Oslavy titulu se odkládají. Nabuzená Plzeň prohrála s Libercem 1:2

17:55aktualizováno  20:23
PLZEŇ - Fotbalisté Plzně přišli v posledních vteřinách zápasu o důležitou remízu s Libercem a oslavy titulu musí odložit. Zatímco Viktoria prohrála 1:2, Sparta v Teplicích nezaváhala, zvítězila 3:0 a před posledním kolem se přiblížila svému sokovi na rozdíl dvou bodů.

Stanislav Tecl z Plzně po promarněné šanci foto: ČTK

Plzeň se tlačila za vítěznou brankou, místo toho v nastavení inkasovala od Luboše Huška. O titul tak bude muset bojovat v posledním kole na hřišti Hradce Králové, kde potřebuje vyhrát. Titul jí však zajistí i případná ztráta Sparty v derby s Duklou.

ON-LINE REPORTÁŽ ČTĚTE ZDE

Plzeň měla možnost slavit titul doma se svými fanoušky, stačila jí k tomu jakákoli výhra nad Libercem či zaváhání Sparty. Ta však vyhrála v Teplicích, zatímco Plzeň souboj se Severočechy nezvládla.

Plzeňský kouč Pavel Vrba neskrýval, že porážka s Libercem je komplikací v boji o titul. "Už je to pro nás trošku složitější, budeme muset hrát v Hradci na vítězství. Máme ale pořád dva body náskok a je to jen o nás, jestli budeme úspěšní, nebo nebudeme. Pokud ne, v tom případě pravděpodobně skončíme na druhém místě," řekl Vrba na tiskové konferenci.

Své svěřence káral hlavně za první poločas. "I když jsme měli slušný úvod a měli jsme tam dvě situace, ze kterých jsme mohli vstřelit branku, byl Liberec v prvním poločase lepší a zaslouženě vedl," podotkl Vrba.

Po pauze Viktoria přidala, vyrovnala, ale v nastavení po rychlé akci inkasovala podruhé. "Do druhého poločasu jsme vstoupili mnohem lépe, vytvořili jsme si spoustu situací ve vápně, kterým chyběla jen finální část. Nakonec se nám podařilo vstřelit v 82. minutě gól, pak to bylo nahoru dolů, s nešťastným koncem pro nás," řekl Vrba.

Přitom se do soupeře od začátku zakousla a i díky mokrému trávníku hrála možná nejlepší fotbal za poslední kola. Jenže Kolář stačil střílený centr Kovaříka tečovat jen těsně vedle a Tecl z úhlu trefil jen tyč.

Plzeň - Liberec 1:2

Branky: 82. Štípek - 17. Rabušic, 90.+3 Hušek. Rozhodčí: Jech - T. Kovařík, Blažej. ŽK: Štípek, Darida - Rybalka, Šural, Delarge. Diváci: 11.315.

Plzeň: Kozáčik - Řezník, Čišovský, Procházka (64. Štípek), Limberský - Darida, Horváth - Rajtoral, Kolář (77. Fillo), Kovařík - Tecl (55. Ďuriš). Trenér: Vrba.

Liberec: Kovář - Kušnír, Kováč (66. Karišik), Kelič, Frýdek (5. Fleišman) - Šural, Rybalka, Pavelka, Delarge (89. Hušek) - Štajner - Rabušic. Trenér: Šilhavý.

Místo toho v 17. minutě udeřil Liberec. Plzeňským obráncům se nepovedlo vystavit Rabušice do ofsajdu a útočník Slovanu postupoval sám na brankáře Kozáčika. Poprvé ho sice nepřekonal, ale z dorážky i s přispěním břevna zaznamenal už svůj osmý gól z posledních šesti zápasů.

Plzní to na chvíli otřáslo, ale v závěru poločasu si vytvořila mohutný tlak. Pavelka však na poslední chvíli zachránil hosty před jistým gólem, o chvíli později zase centry létaly vápnem, ale bez pořádného zakončení.

I po změně stran měla Plzeň vytrvalý tlak, ale liberecká obrana potvrzovala svou formu. Až zranění stopera Kováče začalo v liberecké defenzivě otevírat vrátka a Plzeň se dostávala do zakončení. Pomohl k tomu i příchod aktivního Štípka, který za Plzeň nastoupil na jaře vůbec poprvé po zranění a oživil pravou stranu zálohy.

Svou první šanci ještě nevyužil, ale druhou už ano. Osm minut před koncem dorazil do branky Kovářem vyraženou střelu a odstartoval tak závěrečný nápor Plzně. Jenže Liberec se ubránil, místo toho v posledních sekundách utekl Štajner a jeho akci zakončil střelou k tyči střídající Hušek.

