Zápas zvratů ovládly Vítkovice, Liberec přetlačily po nájezdech

20:04
OSTRAVA - Hokejisté Vítkovic porazili v předehrávce 11. kola extraligy Liberec 6:5 po samostatných nájezdech. V zápase plném zvratů domácí vedli 3:1, ale jejich porážku až deset sekund před koncem řádné doby odvrátil prvním extraligovým gólem Jan Štencel. Nájezdy rozhodl Ondřej Roman a ve dvanáctém domácím zápase proti Bílým Tygrům zajistil Vítkovicím jedenácté vítězství.

Liberecký obránce Čutta brankáře Málka neprostřelil. foto: ČTK

Vítkovice jako druhý nejhorší tým na domácím ledě začaly věrny své tradici, i když jim Liberec okamžitě v úvodu pomohl do tlaku. Hostující Bulík z prvních šesti minut odseděl čtyři na trestné lavici, ale Ostravané se v početní převaze neprosadili. Daleko od gólu nebyl Hlinka, který se forhendem snažil zblízka puk zasunout do branky, ale nemířil přesně, a pak ještě z ostrého úhlu zazvonil na tyčku. Ještě lépe se Severočechům začalo dýchat, když Jass nachytal švihem v 10. minutě Málka, kterému puk přes lapačku přepadl za záda.

Pak parádně zakombinovali Huna se Szturcem, hostující obranu ve dvou doslova rozvrátili, ale nádherné akci chyběla koncovka. Szturce v jasné šanci pohotovou lapačkou vychytal Melicherčík. Do konce první části už bylo horko jen Málkovi, který při dvou libereckých přesilovkách nepropustil přinejmenším dvě gólové dorážky Vampoly a Bulíka.

Začátek druhé dvacetiminutovky se změnil ve zlý liberecký sen. Minutu hrůzy odstartoval Hunkes, který v oslabení vyhozením trefil Burgera a ten z mezikruží propálil Melicherčíka. Domácím pak stačilo jen 20 sekund, aby Svačina příklepem z levého křídla využil další početní výhodu a zanedlouho po vhazování připojil po nezištném pasu Sztuce třetí gól neobsazený Káňa. Vítkovice za 65 sekund nasázely tři branky.

Čtvrtou měl na hokejce Strapáč, ale jeho dorážka už za náhradníka Schwarze neprošla. Hosté se z defenzivy ve druhé půlce utkání vymanili a Urban v 32. minutě trefou ze sólového nájezdu znovu rozpoutal zápletku. Domácí náskok vynuloval Bulík, který před Málkem usměrnil do sítě Hunkesovo nahození od modré čáry.

Velký obrat se povedl i Liberci: Málek ve 44. minutě vyrazil Bartekovu střelu přímo na hůl Čutty, který skóroval do prázdné branky. Z brejku do nezformované obrany navíc Urban zvýšil na rozdíl dvou gólů, ale i Bílí Tygři náskok promrhali. Hrdinou koncovky byl osmnáctiletý Štencel, který nejprve zachoval chladnou hlavu a báječnou akcí připravil jednoduché snížení do prázdné branky Káňovi.

Vítkovice pak hrály 67 sekund pět na tři, ale dva fantastické zákroky večera předvedl Schwarz proti Svačinovi. Přesto hosté těsné vedení neudrželi a deset sekund před koncem řádné doby si v power play Štencel svým prvním extraligovým gólem vynutil prodloužení.

V nájezdech byli úspěšnější domácí. Na Káňovu trefu ještě reagoval Pospíšil, ale poslední slovo patřilo Romanovi.

HC Vítkovice Steel - Bílí Tygři Liberec 6:5 po nájezdech

Branky a nahrávky: 21. Burger, 22. Svačina (Roman, Sloboda), 22. J. Káňa (Szturc), 55. J. Káňa (Štencel), 60. Štencel (Roman, J. Káňa), rozhodující nájezd Roman - 10. Jass, 32. T. Urban (Voráček), 38. Bulík (Hunkes), 44. Čutta (Bartek, Vampola), 52. T. Urban (Nedvěd, Čakajík). Rozhodčí: Hradil, Šír - Gebauer, Hlavatý. Vyloučení: 3:6, navíc Čutta (Liberec) 10 min. Využití: 2:0. Diváci: 3682. Třetiny: 0:1, 3:2, 2:2 - 0:0.

Vítkovice: Málek - Štencel, Barinka, Sloboda, Kudělka, L. Kovář, Stehlík, Pastor - Strapáč, Burger, Húževka - Huna, Roman, Svačina - J. Káňa, M. Hlinka, Szturc - Vandas, Valčák, Šedivý.

Liberec: Melicherčík (22. Schwarz) - Hunkes, Čutta, Voráček, Výtisk, Ulrych, Čakajík, Jánošík - Zacha, Nedvěd, Valský - Bartek, Vampola, Bulík - Pospíšil, Filippi, Bulíř - Jass, T. Urban, Víšek.