Češi uzavřeli Švédské hry porážkou, v nájezdech nestačili na Finsko

12:20aktualizováno  18:40
STOCKHOLM/PRAHA - Českým hokejistům generálka na mistrovství světa v Bělorusku nevyšla. Na závěr Švédských her i celého seriálu Euro Hockey Tour podlehli Finům 1:2 po nájezdech. Večer (20.15) po příletu do Prahy oznámí trenér Vladimír Růžička konečnou nominaci pro turnaj v Minsku.

Brankář Alexandr Salák musí řešit ošemetnou situaci před svoji brankou. Na pomoc mu přijel i Jakub Krejčík. foto: ČTK/AP

Vítězný gól si připsal Jarkko Immonen a Finové tak potvrdili svou dominanci v letošním Euro Hockey Tour. Prvenství v sérii si zajistili už v prosinci, díky dvěma bodům z nedělního utkání navíc obhájili triumf na Švédských hrách.

ON-LINE PŘENOS ZDE

K polednímu duelu nastoupili Růžičkovi svěřenci do prázdné stockholmské haly Globen jen pár hodin po nepříjemném debaklu 0:6 od Ruska. Oproti očekávání byl na rozbruslení také Jaromír Jágr, který odstoupil ze sobotního duelu kvůli naraženému stehennímu svalu.

Hvězdný útočník byl v zápise uveden jako 13. útočník, ale nakonec se zařadil k Rolinkovi s Hudlerem do elitní formace. Jágr nakonec stejně utkání nedohrál, ke konci druhé části odešel do šatny.

Podle všeho však důvodem nebyly zdravotní problémy. Veterán se prostě šetřil, protože jeho nominace na světový šampionát je zcela jasná.

EHT se v Česku a Švédsku hrát nebude

Současný model hokejového seriálu Euro Hockey Tour končí. Od příští sezony se reprezentační týmy České republiky, Ruska, Švédska a Finska utkají na dvou turnajích a ve třech dvojzápasech. V listopadu se všechny týmy představí na Karjale ve Finsku a v prosinci na ruském Channel One Cupu. V únoru a v dubnu poté dojde na tři dvojutkání. Pokračovat už nebudou České a Švédské hry, kterými vrcholí letošní ročník.

Ostatní čeští hráči bojující o místo v sestavě pro MS začali velmi dobře, aktivním přístupem si vytvořili převahu. Jenže Finové dobře bránili, s napadáním rozehrávky si většinou poradili. A čekali na rychlé brejky.

Po sedmi minutách finský tým z první střely na branku skóroval. Michael Keränen po vpádu do útočného pásma snadno obešel obránce Jordána a k bližší tyči zakončil přesně.

Stejný hráč mohl o pár minut později přidat druhý gól, po Komarově průniku dostal dobrou přihrávku, ale puk zastavil brankář Alexander Salák. Krejčík pak zabránil dorážce, hráči navíc posunuli branku.

Ve druhé třetině hra pokračovala podle stejného vzorce. Češi se snažili, bojovali, Finové si počínali zkušeně bránili a moc velkých šancí diváci neviděli.

Trochu symbolicky měl český tým největší příležitost skórovat vlastně náhodou. Martin Růžička v rohu plácl do puku, který se snášel k finskému brankáři Rinnemu a možná zásluhou Klepiše břinkl o břevno.

Ve 35. minutě spolupráce těchto dvou hráčů vedla k vyrovnání. Klepiš v nájezdu dvou na jednoho přihrál bekhendem třineckému kanonýrovi, který se trefil pod přesouvajícím se gólmanem. Martin Růžička dal teprve svůj třetí reprezentační gól.

Češi dali jedinou branku v hale Globen paradoxně jen chvíli poté, co ze sestavy vypadl Jágr.

Ve třetí třetině se zvýšilo tempo, hokejisté vycítili, že je to poslední šance, jak si říct o nominaci do Běloruska. K překvapivé účasti na MS má blízko karlovarský útočník Martin Zaťovič.

Právě on mohl být o rozhodující akce utkání. V 57. minutě jel spolu s Lukášem Kašparem na jediného obránce. Jenže Kašparovu střelu ramenem zblokoval brankář Rinne.

Vidět byli i obránci Lukáš Kovář s Vitáskem či "pardubičtí" útočníci Buchtele, Kousal, Radil. Vejdou se do Růžička 25členného výběru?

Weismann: Od poloviny zápasu jsme byli lepší

"Bylo to jiné oproti předchozímu duelu s Ruskem. Tam jsme měli problémy ve středním pásmu, tentokrát si myslím, že se to výrazně zlepšilo a pokryli jsme si to. Troufnu si říct, že od půlky utkání jsme byli i lepší. Zvládli jsme ho, jen škoda těch nájezdů," hodnotil asistent trenéra.

Oddset Hockey Games ve Stockholmu

Česko - Finsko 1:2sn (0:1, 1:0, 0:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 35. Martin Růžička (Klepiš, Vondrka) - 7. Keränen (Teräväinen, Hietanen), rozhodující sam. nájezd Immonen. Rozhodčí: Björk, Sjöqvist - Pihlblad, Haster (všichni Švéd.). Vyloučení: 3:3. Bez využití. Diváci: 913.

ČR: Salák - Kolář II, Jordán, Zámorský, Vitásek, Jank, Krejčík, L. Kovář, Mojžíš - Jágr, Hudler, Rolinek - Martin Růžička, Klepiš, Vondrka - Radil, Kousal, Gulaš - Kašpar, Zaťovič, Buchtele - Petružálek. Trenéři: Vladimír Růžička, Ondřej Weissmann a Jaroslav Špaček.

Finsko: Rinne - Pokka, Ohtamaa, Hietanen, Mäntylä, Lajunen, Korpikari, Marttinen, Kivistö - Jormakka, Immonen, Huhtala - Keränen, Teräväinen, Komarov - Pöysti, T. Sallinen, Pakarinen - J. Sallinen, Wirtanen, Savinainen. Trenér: Erkka Westerlund.

OSTATNÍ VÝSLEDKY

Švédsko - Rusko 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 12. Klasen (Rahimi, Rasmussen), 46. Backlund (Lindström). Rozhodčí: Boman, Kaukokari (oba Fin.) - Dahmén, Yletyinen (oba Švéd.). Vyloučení: 9:5, navíc Rahimi, Thuresson (oba Švéd.) oba 10 min. Bez využití. Diváci: 6677.