Páté vítězství pro Česko v řadě. Proti Francii se dvakrát trefil Řepík

15:50aktualizováno  20:54
PAŘÍŽ - Čeští hokejisté porazili na mistrovství světa v Paříží domácí Francii 5:2 a po páté výhře v řadě jsou blízko postupu do čtvrtfinále. Svěřenci trenéra Josefa Jandače mají na kontě 13 bodů, což by jim k postupu do bojů o medaile mělo stačit.

Roman Červenka (vlevo) gratuluje Janu Ruttovi k jeho brance Francii. foto: AP/ČTK

UTKÁNÍ FRANCIE-ČESKO JSME SLEDOVALI ŽIVĚ

Dvěma góly se na dnešní výhře podílel útočník Michal Řepík, mezi střelce se zapsali i David Pastrňák, Jan Rutta a Tomáš Zohorna. Spolehlivý výkon opět podal brankář Pavel Francouz, jenž při třech startech na šampionátu inkasoval jen třikrát.

„Zápas jsme vyhráli díky speciálním formacím, díky hráčům na přesilovky, na oslabení a skvělému výkonu brankáře,“ řekl kouč Jandač.

Francouzi, povzbuzení dobrými výsledky na turnaji, vstoupili do zápasu hodně aktivně a již po 54 sekundách hry mohl otevřít skóre Fleury, brankář Francouz byl ale připravený. Do další šance se v 5. minutě dostal Lamperier, ani on ale českého gólmana nepřekonal.

„Francie měla dobrý vstup do utkání, vytvořili si nějaké šance, ale naštěstí se nám to podařilo udržet na stavu 0:0, což bylo hodně důležité. Nedostali se na koně,“ řekl Francouz, který si nakonec připsal 22 úspěšných zákroků.

Češi trpělivě čekali na příležitost a v 9. minutě se dostali do vedení. Při Meunierově trestu nejprve Pastrňák v dobré pozici netrefil puk, ale o několik vteřin později prostřelil Hardyho a připsal si premiérový gól na šampionátu. „Je jedno, kdo dal gól. Dali jsme jich pět, stačilo to na výhru, což je nejdůležitější. Osobně se cítím dobře už pár zápasů zpátky a neřeším, jestli musím dát gól nebo ne,“ řekl Pastrňák.

Mistrovství světa v hokeji:

Skupina B (Paříž):

Francie - ČR 2:5 (0:1, 1:2, 1:2)

Branky a nahrávky: 21. S. Da Costa (Fleury), 51. A. Roussel - 9. Pastrňák (Horák, Voráček), 27. Řepík (Kundrátek), 38. Rutta (Červenka), 49. Řepík (Kempný), 59. T. Zohorna (Horák). Rozhodčí: Gouin (Kan.), Kubuš (SR) - Otmachov (Rus.), Sormunen (Fin.). Vyloučení: 3:7. Využití: 1:2. Diváci: 13 003.

Vyrovnat mohl Stéphane da Costa, ale individuální akci nedotáhl. Francouzi poté nevyužili 46 sekund dlouhou přesilovou hru pět na tři, Kempný ale dostal čtyřminutový trest a domácí výběr při jeho pobytu na trestné lavici na začátku druhé třetiny vyrovnal. Pohlednou individuální akcí se o to postaral Stéphane da Costa.

„Byl jsem u tyčky v takovém horizontálním zákroku a potřeboval se rychle dostat do vertikálního. Bohužel jsem si přiklekl hokejku a on v ten moment vyjel a dal mi to pod beton,“ popsal Francouz.

Francouzi se v přesilovkách mohli dostat i do vedení, čtyřminutový trest dostal rovněž Sobotka. Skvělý Francouz v české brance však vychytal Fleuryho a se spoluhráči udržel nerozhodný stav i při Řepíkově vyloučení, po kterém hráli domácí 50 sekund v pěti proti třem.

Řepík se bezprostředně po návratu na led dostal do brejku a jeho tečovaná střela skončila za Hardym. „Tomáš Kundrátek mě viděl, jak skáču na led, hodil mi puk vzduchem, chtěl jsem si to hodit rychle dolů. A jak jsem si dal puk rukou dolů, snažil jsem se vystřelil přes beka. Myslím, že mu to šlo od brusle mezi nohy. A spadlo to tam,“ řekl Řepík.

V 34. minutě mohl vyrovnat Dame Malka, Francouz si však poradil i s Lamperierovou dorážkou. Při signalizované české přesilové hře nebezpečně zakončoval Pastrňák, Hardy ale dokázal puk ramenem vyrazit. Třináct sekund po začátku trestu ale kapituloval, Rutta jej překonal střelou od modré čáry pod horní tyč.

Český reprezentant Michal Řepík se raduje z gólu.
Francouzský brankář Florian Hardy právě dostal od Čechů druhý gól.

Češi se na přelomu druhé a třetí třetiny ubránili při Červenkově vyloučení a poté měli hned několik šancí přiblížit se další výhře na turnaji. Gudas, Zohorna ani aktivní Sobotka Hardyho nepřekonali, prosadil se až v 49. minutě Řepík.

O dvě minuty později snížil z brejku Roussel, žádné drama se ale nekonalo. Českou výhru mohl při power play zvýšit Vrána, odkrytou domácí branku ale netrefil. Zohornova střela v 59. minutě už však v opuštěné brance skončila.

Posledním soupeřem českého výběru v základní části turnaje budou v úterý hráči Švýcarska.