Zajistil tak Liberci devátou výhru za sebou a jistotu účasti v Evropské lize. Naopak Plzeň podruhé za sebou doma prohrála a oslavy musela odložit.

Liberecký kouč Jaroslav Šilhavý si pochvaloval, že si Slovan pojistil třetí místo a Evropskou ligu. Byl spokojený hlavně s prvním poločasem. "V něm jsme podali dobrý výkon. Dokázali jsme držet balon, kombinovat a měli jsme nebezpečné útoky," řekl Šilhavý.

Připustil, že po změně stran se Liberec dostal pod velký tlak. "Lítalo to kolem naší brány. Něco pochytal Kovář, něco pokazili útočníci Plzně. Když už se zdálo, že to uhlídáme, dostali jsme vyrovnávací gól. Přiznám, že v tu chvíli bych byl spokojený, kdyby byl konec. Navíc jsme se dozvěděli, že Jablonec vyhrál s Olomoucí," připomněl Šilhavý, že Liberec už v tu chvíli měl jisté třetí místo.

Sparta po výhře v Teplicích udržela naději na titul

Fotbalisté pražské Sparty se udrželi ve hře o mistrovský titul, když v duelu 29. kola vyhráli v Teplicích 3:0 a zároveň využili porážky lídra Plzně s Libercem. Letenští tak před závěrečným kolem na Západočechy ztrácejí dva body. Teplice sice prohrály druhý ligový zápas za sebou, ale důležitější pro ně je, že získali definitivní jistotu záchrany.

Teplice - Sparta 0:3

Branky: 22. vlastní Krátký, 28. Kadlec, 60. Hušbauer. Rozhodčí: Příhoda - Wilczek, Kotík. ŽK: Vondrášek - Krejčí. Diváci: 6450.

Teplice: Grigar - Vondrášek, Kaufman, Jablonský, Chovanec - Matula - Krátký, Vachoušek, Vůch (54. Čajič), Litsingi - Mahmutovič (64. Kodeš). Trenér: Ščasný.

Sparta: Vaclík - Vidlička, Švejdík, Polom, Pamič - Vácha - Kadlec, Matějovský, Hušbauer (88. Čermák), Krejčí (82. Kadeřábek) - Bednář (70. Přikryl). Trenér: Lavička.

Spartě k dnešnímu triumfu na Stínadlech pomohly trefy Václava Kadlece, Josefa Hušbauera a vlastní gól domácího Marka Krátkého. Tým kouče Vítězslava Lavičky odčinil poslední dvě venkovní porážky a natáhl šňůru neporazitelnosti v Teplivích na pět zápasů.

Sparťané nechtěli dopustit, aby stejně jako v minulé sezoně přišli jedno kolo před koncem o mistrovské naděje. Středeční kolaps a porážka v Brně však s pražským týmem viditelně otřásly. Byť kouč Lavička na dvou místech změnil obranu a po delší odmlce dostali šanci Polom s Pamičem místo Jarošíka s Hybšem, Teplice mohly už ve dvanácté minutě slavit vedení. Domácí však smutnili poté, co po rychlém kontru mířil do tyče Litsingi a dorážející Vůch v jasné šanci překopl břevno.

Letenští postupně získali navrch ve středu pole a odtud mohli podnikat rychlé protiútoky. Vácha ještě selhal, ve 22. minutě už hosté do vedení šli. Rohový kop vrátil před teplickou branku stoper Švejdík a Krátký si pod tlakem napálil míč do vlastní branky. Spartu takový vývoj povzbudil, stejně jako zprávy z Plzně, kde se Liberec ujal vedení. Šest minut po úvodní trefě teplická obrana, která je třetí nejhorší v soutěži, zkolabovala podruhé.

Hostující záložník Hušbauer skvělou kolmicí vysunul Kadlece, který sólový únik proměnil ve svojí dvanáctou trefu v sezoně. Teplice vypadaly zlomeně, i když jim nahrával fakt, že konkurenční Hradec Králové nezvládal zápas na Slavii.

Naději na zvrat v jejich utkání jim nedal ani Litsingi. Krátce po změně stran byl dvakrát sám před brankářem Vaclíkem, který však obě gólové příležitosti konžského hráče zmařil. Pak se otevřel Spartě další prostor pro pojištění jasné výhry.

Rychlý kontr zakončil exteplický bek Vidlička přesnou přihrávkou na Hušbauera, který k předchozí gólové asistenci přidal i vstřelený gól. Po hodině hry tak už o triumfu Sparty nebylo pochyb, tak výrazným rozdílem severočeského rivala nezdolala téměř deset let. Debakl domácích už nezmírnili ani Vachoušek s Matulou, kteří nedotáhli nadějně rozjeté akce.

