Ze zlata zbyl jen sen. Bank skončil v superkombinaci na MS až pátý

14:00aktualizováno  16:45
GARMISCH-PARTENKIRCHEN/PRAHA - Česká lyžařská hvězda Ondřej Bank měl před sebou životní šanci, kterou ale nedokázal využít. Na rozbité slalomové trati v Ga-Pa útočil díky skvělému sjezdu a pátému místu na zlato, nevýraznou slalomovou jízdou ale nakonec vybojoval až pátou pozici a sám si v cíli pořádně zanadával. Na skvělém 17. místě skončil v superkombinaci druhý český závodník Martin Vráblík.

Ondřej Bank. foto: Reuters

O KOMBINAČNÍM SJEZDU ČTĚTE ZDE

Třicetiletý Bank měl před sebou životní šanci - žádný český lyžař zatím na MS medaili nevybojoval, největším úspěchem byla čtvrtá místa z kombinací Miloslava Sochora (1974) a Bohumíra Zemana (1980). Jedinými medailemi ze světových šampionátů se může chlubit Šárka Záhrobská, která má z posledních tří slalomů v rámci MS kompletní medailovou sbírku. A tak tomu zůstalo i po pondělní superkombinaci mužů.

Bank chtěl navázat na Záhrobskou a její zlatý rok 2007, sliboval do slalomu agresivní jízdu, jenže skutečnost vypadala jinak. "Těch šancí vyhrát mistrovství světa moc není, byla by škoda to zkazit nějakou taktikou," uvedl po sjezdu český lyžař. Na trati ale také možná kvůli vypadnutí hvězdných Silvana Zurbriggena či Bodeho Millera (ten skončil již na druhé brance) působil až moc bázlivě.

Ondřej Bank.

Výsledek? Bank sice do cíle dorazil, ale už v té chvíli u jeho jména bliknula dvojka - dvanáctým nejrychlejším slalomem - nestačil na legendárního Benjamina Raicha. "Vlastní hloupostí jsem si to pokazil, jsem zklamanej, hrozně," prohlásil Bank. "Vždycky si to říkám, že to nebudu držet, a pak to udělám. Myslel jsem, že to na placku bude stačit a zase se ukázalo, že to takhle nejde dělat," kritizoval se.

Raich naopak ukázal, proč je ve slalomu mistrem světa i olympijských vítězem a dlouho se držel na stupních vítězů. Nakonec se ale před něj dostala dvě italská překvapení. Typický sjezdař Peter Fill navázal na dva roky starou superkombinaci z Wengeru (dojel druhý) a sebevědomou jízdou si zajistil bronz. Na druhém místě skončil fenomén šampionátu Christof Innerhofer, který po zlatu ze Super-G a bronzu ze sjezdu zkompletoval svou medailovou sbírku z Ga-Pa. Zlato pak vybojoval Aksel-Lund Svindal.

Zleva: Innerhofer, Svindal, Fill.

Osmadvacetiletý Nor si udržel obří náskok ze sjezdu a jako první lyžař v historii dokázal obhájit kombinační zlato z MS. Na skvělém 17. místě pak skončil druhý český reprezentant - Martin Vráblík. Ten se blýsknul osmým slalomovým časem a porazil tak v této části superkombinace svého týmového parťáka Ondřeje Banka.

Ten si v cíli ještě dlouho drbal hlavu za promarněnou životní šanci. Oprávněně. I pro sázkové kanceláře a podle zahraničních odborníků byl po sjezdu žhavým medailovým kandidátem. I zlatým...