světa v klasickém lyžování nedosáhl. Na své nejoblíbenější trati klasické patnáctce, na které sliboval útok na cenné kovy, skončil až sedmý se ztrátou 55 vteřin.

Lukáš Bauer foto: Reuters

Z vítězství se překvapivě raduje Fin Matti Heikkinen. Až za ním doběhlo favorizované norské duo Edgar Roenning-Martin Johnsrud Sundby. Z úst Bauera proto několikrát po závodě zazněla slova zklamání. "Dojížděl jsem s únavou, zklamáním, zklamáním a trochu zklamáním. Je to smutné. Sedmé místo není vůbec špatné, ale cílem byla medaile, takže neúspěch a zklamání," povzdechl si.

Bauer na patnáctikilometrové trati, ve které vybojoval stříbro na olympijských hrách v Turíně i světovém šampionátu v Liberci,

Další ohlasy na Bauerovu jízdu

Trenér Miroslav Petrásek
"Lukáš to rozjel, jak jsme se domlouvali, aby si to hlídal. Pak mu zřejmě došly síly. Bojoval, závodil, ale byli tady rychlejší. Zajeli jsme pěkný sedmý místo. Určitě jsme chtěli výš."

Servisman Vít Fousek
 "Lukáš jel na plný pecky. Předvedl nejvíc, na co měl."

začal  výborně. Na úvodním mezičasu na metě 2,2 kilometry byl dokonce třetí s nepatrnou ztrátou na zlato. V tu chvíli se zdálo, že vynechání nedělního skiatlonu za účelem šetření sil bylo dobrým tahem. "Říkal jsem si, že pospíchám až moc a utrhávám sníh, tak jsem se trochu zklidnil. Měl jsem pocit zadrženosti. A poslední kolo bylo strašný trápení. Přišlo mi, že jsem tak unavený, že se ani nevydrápu na ty kopce. No a v cíli holt těch šest bylo lepších," vyprávěl Bauer.

Jenže na následujících mezičasech se začal propadat a od desátého kilometru bylo jasné, že medaile je tentokrát hodně daleko. Naopak stupňovat tempo se dařilo Heikkinenovi, který v závěrečných kilometrech odrazil i nápor Roeninga a zaslouženě zvítězil s náskokem 13 vteřin.

Bauer nakonec dorazil do cíle až šestý s 55 vtěřinovou ztrátou a nepomohlo mu ani fandění jeho dětí u tratě. "Nevím, jestli jsem moc podlehl atmosféře a trochu se mnou cloumaly nervy. Na tréninku je přece jen tlak lepší. Měl jsem pocit trápení. Když už jsem myslel, že je to dobrý, přišla krize," hledal důvod, proč se mu nedařilo podle představ.

To druhý druhý český zástupce Martin Jakš začal opatrně, jak si původně plánoval spíš Bauer, a vypracoval se během závodu až do druhé desítky pořadí. Na Holmenkollenu, legendárním kopci nad norským hlavním městem, nakonec ztratil 1:40 minuty a dojel na 18. místě.

Další šancí českých běžců přijde v pátek ve štafetě na 4x10 kilometrů. V té loni získali na olympiádě ve Vancouveru překvapivý bronz. Bauer si však víc věří na mediali z nedělní padesátky volně s hromadným startem. "Dvacet procent štafeta a osmdesát padesátka, ale stejný pocit jsem měl loni na olympiádě a medaili jsme si odvezli, tak uvidíme," konstatoval Bauer.