Brazílie - Kostarika 2:0. Kanárci vydřeli výhru v nastavení

13:30
PETROHRAD - Fotbalisté Brazílie ve svém druhém utkání na mistrovství světa v Rusku udolali Kostariku 2:0 a napravili úvodní remízu 1:1 se Švýcarskem. Největší favorit na zlato rozhodl v Petrohradu o vítězství až v nastavení, v jehož první minutě se trefil Philippe Coutinho a v sedmé hvězdný Neymar. "Kanárci" se ve skupině E přiblížili k očekávanému postupu.

Neymar na kolenou po výhře nad Kostarikou foto: ČTK

Pětinásobní mistři světa vedou tabulku se čtyřmi body o jeden před druhým Srbskem, které večer nastoupí proti třetímu Švýcarsku. Brazilcům bez ohledu na další výsledky stačí k postupu do osmifinále v závěrečném duelu skupiny se Srbskem neprohrát. Naopak Kostarika utrpěla čtvrtou prohru za sebou a už ztratila naději na účast ve vyřazovacích bojích.

Brazílie výhrou ukončila sérii bez vítězství na MS, která v součtu s nepovedeným závěrem minulého mistrovství světa na domácí půdě před čtyřmi lety trvala tři zápasy. Šlo o nejhorší šňůru „Kanárků“ od závěrečných turnajů v letech 1974 až 1978.

Brazílie v prvním poločase navázala na trápení z prvního utkání se Švýcarskem. V úvodu dokonce jako první zahrozili Kostaričané, Borges však z dobré pozice zamířil mimo.

„Kanárci“ přidali až v druhé části úvodního dějství. Gól Gabriela Jesúse ve 26. minutě ale správně neplatil kvůli ofsajdu a o minutu později kostarický brankář Navas dobře vyběhl proti Neymarovi, takže ten neměl prostor pro zakončení. Neprosadil se ani Marcelo.

Philippe Coutinho a jeho oslava po vstřelené brance
Neymarova oslava po vítězství nad Kostarkou 2:0

Po přestávce nahradil Williana Costa a Brazilci začali velkým náporem. Gabriel Jesus však ve 49. minutě hlavou trefil jen břevno a vzápětí Coutinhovu střelu srazil obránce na roh.

Pětinásobní šampioni se v koncovce dál trápili. Nejdražšího hráče světa Neymara, který jen těsně před šampionátem stihl doléčit operovanou nohu, vychytal Navas a 20 minut před koncem brazilský kanonýr minul.

Neymar smutně rozhazoval rukama i v 78. minutě. Útočník Paris St. Germain po lehkém zatažení od bránícího Gonzáleze upadl a sudí Kuipers odpískal penaltu, ale po zhlédnutí videa verdikt změnil. Poprvé v historii MS tak nová technologie zrušila původně nařízený pokutový kop.

Kostaričané s nejstarším týmem na šampionátu v Rusku povolili až v nastavení. Po Marcelově centru vyhrál hlavičkový souboj Firmino, Jesus jemně tečoval míč a nabíhající Coutinho zblízka prostřelil Navase. Navázal tak na svůj gól z prvního duelu se Švýcarskem.

Závěr Brazilci s přehledem kontrolovali a v sedmé minutě nastavení přidali pojistku. Costa přiťukl Neymarovi, ten zblízka doklepl míč do sítě a zlomil své trápení v Rusku. Po závěrečném hvizdu se rozplakal.