Žilina slaví postup do Ligy mistrů, sparťané nedali gól ani z penalty

20:20aktualizováno  22:51
PRAHA/ŽILINA - Fotbalisté Žiliny poprvé v historii postoupili do základní skupiny Ligy mistrů. Na vyprodaném domácím stadionu porazil tým Pavla Hapala v konfrontaci českého a slovenského mistra Spartu 1:0. Hosté byli ve druhém poločase lepším týmem, ale nedokázali dát gól ani z přísně nařízené penalty.

Žilina - Sparta. foto: ČTK

Trápení, zmar, totální psychická destrukce. Fotbalisté Sparty nezvládli svůj boj o postupový zázrak, přestože si v odvetě posledního předkola Ligy mistrů na půdě Žiliny vypracovali hosté ve druhé půli několik vyložených gólových situací.

Jak s nimi nakládat ukázal sparťanům v 18. minutě domácí Ceesay a postaral se tak o potvrzení historického postupu pětinásobného slovenského mistra do základní skupiny Ligy mistrů.

DÁLE ČTĚTE

Kouč Sparty Jozef Chovanec se nemohl v zápase spolehnout na vykartovanou dvojici stoperů Řepka-Brabec, jeho tým ale v současnosti tlačí bota úplně někde jinde - v útoku.

Anketa

Jak byste oznámkovali výkon fotbalistů Sparty v odvetě Ligy mistrů na hřišti Žliny, který vyhráli domácí 1:0?

Jedničkou 253
Dvojkou 127
Trojkou 394
Čtyřkou 428
Pětkou 2534

Potvrdila to již 17. minuta zápasu. Překvapivý člen základní sparťanské sestavy Krejčí nacentroval z levé strany, míč odvrátila žilinská obrana jen k Vachouškovi, který hlavou přiťuknul do vápna volnému Sionkovi. Ten ale v zakončení selhal. A brzo za to on i tým krutě pykali.

Žilina - Sparta (radost střelce Ceesaye).

Hned při protiútoku si pohrál Rilke s Pamičem (ne poprvé a naposledy v zápase), nacentroval do vápna na Ceesaye, který si míč zpracoval a polonůžkami trefil se štěstím přesně k pravé Blažkově tyči - 1:0 (proč nebyl v souboji důraznější stoper Hoheneder, ví asi jen on sám).

DALŠÍ VÝSLEDKY + ÚČASTNÍCI LM

FC Kodaň - Rosenborg Trondheim 1:0 (1:0)
Branka: 33. Ottesen. První zápas: 1:2, postupuje Kodaň.

Auxerre - Zenit Petrohrad 2:0 (1:0)
Branky: 9. Hengbart, 53. Jeleň. ČK: 65. Malafejev, 80. Hubočan (oba Zenit). První zápas: 0:1, postupuje Auxerre.

Ajax Amsterodam - Dynamo Kyjev 2:1 (1:0)
Branky: 43. Suárez, 75. El Hámdáví - 84. Ševčenko z pen. První zápas: 1:1, postupuje Ajax.

Tottenham - Young Boys Bern 4:0 (2:0)
Branky: 5., 61. a 78. z pen. Crouch, 32. Defoe. ČK: 77. Lulič (Bern). První zápas: 2:3, postupuje Tottenham.

Účastníci základních skupin fotbalové Ligy mistrů v sezoně 2010/2011:

Obhájce titulu: Inter Milán.

Přímý postup: AC Milán, Arsenal, AS Řím, Barcelona, Bayern Mnichov, Benfica Lisabon, Bursaspor, Glasgow Rangers, Chelsea, Kluž, Manchester United, Marseille, Olympique Lyon, Panathinaikos Atény, Real Madrid, Rubin Kazaň, Schalke 04, Spartak Moskva, Šachtar Doněck, Twente Enschede, Valencie.

Postup z předkol: Ajax Amsterodam, Auxerre, Basilej, Braga, FC Kodaň, Hapoel Tel Aviv, Partizan Bělehrad, Tottenham, Werder Brémy, Žilina.

Domácím vzrostlo již tak vysoké sebevědomí a především trojlístek Jež-Rilke-Ceesay jasně převyšovali zbytek hráčů (a všechny sparťanské) na hřišti.

Domácí mohli do poločasu přidat po centrech Rilkeho další tři branky, v zakončení jim ale tentokrát chyběl klid a rozvaha. Hosté sice drželi po většinu první půle míč na svých kopačkách, v zakončení byli ale naprosto neškodní.

Do druhé půle vyslal Chovanec místo pravého beka na hrot urostlého Kweukeho a hra Sparty se přece jen zlepšila.

Tlak zakončilo stáhnutí Bonyho v pokutovém území od Pečalky a odpískaná penalta hlavním sudím. K ní se postavil Kladrubský (letos již dvě ze dvou proměnil)...

...jenže jeho slabou střelu Dúbravka vystihl a vyrazil na roh. Zmar hostů vrcholil, ale zdaleka nebyl všemu konec.

Domácí polevovali s přibývajícími minutami v koncentraci (možná jim docházely i síly) a v rozmezí 70. a 71. minuty se v tutových gólových situacích objevili Kucka a po něm i Bony Wilfried.

Gól ale nevstřelil ani jeden, přestože se z několika metrů osamoceni koukali z očí do očí pouze mladému brankáři Žiliny. Kouč Chovanec se po obou situacích jen opřel o střídačku a ptal se: "Proč?"

Sparťany to definitivně zlomilo, gólově se ale neurodilo ani na druhé straně (Ježovu bombu vytáhl Blažek, Majtánův gól nemohl být pro ofsajd uznán).

To ovšem domácí mrzet nemuselo, po záveřečném hvizdu hlavního sudího mohli začít nefalšované oslavy historického postupu do hlavní fáze milionářské soutěže. Pozásluze. Základní skupiny Ligy mistrů se budou losovat ve čtvrtek od 18:00 hodin.

Odvetné utkání 4. předkola fotbalové Ligy mistrů

MŠK Žilina - AC Sparta Praha 1:0 (1:0)
Branka: 18. Ceesay. Rozhodčí: Benquerenca - Miranda, Santos (všichni Port.). ŽK: Pečalka - Kladrubský, Kucka, Vachoušek. Diváci: 10.892. První zápas 2:0, postupuje Žilina.

Žilina: Dúbravka - Guldan, Piaček, Pečalka, Mráz - Jež - Rilke (90. Zošák), Bello, Ceesay (80. Vittor), Majtán (74. Poliaček)- Oravec. Trenér: Hapal.

Sparta: Blažek - Adiaba (46. Kweuke), Hoheneder, Hejda, Pamič (86. Třešňák) - Kladrubský - Sionko (61. Kadeřábek), Kucka, Vachoušek, Krejčí - Wilfried. Trenér: Chovanec.