Souboj gigantů zvládla lépe Kanada, Rusko porazila O’Reillyho gólem v prodloužení

16:00aktualizováno  20:55
Kodaň - Hokejisté Ruska si po pěti letech nezahrají v medailových bojích na mistrovství světa. Rozhodla o tom jejich porážka 4:5 po prodloužení s úhlavním rivalem z Kanady. Rozhodující branku javorových listů vstřelil v čase 64:57 Ryan O’Reilly. Kanaďané v semifinále narazí na lepší tým z večerního utkání Finsko-Švýcarsko.

Kanadská radost. foto: Reuters

Online ze zápasu Rusko - Kanada jste sledovali ZDE

Olympijští vítězové z Ruska (i když v únoru v Pchjongčchangu startovali pod neutrální vlajkou) si letos další velkou radost nedopřejí.

Proti výběru Kanady vedenému nejlepším hráčem planety Connorem McDavidem srdnatě vzdorovali, třikrát vyrovnali a dotáhli zápas až do prodloužení, soustředěný tlak Kanady při přesilovce 4 na 3 ale byl nad jejich síly.

I když sám neskóroval, klíčovým hráčem Kanady byl právě McDavid, jenž pro své kolegy připravil hned tři branky, všechny v přesilovkách. McDavidova finální nahrávka nesla stopy geniality, kanadský útočník si počkal přesně na chvíli, kdy se O’Reilly ocitl na okamžik nehlídaný sám před brankářem a milimetrovým pasem pod hokejkou ruského obránce ho vybídl k teči.

Šesťorkin neměl nárok.

„Bylo to neuvěřitelné. Ani nevím, jak se mi to podařilo. Upřímně řečeno jsem toho moc neudělal. Jen jsem nastavil hokejku,“ uvedl O’Reilly.

Mistrovství světa v hokeji v Dánsku-čtvrtfinále:

Rusko - Kanada 4:5 v prodl. (0:1, 2:1, 2:2 - 0:1)

Branky a nahrávky: 33. Michejev (Anisimov, Zajcev), 38. Barabanov (Dadonov), 49. Andronov (Zajcev, Sošnikov), 55. Anisimov (Grigorenko, Zajcev) - 5. Parayko (McDavid, Eberle), 32. Nugent-Hopkins (McDavid, Parayko), 48. Turris (Schwartz), 53. Dubois (Jost), 65. O'Reilly (McDavid, Ekblad). Rozhodčí: Lemelin (Rak.), Rantala - Sormunen (oba Fin.), Oliver (USA). Vyloučení: 4:1. Využití: 0:3. Diváci: 9017.

Čtvrtfinále nabídlo podívanou odpovídající souboji dvou nejúspěšnějších týmů v historii mistrovství světa. Jako první se prosadili už v 5. minutě Kanaďané Coltonem Paraykem, jenž svou bombou překonal hodně překvapivého nominanta v ruské bráně Igora Šesťorkina v přesilovce.

Asistence? Connor McDavid.

Zámořští hráči měli více ze hry, byli střelecky aktivnější, druhý gól však v první třetině nepřidali. Po přestávce se obraz hry otočil a rušno bylo zejména před Darcy Kuemperem, z nějž rovněž nesálala přílišná jistota.

Rusové však šance využít nedokázali a sami podruhé inkasovali. Na trestné lavici byl opět Andronov a Kanada potrestala i jeho druhý faul. Šesťorkina prostřelil Nugent-Hopkins.

Až poté se dočkali i Rusové, kterým se podařilo vyrovnat a v obou případech gólu předcházela přihrávka zpoza branky. Nejprve snížil Michejev, poté se prosadil Barabanov.

Ve třetí části se Kanada opět dokázala dvakrát dostat do vedení, když se prosadil Turris a Dubois, ale Rusko vždy srovnalo krok. O první vyrovnání se postaral Andronov, který tak částečně odčinil svá vyloučení, do prodloužení poslal zápas Anisimov.

Ryan O’Reilly právě rozhodl čtvrtfinále mistrovství světa.

Ve hře čtyř proti čtyřem ale putoval na trestnou lavici za hákování Kaprizov, který ve finále olympiády v nastaveném čase zajistil Rusku triumf nad Německem. Tentokrát z trestné lavice musel sledovat kanadskou radost. McDavid totiž připravil rozhodující branku pro fousáče O’Reillyho a připsal si už 16. bod na turnaji za 5 branek a 11 asistencí.

„Můj trest vše rozhodl. Porušil jsem pravidla, ale nemyslel jsem si, že to rozhodčí zapíská,“ řekl Kirill Kaprizov.

Nutno říci, že O’Reilly si rozhodnout zasloužil, jeho neustálý tlak a aktivita před ruskou brankou byly příkladné. Když se k tomu přidaly hokejové oči Connora McDavida, postup pro Kanadu byl na světě. Kolébka hokeje má tak stále šanci na zisk 27. titulu z MS, čímž by se Kanaďané vyrovnali právě sborné.