Zlín míří za extraligovým titulem. Kometu porazil i potřetí

18:42aktualizováno  22:19
BRNO/PRAHA - Ještě jednou vyhrají a mohou slavit s novým Masarykovým pohárem. Hokejisté Zlína vedou ve finále hokejové extraligy už 3:0 na zápasy, k zisku mistrovského titulu je přiblížilo vítězství v Brně nad Kometou 4:1. Další zápas série se hraje v úterý.

Radost hokejistů Zlína. foto: MAFRA - Jiří Salik Sláma

Moravští fanoušci se těšili na napínavou regionální bitvu o trofej pro mistra extraligy, přitom může být hotovo v nejkratším čase. Zlín je blízko tomu, aby se radoval ze zlata po deseti letech a napravil loňskou finálovou porážku s Plzní.

Ohlasy trenérů

Martin Pešout (Brno): "O zápase se rozhodlo v první třetině. Kdyby tady dnes byla místo nás Sparta a měla takovou převahu, tak by vyhrála 5:0. Bohužel my jsme góly nedali. Proto jsme prohráli. Zlínu stačí jedna nebo dvě šance, které využijí. Stačí uvést příklady, když jde střela soupeře vedle a my si ji tečujeme do vlastní branky. Při třetím gólu puk trefil našeho hráče a padl přímo Köhlerovi na hokejku. Za této situace je těžké zvedat hráče. Stříleli jsme ze všeho. Bohužel čím více naši hráči chtěli, tím měli větší smůlu. Chybí nám jednoduché góly, které jsme po tečích dávali. Vrchol byl, když Burian dorážel do skoro prázdné branky a střílí vedle. Tím nechci zpochybňovat výkon Zlína, který si jde za svým. My pokud nedáme góly, tak jejich hru nerozvrátíme."

Juraj Jurík (Zlín): "Měli jsme velice špatný vstup do utkání. Hned v první minutě jsme Kometě namazali na první branku, což soupeře nakoplo a měl prvních deset minut tlak. Ten jsme naštěstí ustáli. Hodně nám pomohla branka na 1:1. Od druhé třetiny se náš výkon zvedl. V této části hry jsme byli lepší a dali dva góly. Do poslední části jsme vstupovali s náskokem. Chtěli jsme hrát aktivně, abychom Kometu nepouštěli do nějakého tlaku. Bohužel jsme udělali dva fauly a Brňané měli v přesilovkách převahu. Při hře pět na pět se hra srovnala. Poslední branka do prázdné branky už byla o štěstí. Jsme nesmírně rádi za třetí bod."

Brněnská euforie po vyřazení pražské Sparty naopak pomalu vyhasíná. Kometa je teď v kritické situaci. Ve Zlíně ani jednou neskórovala a na Velikonoční pondělí padla i doma. Nejúspěšnějším "koledníkem" byl zlínský obránce Petr Zámorský, který dal rozdílový gól a k tomu měl ještě jednu asistenci.

Zámorský mohl ovšem být klidně spíš smolařem utkání, jeho ledabylou rozehrávku už v 15. sekundě vystihl brněnský útočník Libor Pivko a nájezd na Kašíka zakončil bekhendovým blafákem, po němž se kotouč došoural za brankovou čáru. Hráči Komety nemohli překonat zlínského gólmana v součtu se základní částí více než 180 minut a teď se najednou povedl rychlý úder.

Domácí získali sebevědomí, soupeře nezvykle mačkali v útočném pásmu. Tomáš Svoboda trefil Kašíka do lapačky, u tyčky promáchl prudkou přihrávku, jeho jmenovec Jakub pálil mimo. Kometa nedokázala z velkého tlaku skórovat podruhé, celé snažení bylo k vlastně k ničemu.

Zlínští vyrovnali z první šance. Zámorského prudkou střelu brankář Čiliak vyrazil před brankoviště, kde byl nejrychlejší útočník Filip Čech a dostal puk za čáru.

Ve druhé třetině brněnský nástup nebyl tak velkolepý, tempo opadlo. Navíc fanoušky Komety zchladil ve 23. minutě obránce Zámorský. Jeho tečovaná rána od modré čáry skončila v síti. A když v čase zvýšil po Leškově akci Bedřich Köhler, působili domácí zcela zmateně.

Vilém Burian pak mohl vrátit Brnu chuť do hry, ale na protiútok už neměl síly a po bekhendovém zakončení dorážel těsně mimo branku.

Ve třetí třetině byli domácí opět lepší, tlačili se do branky, chtěli otočit nepříznivý vývoj. Jenže zlínský gólman Kašík opět zavřel vrata a nenechal se od Brňanů "vyšlehat". Pro hráče Komety se už stává mladý muž s maskou prokletím. Brňanům nepomohlo ani Zámorského vyloučení.

Věrní fanoušci modrobílých věřili i při závěrečné power play, pro kterou se domácí střídačka rozhodla hodně brzo. Po gólu Čecha do prázdné branky někteří diváci zklamaně opouštěli stadion. Sen o 12. titulu v historii tradičního klubu může být už za 24 hodin rozmetán zlínskými oslavami.

Hokejová pomlázka v Brně letos rozhodně nebyla veselá...

HC Kometa Brno - PSG Zlín 1:4 (1:1, 0:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 1. Pivko - 15. F. Čech (Zámorský, Holík), 23. Zámorský (F. Čech, Holík), 35. Köhler (Balaštík, Leška), 60. F. Čech (Čajánek). Rozhodčí: A. Jeřábek, Šír - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 2:5. Bez využití. Diváci: 7200 (vyprodáno). Stav série: 0:3.

Brno: Čiliak - Žižka, Jan Hanzlík, Kováčik, Kempný, Kuboš, Dlapa - H. Zohorna, Čermák, Pivko - T. Svoboda, V. Němec, J. Káňa II - Jakub Svoboda, Koreis, J. Hruška - Vondráček, P. Mrázek, Burian. Trenéři: Kýhos, Pešout a Beran.

Zlín: Kašík - Zámorský, Urbanec, Marušák, Kotvan, Matějíček, Řezníček - Honejsek, Čajánek, Veselý - Balaštík, Leška, Köhler - Ondráček, Melenovský, Kubiš - Okál, Holík, F. Čech. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.