Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

Čech nechytal a Arsenal v Lize mistrů překvapivě padl, ztratila i Barcelona

20:41aktualizováno  23:53
ZÁHŘEB - Čech na lavičce, vlastní gól, vyloučení, pak druhá branka. Fotbalisté Arsenalu dokonali zmar mužstev z Premier League v úvodních zápasech základní fáze Ligy mistrů. Arsenal podlehl na hřišti Dinama Záhřeb 1:2. V dalších zápasech Barcelona remizovala v Římě 1:1, Bayern vyhrál na hřišti Pirea 3:0.

Fotbalisté Arsenalu překvapivě podlehli Záhřebu. foto: Reuters

Z anglických týmů tak na úvod Ligy mistrů uspěla jen kritizovaná Chelsea. Až sedmnáctý tým Premier League doma porazil Maccabi Tel Aviv 4:0, přemožitele Plzně z kvalifikace.

Už v úterý podlehly oba kluby z Manchesteru, City doma nestačilo na Juventus, United zklamali v Eindhovenu. A ve středu večer na ně navázal Arsenal.

Trenér Wenger šetřil několik hráčů, Ramsey do Chorvatska ani necestoval, Čech zůstal na lavičce a první šanci v letošní sezoně dostal jeho náhradník Ospina.

El Arabi Hilal Soudani si kryje míč před Laurentem Koscielnym.
Fotbalisté Arsenalu překvapivě podlehli Záhřebu.

Inkasoval ve 24. minutě poté, co vyrazil střelu Pivariče přímo do dobíhajícího spoluhráče Oxlade-Chamberlaina. V závěru půle byl po druhé žluté kartě vyloučen útočník Giroud a v 58. minutě dostal Arsenal druhý gól.

Pak Wenger vystřídal tři hráče najednou, jeden z náhradníků Walcott v 79. minutě snížil, ale vyrovnat už Arsenal nedokázal.

Šlágrem středeční programu byl start Barcelony v Římě. Hosté, jak je jejich zvykem, drželi míč. A po dvaceti minutách šli do vedení, kdy centr Rakitiče usměrnil zblízka hlavou Suárez.

Gólové akci však předcházela sporná situace, kdy Messi přišlápl nohu obránci Dignemu a vyřadil ho ze hry, byť nechtěně. Sudí faul nepískal a Rakitič tak měl ve vápně hodně prostoru, aby mohl přihrát Suárezovi.

Uruguayský útočník hrál hlavní roli i v dalším průběhu. Dostal se sám před gólmana Szczesného, byl u míče dřív a pak po kontaktu upadl.

Penaltu však sudí Kuipers nenařídil, byť by si ji obhájil. Krátce po půli další střet se Suárezem odnesl polský brankář zraněním a musel střídat.

To už bylo 1:1, domácí vyrovnali po půlhodině. Florenzi sprintoval s míčem po pravé straně, jakmile přeběhl polovinu hřiště, od postranní čáry poslal míč na bránu. A nádherně Ter Stegena přehodil. Sám nevěřil, že z takové pozice dokázal skórovat.

V zápase moc šancí nebylo, až v závěru přibývaly a to především na straně Barcelony. V 77. minutě Neymar, který se uvolnil v pokutovém území, ale jeho ránu obránci v poslední chvíli zblokovali na roh.

Vzápětí Messi z pravé strany z 12 metrů trefil břevno. Poté Iniestovi zkazil radost náhradní gólman De Sanctis. V nastavení Messi nádherně uvolnil Jordi Albu, který přehodil brankáře, ale na čáře De Sanctise zastoupili spoluhráči.

Výsledky Ligy mistrů

Skupina E

Bayer Leverkusen - BATE Borisov 4:1 (1:1)

Branky: 47. a 76. z pen. Calhanoglu, 4. Mehmedi, 59. Hernández - 13. Milunovič. Rozhodčí: Makkelie - Diks, Steegstra (všichni Niz.).

AS Řím - FC Barcelona 1:1 (1:1)

Branky: 31. Florenzi - 21. Suárez. Rozhodčí: Kuipers - Van Roekel, Zeinstra (všichni Niz.).

Skupina F

Dinamo Záhřeb - Arsenal 2:1 (1:0)

Branky: 24. vlastní Oxlade-Chamberlain, 58. Fernandes - 79. Walcott. Rozhodčí: Hategan - Sovre, Gheorghe (všichni Rum.). ČK: 40. Giroud (Arsenal).

Olympiakos Pireus - Bayern Mnichov 0:3 (0:0)

Branky: 52. a 90.+2 z pen. Müller, 89. Götze. Rozhodčí: Velasco Carballo - Alonso, Yuste (všichni Šp.).

Skupina G

Dynamo Kyjev - FC Porto 2:2 (1:1)

Branky: 20. Gusev, 89. Bujalskij - 23. a 81. Aboubakar. Rozhodčí: Brych - Borsch, Lupp (všichni Něm.).

Chelsea - Maccabi Tel Aviv 4:0 (2:0)

Branky: 15. Willian, 45.+4 Oscar z pen., 58. Diego Costa, 78. Fábregas. Rozhodčí: Zwayer - Schiffner, Foltyn (všichni Něm.).

Skupina H

Valencie - Zenit Petrohrad 2:3 (0:2)

Branky: 52. Joao Cancelo, 73. André Gomes - 9. a 45. Hulk, 76. Witsel. Rozhodčí: Thomson - McGeachie, Conquer (všichni Skot.).

Gent - Olympique Lyon 1:1 (0:0)

Branka: 68. Milicevic - 58. Jallet. Rozhodčí: Collum (Skot.) - MacGraith (Ir.), Connor (Skot.). ČK: 41. Dejaegere, 88. Foket (oba Gent).