22. května 2017 17:55 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Zemřel Nicky Hayden. Bývalý mistr světa MotoGP podlehl zraněním po srážce s autem

• 2Diskuse
Nickyho Haydena srazil při jízdě na kole motocykl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nickyho Haydena srazil při jízdě na kole motocykl. | foto: Reprofoto

CESENA Bývalý mistr světa v závodech silničních motocyklů královské třídy MotoGP Nicky Hayden pět dní po nehodě na kole zemřel. Oznámili to dnes zástupci nemocnice v Ceseně, kde byl pětatřicetiletý Američan od středeční srážky s automobilem v kritickém stavu hospitalizován.

Hayden při havárii utrpěl vážná zranění hlavy, hrudníku a pánve. Jeho stav komplikoval otok mozku a podle lékařů neumožňoval operaci. Podle agentury AP za ním do nemocnice přiletěli ze Spojených států matka a bratr.

Nehodu, která se mu stala osudnou, Hayden zřejmě sám zavinil. Podle dosavadních výsledků vyšetřování přehlédl na křižovatce stopku a vjel osobnímu vozu do cesty.

Při střetu s čelním sklem černého peugeotu, které ho odmrštilo na asfalt, utrpěl vážná zranění.

Šampion MotoGP z roku 2006 závodil druhým rokem v mistrovství světa superbiků. V Itálii zůstal po závodech v Imole a připravoval se na pokračování seriálu na britském okruhu Donington Park.

Nicky Hayden na kole.

V královské motocyklové třídě strávil rodák z Kentucky třináct sezon, během nichž vybojoval tři vítězství a 28 umístění na stupních vítězů.

Nejvíc se mu dařilo před jedenácti lety, kdy v šampionátu předčil o pět bodů italskou hvězdu Valentina Rossiho, kterému překazil útok na šestý titul v řadě.

„Mám s Nickym spoustu historek a spoustu zážitků. Závodili jsme spolu, byli jsme i týmoví parťáci. Skvělý jezdec, vždycky ve špičce, ale hlavně úžasný kluk,“ vzpomínal na Haydena Rossi v neděli během Velké ceny Francie v Le Mans.

Po přestupu do superbiků usiloval Hayden o to, aby jako první jezdec získal tituly v tomto seriálu a MotoGP. V loňské sezoně skončil pátý, letos mu patřilo průběžné 13. místo.