Argentina postupuje po infarktové koncovce, v 86. minutě ji spasil Rojo

19:30aktualizováno  22:23
PETROHRAD - Fotbalisté Argentiny udolali v posledním zápase základní skupiny D v nervy drásajícím souboji Nigérii 2:1 a i díky souběžné výhře Chorvatska nad Islandem (rovněž 2:1) postupují do osmifinále. Jihoamerický tým zachránil brankou v 86. minutě Marcos Rojo.

Argentinská euforie po postupu. foto: Reuters

Argentinci se mezi šestnácti nejlepšími týmy utkají s Francií, první postupující ze skupiny D Chorvatsko vyzve Dánsko.

Zápas Nigérie - Argentina jsme sledovali živě

V Petrohradu poslal Argentinu do vedení ve 14. minutě kapitán Lionel Messi premiérovým zásahem na turnaji, v 51. minutě vyrovnal z penalty Victor Moses. Dramatický duel rozhodl těsně před koncem obránce Rojo. Jihoameričanům k postupu pomohli také vítězové skupiny Chorvati, kteří v souběžně hraném utkání zdolali Island 2:1.

Argentinci nastoupili v základní sestavě s pět změnami od minulé porážky s Chorvatskem (0:3). Na lavičce zůstali chybující brankář Caballero nebo útočník Agüero, reprezentační debut si odbyl gólman Armani.

Argentinci si v úvodu s obranou soupeře nevěděli rady, z prvního náznaku Tagliafico vypálil nepřesně. Na druhé straně ho napodobil Musa.

Nigérijská euforie po vyrovnávací brance Victora Mosese.

Ve 14. minutě už se mohli favorité radovat. Banega nákopem z poloviny hřiště našel Messiho a ten po výborném zpracování propálil brankáře Uzoha křížnou střelou. Jednatřicetiletý útočník dal na světových šampionátech šestý gól, na který čekal 662 minut. Ten předchozí zaznamenal před čtyřmi lety právě proti Nigérii.

Je to Ronaldo, buď opatrný, nedávej mu červenou, zlobí se na sudího íránský kouč

Vicemistři světa působili lepším dojmem než v prvních dvou zápasech. Po půl hodině hry měl Messi blízko druhé brance, ale z přímého kopu trefil tyčku.

Do druhé půle Argentinci vstoupili hodně špatně. Mascherano při rohu stáhnul Baloguna a rozhodčí Cakir nařídil pro Nigérii pokutový kop, který v 51. minutě s přehledem proměnil Moses.

„Albiceleste“ častěji drželi míč, ale nedokázali se dostat do souvislejšího tlaku. Pevná nigerijská obrana soupeři dlouho nedávala prakticky žádný prostor. Naopak po rychlé akci Afričanů pálil Ndidi nad břevno.

Diego Maradona po zápase Argentina-Nigérie:

26.června 2018 v 21:48, příspěvek archivován: 26.června 2018 v 22:22

Argentincům pak hodně zatrnulo, protože Rojo v šestnáctce zahrál rukou, ale Cakir po zhlédnutí videa druhou penaltu pro Nigérii nenařídil. Na druhé straně Higuaín z dobré pozice přestřelil.

Nigerijský postupový sen se rozplynul v 86. minutě. Mercado našel centrem v pokutovém území nepokrytého Roja a stoper Manchesteru United se z voleje trefil přesně k tyči. Závěr už si Argentinci pohlídali a „Superorly“ na MS porazili i v pátém utkání.

Dva střelci argentinských gólů proti Nigérii: Lionel Messi a Marcos Rojo.
Argentinský fanoušek se raduje po brance Lionela Messiho.

Chorvatsko mělo už před zápasem jisté místo v osmifinále a trenér Dalič si tak mohl pro duel v Rostovu dovolit udělal hned devět změn v základní sestavě. Z jedenáctky, která v předchozím utkání deklasovala 3:0 vicemistry světa z Argentiny, nastoupili pouze záložníci Luka Modrič a Perišič.

Chorvaté i přesto měli výraznou převahu v držení míče, ale nedostávali se do šancí. Island naopak z minima vytěžil maximum. Brankář Kalinič zlikvidoval přímý kop Sigurdssona, Bjarnason v dobré pozici ani nadvakrát nepropálil obranu a Finnbogasson těsně minul. V závěru poločasu se Kalinič vyznamenal při pohotové dorážce Bjarnasona a technické střele Gunnarssona.

Mistrovství světa ve fotbale v Rusku

Skupina D:

Nigérie - Argentina 1:2 (0:1)

Branky: 51. Moses z pen. - 14. Messi, 86. Rojo. Rozhodčí: Cakir - Duran, Ongun (všichni Tur.) - Orsato (video, It.). ŽK: Balogun, Mikel - Mascherano, Banega, Messi. Diváci: 64 468.

Skupina D:

Island - Chorvatsko 1:2 (0:0)

Branky: 75. G. Sigurdsson - 53. Badelj, 90. Perišič. Rozhodčí: Lahoz - Devís, Del Palomar (všichni Šp.) - Valeri (video, It.). ŽK: Hallfredsson, Finnbogason, Sävarsson - Pjaca, Jedvaj. Diváci: 43 472.

Do druhé půle ale Island vstoupil až příliš pasivně a záhy byl potrestán. V 51. minutě vystřelil zpoza vápna Badelj a trefil břevno. Chvíli nato už se chorvatský záložník dočkal. Po průniku Perišiče do vápna se k míč odrazil k Badeljovi a ten se z voleje nemýlil.

Inkasovaný gól Islanďany probudil a hned se dostal do dvou velkých šancí. Nejprve Kalinič vyrazil Ingasonovu dorážku na roh a po něm hlavičkoval islandský stoper do břevna. Island byl nadále aktivní a v 75. minutě vyrovnal. Lovren zahrál ve vápně rukou a nařízenou penaltu proměnil Gylfi Sigurdsson. Pro Chorvatsko šlo o první inkasovanou branku na turnaji.

Další gól už ale Island přidat nedokázal a naopak v 90. minutě inkasoval, když Perišič dostal míč za obranu a prostřelil brankáře Halldórssona. Chorvaté tak díky němu vyhráli i třetí zápas na turnaji a skupinu vyhráli o pět bodů před druhou Argentinou. Třetí skončila se třemi body Nigérie, poslední Island získal jediný bod.