25. února 2011 8:20 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Zemětřesení v Edenu: Slavia změní majitele, který nebude tajný

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Miroslav Platil | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Platil | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Zásadní zpráva pro fotbalovou Slavii: opouští ji Tomáš Rosen. Muž, který jeden z nejslavnějších českých klubů dovedl ke dvěma českým titulům a do Ligy mistrů, v jeho éře však také Slavia spadla do dluhové spirály a na jaře ji čeká boj o záchranu v nejvyšší soutěži. Rezignaci předsedy představenstva oznámil ředitel Slavie Miroslav Platil. "Pan Rosen zvážil své možnosti a síly a došel k tomuto řešení," prohlásil Platil.

Kdo převezme vedení Slavie? Zatím je jisté jediné. Nový majitel přijde – nic víc. Pochází "zachránce" z Česka, nebo zahraničí? Platil odmítl byť jen naznačit. Na rozluštění tajenky je nutné si počkat nejpozději do nejbližší valné hromady klubu. Ta by se měla sejít během měsíce.

Slavia

Jen jedna posila. Červenobílý klub už není lákavou destinací jako dřív. Pro jarní boje o záchranu přilákal během přestávky jen útočníka Zbyňka Pospěcha na hostování z Brna. Ten však ligu nehrál od května 2009.

Nejdražší odchod nevyšel. Když Milan Černý podepsal smlouvu s Rostovem na Donu, mělo do pokladny Slavie přibýt 25 milionů korun. Jenže po zdravotní prohlídce poslal ruský klub mladého záložníka zpátky do Prahy a z lukrativního transferu sešlo. V kádru Slavie ale během zimy došlo k řadě odchodů. Na výplatní listině už není třeba dosud nejlépe placený hráč Hocine Ragued, který odešel do Turecka.

Příznivá bilance v přípravě. Z osmi zápasů před dnešním vstupem do jarní části ligy proti Brnu (od 20.00, Nova Sport) vyhrála Slavia šest, k tomu jednou prohrála a jednou remizovala.

Na prodeji dnešní Slavie se každopádně nedá vydělat a také Rosen prý z celého obchodu podle Platila nebude profitovat. "Pustí svůj akciový podíl za symbolickou částku. Třeba za korunu. Stačí mu, že někdo jiný vloží peníze do Slavie."

Nový vlastník bude muset nejen investovat, ale také splácet dluhy. Ten nejvyšší uplatňuje vůči Slavii společnost Enic. Britská firma, která Slavii v minulosti ovládala, se snaží u londýnského soudu vymoci půjčku ve výši 110 milionů korun.

To bude jeden z úkolů, před kterým nepůjde utéct. To potvrzují další Platilova slova. "Jestliže se někdo stane vlastníkem Slavie, pak se vším kladným i záporným. Musí najít řešení i v tomto případě – je otázka, jestli to bude na základě rozsudku, splátkového kalendáře nebo dohody. Rozhodně mají všechno na talíři a mohou si situaci detailně nastudovat."

Každopádně by měly ustat spekulace, komu vlastně Slavia patří. O tom se dosud vedly debaty, ve kterých se vyskytla jména uprchlého podnikatele Tomáše Pitra nebo bývalého premiéra Stanislava Grosse. Teď by mělo dojít ke změně, což by Slavii mělo vynést větší výnosy od sponzorů. "Pokud se objeví někdo jasný a důvěryhodný, potom máte šanci získat víc partnerů. Na tuto sezonu plynul do Slavie minimální marketingový příjem. Kdo by s vámi také jednal, když neví s kým..." povzdechl si Platil.

Snížili rozpočet i počet profesionálů
V úsporném režimu už Slavia výrazně snížila svůj rozpočet. Kdyby ji netížily dluhy z minulosti, zvládla by hospodařit ročně se 100 miliony korun. Klesl také počet hráčů, kteří mají v Edenu profesionální smlouvu. Zatímco ještě před sezonou jich slávistický dres oblékalo 84, nyní jich zbývá pouze 48.

O záchranu nebojuje Slavia jenom po ekonomické stránce. V ligové tabulce se nachází jen bod na předposledním Brnem. Právě s ním dnes zahájí jarní ligový program. Přes zimu červenobílé oslabil odchod několika hráčů ze základní sestavy. "Nemám ale pocit, že bychom byli slabší. Hlavně jsme silnější duchem," pravil odhodlaně kapitán Karol Kisel. Teď to musí Slavia dokázat v praxi.

  • 1Diskuse