Závěr snů: Plzeň vydřela remízu s AC Milán

19:30aktualizováno  23:01
PRAHA - Fotbalisté Plzně se rozloučili s Ligou mistrů domácí remízou 2:2 s AC Milán. Udrželi tak třetí místo ve skupině a v únoru naskočí do vyřazovacích bojů v Evropské lize. Plzni v pražském Edenu nejprve nebylo nic platné, že v prvním poločase světový velkoklub z Milána přehrála. Hned po přestávce se během dvou minut trefili Pato s Robinhem. Plzeňský obránce David Bystroň však stačil minutu před koncem snížit a ve třetí minutě nastavení vyrovnal útočník Michal Ďuriš.

Plzeň - AC Milán (Horváth a Limberský) foto: Reuters

Svěřenci kouče Pavla Vrby, který dnes dostal remízový dárek k 48. narozeninám, v LM skončili s bilancí jedné výhry, dvou remíz a tří porážek. Plzeň si jen na prémiích v Lize mistrů přišla na téměř 280 milionů korun.

Plzeň se toužila se slavnou soutěží rozloučit bodovým ziskem se sedminásobným vítězem Ligy mistrů, který by jí bez ohledu na výsledek druhého utkání skupiny zaručil třetí pozici. A hlavně v prvním poločase Západočeši vyrukovali s odvážnou hrou, na niž rutinérsky hrající hosté, kteří šetřili i největší hvězdu Ibrahimovice, těžko hledali odpověď.

Čeští mistři se od začátku drali do zakončení, které jim v minulých zápasech občas scházelo. Ale premiérová výhra v LM proti Borisovu jim před dvěma týdny zřejmě dodala hodně elánu. Sebevědomí domácích v osmé minutě drzým průnikem ve vlastním pokutovém území naznačil Petržela a pravý záložník Plzně táhl i většinu ofenzivních akcí svého týmu. Jednou mohl jít sám na brankáře, ale zastavil jej chybně signalizovaný ofsajd. Před Kolářem zase na poslední chvíli zasáhl stoper Mexes, vracející se do sestavy po dlouhé pauze. A diváci tleskali i akrobatickému pokusu Pilaře.

Plzeň nevykolejilo ani to, když v 28. minutě musel po drsném zákroku obránce Bonery s vymknutým kotníkem střídat klíčový záložník Jiráček. I bez něj Vrbův tým do přestávky zahrozil velkým únikem Rajtorala, další akcí Pilaře a hlavičkou Čišovského, ale všechny akce znehodnotilo špatné zakončení.

Pilařovy nůžky z 18. minuty brankou neskočily. Pokusu však trbibuny zatleskaly.

Jestliže Plzeňané první poločas končili v euforii a ve velkém očekávání dalších událostí, při nástupu do druhé půle je Milán srazil drtivým nástupem. Zpočátku neškodní hosté si počkali na první slabé chvilky v plzeňském táboře a během dvou minut zápas naklonili na svoji stranu.

DALŠÍ ÚTERNÍ VÝSLEDKY LM:

Ve 47. minutě poprvé v utkání zafungovala spolupráce brazilských útočníků Robinha a Pata, který důrazně připravil o míč stopera Čišovského a po kličce brankáři Čechovi zajistil Milánu vedení. Pato dal druhý letošní gól poté, co se trefil i v prvním kole v Barceloně a hned získal větší chuť do hry. Minutu po své trefě využil další zaváhání Čišovského a po jeho pasu Robinho nalomil Plzeň druhou trefou. A Pato za chvíli mohl skórovat znovu, kdyby nenastřelil jen tyč.

Plzeňští v těch chvílích vypadali bezradně, vzpružily je zase až střely Koláře, jehož radost z gólu přerušil signalizovaný ofsajd, a další nadějný pokus Rajtorala. Ten zase skvěle vyrazil Amelia.

Vyrovnání během čtyř minut

Ale připomněli se i hosté, když podruhé namířil do tyče Pato. A ten samý kousek před milánskou brankou předvedl i střídající Ďuriš. Plzeň se přesto radosti ze vstřeleného gólu dočkala: únik do otevřené obrany zakončil Bakoš nahrávkou na Bystroně, který pro Plzeň zařídil první trefu ve čtvrtém měření s giganty Barcelonou a Milánem.

Plzeňské nadšení ze snížení vygradovalo ve třetí minutě nastaveného času. Mohutný nápor českého týmu zakončil Ďuriš trefou zblízka a zajistil Západočechům historickou remízu s velkoklubem první kategorie. Milán se nedočkal toho, aby v České republice vyhrál poprvé od roku 1972.

Viktoria Plzeň - AC Milán 2:2 (0:0)

Branky: 89. Bystroň, 90.+3 Ďuriš - 47. Pato, 48. Robinho. Rozhodčí: Vad - Ring, Kispal (všichni Maď.). ŽK: Ďuriš - Ambrosini. Diváci: 19.854.
Sestavy: Plzeň: Čech - Rajtoral, Bystroň, Čišovský, Limberský - Horváth, Jiráček (28. Darida) - Petržela, Kolář (67. Ďuriš), Pilař (85. Hora) - Bakoš. Trenér: Vrba.
Milán: Amelia - De Sciglio, Mexes, Bonera, Taiwo (89. Zambrotta) - Ambrosini - Emanuelson, Seedorf, Nocerino (40. Thiago Silva) - Pato, Robinho (81. Christante). Trenér: Allegri.