Florbalisté získali světový bronz. Švýcarsko porazili 4:3

12:03aktualizováno  17:54
PRAHA - Čeští florbalisté porazili v boji o bronz na mistrovství světa v Göteborgu Švýcarsko 4:3 a získali potřetí v historii medaili. Tým trenérů Radima Cepka a Zdeňka Skružného navázal na stříbro z roku 2004 i bronz z roku 2010 a napravil sedmé místo z minulého šampionátu v Curychu. Češi prohrávali 0:2 a 2:3, ale na konci druhé třetiny stav otočili. V čase 39:53 rozhodl v přesilovce Matěj Jendrišák.

Tomáš Sladký (s čelenkou) se proti Finsku blýskl dvěma góly. foto: Martin Flousek, Český florbal

Vstup do utkání českému týmu nevyšel a po 73 vteřinách Švýcaři vedli. Suchánek v souboji u mantinelu odehrál balónek přímo na hůl Antenerovi, který pohotově otevřel skóre. Na druhé straně zahrozili Tokoš s Tomašíkem, ale v páté minutě se prosadil opět soupeř. Zürcherovu přihrávku za vzduchu uklidil do sítě u pravé tyče volný Mendelin.

Zlato vyhráli Švédové

Zlaté medaile na domácím světovém šampionátu v Göteborgu vybojovali Švédové. Finsko porazili 3:2 a z deseti MS zvítězili již poosmé.

Češi se tlačili za snížením, ale soupeř je do šancí nepouštěl. To trvalo až do 24. minuty, kdy z dorážky překonal Pascala Meiera Curney. Češi pokračovali aktivně ve snaze o obrat. Bekhendem ohrozil švýcarského gólmana Sladký a v polovině utkání bylo vyrovnáno. Tokoš unikl obráncům a dokázal po bekhendovém zakončení dostat balónek pod Pascalem Meierem do branky.

Trenér české reprezentace Radim Cepek (vlevo) v diskusi s rozhodčím.

Švýcaři ale za 92 vteřin po rychlém brejku opět vedli. Scalvinoni přihrál na pravou stranu Matthiasi Hofbauerovi a druhý nejproduktivnější hráč historie MS bekhendem překonal Kafku.

Češi ale ještě ve druhém dějství otočili stav. Nejdříve trefil Curney tyč, ve 37. minutě už ale Dóža střelou přes obránce zamířil přesně do pravého horního rohu branky. A sedm vteřin před pauzou při vyloučení Matthiase Hofbauera po Tomašíkově střele dorazil balónek Jendrišák. Vůbec poprvé tak Češi na turnaji využili přesilovku.

Zápas ČR-Švýcarsko jsme sledovali ONLINE

Ve třetí třetině měl další možnost Veltšmíd. Švýcaři se ubránili při trestu Scalvinoniho, který pak po návratu z trestné lavici ohrozil tečí Kafku. Pascal Meier podržel svůj tým při šanci Curneyho.

Cepkův výběr bránil náskok a snažil se jej i po střelách Jendrišáka, Tomašíka či Dóži i pojistit, ale chyběla přesnost. Závěrečných pět minut Švýcaři tlačili, na konci sáhli i k power play, ale Kafka už při velkém náporu balónek za záda nepustil.

Mistrovství světa florbalistů v Göteborgu:

O 3. místo: ČR - Švýcarsko 4:3 (0:2, 4:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 24. Curney (Jendrišák), 30. Tokoš (Suchánek), 37. Dóža (Sýkora), 40. Jendrišák (Tomašík) - 2. Antener, 5. Mendelin (Zürcher), 31. M. Hofbauer (Scalvinoni). Rozhodčí: Skoog, Hamberg (oba Švéd.). Vyloučení: 1:2. Využití: 1:0. Diváci: 9148.

ČR: Kafka - Deutsch, Podhráský, Veltšmíd, Suchánek, Jelínek, Sýkora - Curney, Jendrišák, Natov (35. Ondrušek) - Tokoš, Tomašík, Sladký - Dóža, Mikeš, Zozulák. Trenéři: Radim Cepek a Zdeněk Skružný.

Švýcarsko: P. Meier - Stucki, Bolliger, Graf, Kuchen, Schmocker, Friolet - Fankhauser, M. Hofbauer, Scalvinoni - Maurer, Ch. Hofbauer, Antener - Zimmermann, Zürcher, Mendelin. TRenéři: Petteri Nykky a Esa Jussila.

O 5. místo: Lotyšsko - Norsko 4:3 (1:1, 2:0, 1:2).

O 7. místo: Dánsko - Estonsko 7:2 (3:1, 1:0, 3:1).

15:30 finále: Švédsko - Finsko.