Další výsledky 29. kola

České Budějovice - Jihlava 2:1 (1:1)
Branky: 44. Wermke, 89. Halama - 40. Jungr. Rozhodčí: Kovařík - Mencl, Gallo. ŽK: Sandro, Klesa, Rýdel - Kučera. Diváci: 2370.

České Budějovice: Daněk - Klesa, Halama, Lengyel, Machovec - Wermke (85. Dvořák), Benát, Rýdel, Táborský (66. Radouch), Sandro (90. Čadek) - Hora. Trenér: Švantner.

Jihlava: Hanuš - Marek, Tlustý, Šourek, Čvirik (63. Kosak)- Masopust, Kučera (69. Koloušek), Rada, Jungr, Vaculík - Šimonek (87. Vaněček). Trenér: Komňacký.

Dukla Praha - FK Mladá Boleslav 2:1 (2:0)
Branky: 28. Néstor, 44. Kalouda - 56. Johana. Rozhodčí: Proske - Moláček, Tacina. ŽK: Néstor, Borek - Bořil. Diváci: 1120.

Dukla: Rada - Romera, Vorel, Štetina, Hanousek - Malý (81. Ouedraogo), Borek, Kalouda - Berger (86. Marek), Pospěch, Néstor (66. Přeučil). Trenér: Kozel.

Ml. Boleslav: Šeda - Kysela, Johana, Kúdela, Bořil (85. Rolko) - Ščuk, Jarolím - Zahustel, Mareš (89. Synek), Sivrič (46. Rozsíval) - Chramosta. Trenér: Minář.

Slavia Praha - FC Hradec Králové 3:0 (2:0)
Branky: 14. Kisel, 36. Čonka, 88. Hurka. Rozhodčí: Jílek - Filípek, Zeman. ŽK: Škutka - Malinský. Diváci: 6190.

Slavia: Čontofalský - Dostál, Bortel, Hubáček, Čonka - Vošahlík, Gecov (55. Petrák), Zmrhal, Koreš (77. Hurka) - Kisel - Škoda (70. Škutka). Trenér: Petrouš.

Hradec: Lindr - Plašil (76. Klapka), Hochmeister, Hájek, Poděbradský - Šisler, Schwarz - Malinský, Harba, Halilovič (53. Štěpán) - Kulič (53. Hadaščok). Trenér: Prokopec.

1. FC Slovácko - Baník Ostrava 2:0 (1:0)
Branky: 7. a 62. Došek. Rozhodčí: Matějek - Peřina, Mokrusch. ŽK: Košút, Volešák - Vašenda, Kraut. Diváci: 6048.

Slovácko: Melichárek - Kuncl, Trousil, Košút, Reinberk - Šumulikoski - Volešák, Valenta, Daníček, Kerbr (69. Havlík) - Došek (64. Haša). Trenér: Habanec.

Ostrava: Bárta - Vašenda, Frydrych, Kaprálik, Stožický - Fantiš, Droppa (87. Velner), Lukeš, Kukec (73. Kraut) - Staško (69. Soukup), Baroš. Trenér: Pulpit.

Baumit Jablonec - Sigma Olomouc 2:1 (1:1)
Branky: 30. Čížek, 52. Kopic - 14. Navrátil. Rozhodčí: Ochotnický - Nádvorník, Hrabovský. ŽK: Hubník, Eliáš - Petr. Diváci: 1611.

Jablonec: Špit - Eliáš, Štochl, Beneš, Novák - Čížek (73. Jablonský), Loučka, Kopic (88. Zoubele) - Piták, Vaněk - Hubník (84. Třešňák). Trenér: Skuhravý.

Olomouc: Zlámal - Sukup, Šindelář, Škerle, Vepřek - Schulmeister, Hořava (75. Houska), Pospíšil (62. Falta), Petr - Navrátil, Doležal (68. Rolinc). Trenér: Kotůlek.

1. FK Příbram - Zbrojovka Brno 2:0 (1:0)
Branky: 31. Wágner, 80. Koukal. Rozhodčí: Adam - Jiřík, Paták. ŽK: Mašán - Sus.

Příbram: Hruška - Jugas, Hájovský, Mišůn, Pleško - Pilík (46. Šlapák), Abraham (65. Koukal), Mašán, Tarczal, Mareš (83. Divíšek) - Wágner. Trenér: Straka.

Brno: Hladký - Hyčka, Brabec, Pašek (77. Halaška), Husár - Mezlík, Sus, Buchta, Traoré - Markovič (62. Škoda), Švancara (82. Přerovský). Trenér: Grmela.