Židlický přihrál na vítězný gól New Jersey, Eliáš nedohrál

7:27aktualizováno  9:13
NEW YORK - Obránce Marek Židlický přihrál na vítězný gól hokejistů New Jersey, kteří v přímém souboji o postup do play off porazili Washington 2:1. Devils vystřídali svého soupeře na 10. místě tabulky Východní konference NHL a ztrácejí tři body na osmý Columbus. Ten gólem čtyři sekundy před koncem třetí třetiny prohrál 3:4 s Chicagem.

Marek Židlický v dresu New Jersey Devils. foto: MAFRA - David Neff.

"Ďáblové" prohrávali od 11. minuty 0:1 po trefě Alexandra Ovečkina, který se 49 góly vládne ligové tabulce střelců. O vyrovnání se postaral v polovině druhé třetiny Tuomo Ruutu a nerozhodný stav zlomil v 56. minutě Ryan Carter, který se po Židlického přihrávce prosmýkl do útočného pásma a střelou švihem z mezikruží překonal brankáře Jaroslava Haláka.

"Co jsem při tom gólu Cartera viděl? Viděl jsem střelu a ta prošla za moje záda. Jednoduchý. Prostě jsem ji nechytil. Z mého pohledu to byla ne příliš těžká střela, jenže jsem ji nezastavil," neskrýval frustraci slovenský gólman Halák.

Dobře věděl, že Capitals prohráli klíčový zápas. Devils přitom dohrávali jen s osmi útočníky. V průběhu večera postupně odstoupili ze hry Patrik Eliáš, jehož v polovině první třetiny tvrdým zákrokem sestřelil urostlý útočník Tom Wilson, dále Adam Henrique a Jacob Josefson.

"Byla to opravdová bitva. Hráči si sáhli na dno, vydali se ze všech sil," řekl trenér Peter DeBoer. "Ve třetí třetině jsme na střídačce zhluboka dýchali a taky hodně poslouchali, protože jsme přišli o tři centry a spousta z nás hrála na jiných postech, které jim jsou trošku cizí," popsal střelec vítězného gólu Carter.

Jaromír Jágr odehrál nejvíce minut za celou sezonu: na ledě strávil 25 minut a 28 sekund. "Byl to náš dosud asi nejtěžší a nejlepší zápas," řekl kladenský útočník. "Bojovali jsme jako tým a jsem na naše mužstvo hrdý. Byl to jako zápas v play off číslo sedm. Kdybychom prohráli, už bychom dál neměli o co hrát," dodal Jágr.

Sestřih z utkání New Jersey - Washington

Další důležitý bod v honbě za postupem do vyřazovacích bojů naopak ztratili hokejisté Phoenixu, kteří podlehli Edmontonu 2:3 po nájezdech. "Kojoti" přitom sahali v základní hrací době po vítězství, když od 53. minuty díky teči Martina Erata a dorážce Kyla Chipchury vedli 2:1.

Jenže v poslední minutě o náskok přišli po chybě brankáře Thomase Greisse, který tak dlouho váhal s rozehrávkou u zadního mantinelu, až přišel o puk a Sam Gagner pohodlně vyrovnal do prázdné branky. Stejný hráč pak rozhodl i penaltový rozstřel, v němž byl jediným úspěšným střelcem.

Phoenix se sice navzdory čtvrté prohře v řadě vrátil na osmé místo v tabulce Západní konference, devátý Dallas ale ztrácí jediný bod a má nyní dva zápasy k dobru. "Kojotům" zbývá sehrát už jen čtyři utkání.

"Ztratili jsme vedení proti Minnesotě a dneska znovu, také jsme věnovali bod Winnipegu. Zápasy jsou vyrovnané a může se stát cokoliv, ale v naší situaci musíme najít způsob, jak taková utkání dovést do vítězného konce," zlobil se Chipchura. Brankář Greiss vzal porážku na sebe. "Puk se mi zapletl mezi bruslemi. Udělal jsem to špatně a tvrdě jsme za to zaplatili," litoval osmadvacetiletý rodák z německého Füssenu.

Sestřih z utkání Phoenix - Edmonton

V sedmi pátečních duelech se z českých hokejistů prosadil střelecky pouze Aleš Hemský. I díky jeho 12. gólu v sezoně vedla Ottawa nad Montrealem po šesti minutách už 3:0, nakonec však Senators kanadské derby prohráli 4:7. Na jeden gól vítězů přihrál Tomáš Plekanec.

Hlavní zásluhu na obratu měl Max Pacioretty, který potřetí v sezoně vstřelil hattrick a celkem zaznamenal pět bodů. "Ani za stavu 0:3 jsme neztratili sebevědomí. Když neztratíte víru a dál bojujete, můžete to vždy otočit," řekl Pacioretty.

Canadiens mají s podobným obratem proti Ottawě čerstvou zkušenost. V posledním vzájemném duelu v polovině března dokázali v posledních třech a půl minutách třetí třetiny smazat vedení Senators 4:1 a nakonec vyhráli 5:4 v prodloužení.

Sestřih z utkání Ottawa - Montreal

Výsledky NHL

Ottawa - Montreal 4:7 (3:3, 0:2, 1:2)

Branky: 3. a 6. Z. Smith, 5. Hemský, 55. Zibanejad - 16., 36. a 42. Pacioretty, 8. Markov, 10. Weaver (Plekanec), 25. Eller, 50. Desharnais. Střely na branku: 43:23. Diváci: 19.241.

Columbus - Chicago 3:4 (1:1, 2:2, 0:1)

Branky: 2. MacKenzie, 21. Johansen, 33. Anisimov - 18. Morin (Rozsíval), 25. Sharp, 31. Hossa, 60. B. Smith. Střely na branku: 27:38. Diváci: 18.695.

New Jersey - Washington 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)

Branky: 33. T. Ruutu, 56. Carter (Židlický) - 11. Ovečkin. Střely na branku: 31:25. Diváci: 15.218.

Florida - Calgary 1:2 (0:0, 1:2, 0:0)

Branky: 23. Trocheck - 22. Agostino, 27. Cammalleri (Hudler). Střely na branku: 35:17. Diváci: 12.055.

Detroit - Buffalo 3:2 (3:0, 0:1, 0:1)

Branky: 6. Helm, 15. Jurčo, 16. Alfredsson (Kindl) - 33. McBain, 47. Deslauriers. Střely na branku: 31:23. Diváci: 20.066.

Anaheim - Nashville 2:5 (1:4, 1:1, 0:0)

Branky: 16. Palmieri, 24. Winnik - 6. a 13. Wilson, 14. a 37. Fisher, 18. Hornqvist. Střely na branku: 29:24. Diváci: 17.174.

Phoenix - Edmonton 2:3sn (0:1, 1:0, 1:1 - 0:0)

Branky: 35. Ekman-Larsson, 53. Chipchura (Erat) - 60. a rozh. nájezd Gagner, 20. Schultz. Střely na branku: 26:26. Diváci: 14.732.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...