Sparta ovládla důležité derby. Slavii porazila 3:1

19:10
PRAHA - Fotbalisté pražské Sparty slaví výhru 3:1 v 279. derby proti rivalské Slavii. V duelu 23. ligového kola domácí k výhře letenského týmu pomohla vlastní branka slávisty Davida Hubáčka a další trefy Václava Kadlece a Ladislava Krejčího, hosté kontrovali pouze snížením Jana Vošahlíka na 2:1. Sparťané, kteří doma porazili Slavii počtvrté za sebou, se tak dostali do čela ligy. Ale bodově je může dostihnout Plzeň, pokud v neděli zvítězí na Slovácku. Slavia je devátá.

Fotbalisté Sparty oslavují branku foto: ČTK

Sparta při 40. měření se Slavií v české lize nejprve tápala, jako by ji svazovala snaha navázat na poslední přesvědčivé výhry s Plzní a Olomoucí.

On-line reportáž čtěte zde

Když ale domácí po čtvrthodině chytili rytmus, slávisté, před derby neporaženi v pěti ligových zápasech se dostali do úzkých.

Hlavičku beka Vidličky po závaru v pokutovém území ještě hosté z Edenu ustáli, v 19. minutě už smutnili. Nešťastníkem se stal stoper Hubáček, který si do vlastní branky srazil centr Hušbauera. Slávistický zadák sice na podzim svojí přesnou přihrávkou pomohl zařídit nejtěsnější výhru nad Spartou, ale dnes se stal smolařem, protože v derby téměř 17 let nepadl vlastní gól.

23. kolo první fotbalové ligy:

Sparta Praha - Slavia Praha 3:1 (2:0)
Branky
: 19. vlastní Hubáček, 27. Kadlec, 84. Krejčí - 50. Vošahlík.

Rozhodčí: Jech, Filípek, Mencl. ŽK: Skácel, Vošahlík (oba Slavia). Diváci: 19.410 (vyprodáno).

Sparta: Vaclík - Vidlička, Švejdík, Polom, Hybš - Vácha, Matějovský (90. Jarošík) - Kadlec, Hušbauer, Krejčí - Lafata (85. Kweuke). Trenér: Lavička.

Slavia: Čontofalský - Nitrianský, Dobrotka, Hubáček, Čonka - Petrák, Gecov - Vošahlík, Kisel (88. Škutka), Skácel (83. Juhar) - Škoda (78. Fenin). Trenér: Rada.

Spartu vedení nažhavilo a další skvělé šance se otevřely před Lafatou a Krejčím. Osm minut po úvodní brance však domácí díky vysunutému presinku vystihli špatnou rozehrávku brankáře Čontofalského a Kadlec po Lafatově přiťuknutí navýšil sparťanský náskok. A zároveň zaokrouhlil svůj letošní střelecký účet na deset branek.

Zatímco letenským stadionem obíhaly mexické vlny, slávisté prožívali velkou krizi. Před jejich brankou jejich soupeř dál hrozil a Čontofalský se musel vytáhnout hlavně proti ráně domácího kapitána Matějovského. Ale i pokusy Kadlece a Lafaty "sešívané" postrašily. Slavia v útoku jako by neexistovala a vůbec nevyzkoušela, jak odolná je defenziva Sparty bez zraněného stopera Holka, kterého dnes zastoupil Polom, debutant v ligové základní sestavě.

Až poločasová přestávka Slavii probrala. Jakmile hosté přidali agresivitu v osobních soubojích, Sparta měla problémy. A v 50. minutě pro ně zápas získal nový náboj: zpětný pas Nitrianského napálil do branky Vošahlík, který se tak postaral o to, že Slavia poprvé od října 2008 dokázala v ligovém utkání na Letné skórovat.

Zápas gradoval a několikrát jej mohl rozhodnout sparťanský forvard Lafata, hrdina a autor jediné branky z nedávného šlágru proti Plzni. Nejprve po rohu hlavičkoval křížně mimo tyče a pak dokonce brankovou konstrukci trefil po sólovém nájezdu. Odpovědět však mohli i hosté a záložník Skácel chvíli před koncem mohl hlavou v jasné šanci srovnat. Hosty pak stihl trest za takový luxus: po rychlém kontru vtrhl do rozhozené obrany Slavie Krejčí a samostatný únik zakončil gólovou trefou.

Sparťané se mohli začít oddávat vítězné euforii po triumfu nad odvěkým rivalem, kterému oplatili podzimní porážku z Edenu. A na čtvrtý pokus v trenérské kariéře se výhry v derby dočkal i kouč Lavička. Sparta neporazitelnost v lize natáhla už na čtrnáct zápasů.