Vynikající Soukalová má stříbro, zlomila kletbu čtvrtých míst

15:29aktualizováno  16:31
LAURA (Od našich zpravodajů) - Dvakrát smolně dojela čtvrtá, ale poslední šanci už z rukou nepustila. Biatlonistka Gabriela Soukalová si v olympijském závodě s hromadným startem dojela pro stříbrnou medaili! Nestačila pouze na nepolapitelnou Bělorusku Darju Domračevovou. Česká výprava tak v Soči slaví svou pátou medaili.

Gabriela Soukalová na stupních vítězů. foto: MAFRA - Michal Sváček

Opět to byly nervy. Když Soukalová dojela na poslední položku, tak věděla: Můžu jednou chybovat, ale víc ani ránu! Nakonec stejně jako v předchozích závodech, v nichž skončila dvakrát čtvrtá, nezvládla poslední střelbu čistě. Ale stačilo to.

Vydobytý náskok měl váhu, navzdory trestnému okruhu se udržela na stříbrné pozici. Do cílové rovinky vjížděla s pohodlným odstupem před soupeřkami a trochu vyděšeným výrazem, v němž se zračilo: Je to pravda? Mám medaili?

ONLINE PŘENOS ZDE

Pak jen máchla rukou nad hlavu, načež vyčerpaná projela cílovou čarou. Po většinu závodu bruslila na druhém místě a nepustila ho až do cíle. Soukalová rozdávala úsměvy, objímala gratulanty. Na stupně vítězů vyskočila s energií a vykroužila z prstů srdce.

Za chvíli už své kamarádce gratulovala i druhá česká biatlonistka Veronika Vítková, která dojela s nulou v zápise na pěkném devátém místě.

Už druhý stříbrný den českého biatlonu v Soči však mohl vypadat úplně jinak.

Vždyť to celou dobu vypadalo, že biatlonistky sotva uvidí na terče. Mlha, která dva dny nepustila do stejného závodu mužský balík, se však večer rozplynula, a tak se bez prodlev odstartovalo.

Úvodní dvě střelby závodnice zvládly až na pár výjimek čistě. Po první položce odjíždělo pohromadě kolem 20 žen!

Jen nedostižná Darja Domračevová rozjela vlastní tempo, na nějž nikdo jiný nestačil. Soukalová se dokázala držet alespoň na dohled běloruské šampionce, vyhnula se nebezpečnému pádu Zajcevové a dorazila ke druhé střelbě vleže na výhodné druhé pozici.

Tam se závodní pole pořádně proselo.

Sice se znovu střílelo většinou bezchybně, avšak rozdíly v rychlosti rozdrobily závodnice do větších rozestupů.

Fakt jsem druhá? Šťastný výraz Gabriely Soukalové.

Domračevová pláchla a za ní se vydala silná skupina pronásledovatelek ve složení Soukalová, Bescondová, Mäkäräinenová a Sachenbacherová.

Třetí střelba rozhodla: vyřadila ze hry Bescondovou i Mäkäräinenovou, zatímco Soukalová uháněla bez chyby dál. Sachenbacherová na ni ztrácela 20 sekund, další se ocitly ještě o další půlminutu zpět.

Pak sice Soukalová jednou minula, jenže náskok měla dostatečný. Do cíle dojela se sedmisekundovým náskokem a už v cílové rovince slavila svou první olympijskou medaili. Pro bronz nakonec finišovala Tiril Eckhoffová z Norska.

Mezitím, co se závodilo o stříbro a bronz, už dávno řádila v cíli Darja Domračevová, nově trojnásobná šampiona ze Soči. Ačkoliv také biatlonové královně při poslední ráně povolily nervy a minula, Soukalová jejího zaváhání nevyužila. Měla totiž starosti sama se sebou.

Biatlon: Ženy - závod s hromadným startem (12,5 km)

1. Domračevová (Běl.) 35:25,6 (1 tr. okruh), 2. Soukalová (ČR) -20,2 (1), 3. Eckhoffová (Nor.) -27,3 (1), 4. Sachenbacherová-Stehleová (Něm.) -28,3 (0), 5. Gregorinová (Slovin.) -39,4 (0), 6. Hojniszová (Pol.) -54,9 (0), 7. Mäkäräinenová (Fin.) -1:01,5 (2), 8. Pidhrušná (Ukr.) -1:11,5 (0), 9. Vítková (ČR) -1:23,7 (0), 10. S. Gasparinová (Švýc.) -1:29,3 (2).