16. ledna 2011 15:02 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Závěr SP v Liberci Čechům nevyšel, sprint dvojic ovládli Norové

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Ola Vigen Hattestad | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ola Vigen Hattestad | foto: ČTK

LIBEREC Norští lyžaři Johan Kjölstad a Ola Vigen Hattestad vyhráli sprint dvojic klasickou technikou na Světovém poháru v Liberci. České dvojice neuspěly - Martin Koukal, Dušan Kožíšek i Ondřej Horyna a Petr Novák vypadli v semifinále. Ženský závod suverénně ovládly Norky Marit Björgenová a Maiken Caspersen Fallaová.

Slunečné počasí dnes přilákalo do Vesce skoro 3500 diváků, skoro o dva tisíce více než v sobotu, ale českého úspěchu se tentokrát nedočkali. "Jsem zklamanej, tenhle víkend se nepovedl. Mělo to být finále, což je hranice úspěchu, i pro diváky, ale nebyli jsme dost rychlí," řekl Koukal, který o den dříve nepostoupil z kvalifikace v jednotlivcích.

Nepřehlédněte

Jeho parťák Kožíšek, nadšený životním třetím místem v sobotním individuálním klání, o zklamání nemluvil. "Byl jsem spíš mile překvapený, jak jsme si vedli. Ani jeden nejsme klasici a výsledek hodnotím dobře," řekl Kožíšek.

Češi se nevyhnuli komplikacím. Větší potíže měl Kožíšek, který věhem druhého úseku nejdříve ve sjezdu v prudké zatáčce málem vyletěl z trati, ale zachránil ho až střet s Keinem Einastem, který Estonce katapultoval mimo trať do ochranné sítě. "Už jsem se viděl na zemi a v plotě, ale odnesl to Estonec, kterému se omlouvám," uvedl.

O pár vteřin později nastal další problém. Kožíšek jel mimo stopu a jeden ze soupeřů mu ukopl pravou hůlku. "Trošku to byla i moje chyba, že jsem jel tak dlouho mimo stopu," řekl Kožíšek, který musel dotahovat čelní skupinu.

"Stálo mě to hodně sil a do cíle druhého kola jsem přijel tuhej a byl jsem rád, že stojím na nohou. To je ale sprint a kolize k tomu patří. Já to tak beru a těžkou hlavu si nedělám," prohlásil.

Aby toho nebylo málo, Koukal při jedné z předávek málem ztratil lyži. Do stopy ho nepustil Švéd Jesper Modin a při střetu otevřel českému běžci vázání. "Musel jsem si ho zapínat a byla to klika, taky mi mohla ujet lyže a byla by to konečná. Takhle jsem ztratil tři čtyři místa a musel to do úvodního kopce dohánět," řekl Koukal.

Přesto mohl český pár postoupit. Kožíšek ve finiši ztratil tři desetiny na Italy, kteří nakonec prošli mezi nejlepší časem. "Chyběly mi informace v závěru kola, kdy jsem si myslel, že nám to vydá a bohužel to nevydalo," řekl Kožíšek.

Druhý český pár přišel o možnost postupu rovněž po pádu, který potkal v jednom ze sjezdů Horynu. Závod žen domácí lyžařky neobsadily.

Výsledky sprintu dvojic SP v běhu na lyžích v Liberci

Muži (6x1,6 km):
1. Kjölstad, Hattestad (Nor.) 21:47,1,
2. Modin, Larsson (Švéd.) -4,4,
3. Brandsdal, Dahl (Nor.) -8,1,
4. Gaillard, Miranda (Fr.) -9,8,
5. Parfijonov, Panžinskij (Rus.) -10,5,
6. Bryntesson, Halfvarsson (Švéd.) -11,9
...
11. Kožíšek, Koukal,
21. Horyna, Novák (všichni ČR) vyřazeni v semifinále.

Ženy (6x1,3 km):
1. Björgenová, Fallaová (Nor.) 19:30,8,
2. Longaová, Genuinová (It.) -30,5,
3. Gjeitnesová, Brunová-Lieová (Nor.) -43,6,
4. Niskanenová, Muranenová (Fin.) -46,8,
5. Gaiazovaová, Crawfordová (Kan.) -51,6,
6. Brodinová, Falková (Švéd.) -54,0.

ČTK
  • 0Diskuse