Blackout na Dukle. Po 11 letech se nedohrál zápas fotbalové ligy

19:31
PRAHA - Na pražské Julisce během půle dvakrát zhasla světla, v poločase došlo k výpadku potřetí. Domácí Dukla v té chvíli vedla nad Příbramí 2:1, když sudí Hrubeš zápas předčasně ukončil. Duel by se měl opakovat, případně zbývající minuty dohrávat.

Hráči Příbrami odcházejí do šaten kvůli výpadku elektřiny na stadionu Dukly Praha. foto: ČTK

Když ukončení zápasu neovlivní ani jeden z týmů, tak se zápas opakuje, nebo se zbývající minuty mohou dohrávat. To v případě například nahlášení bomby na stadionu. V případě ukončení kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám se zápas zpravidla opakuje. Nefunkční osvětlení ukazuje na opakování.

„V tuto chvíli se nedá striktně říct, jestli se zápas bude opakovat, nebo dohrávat. Rozhodne o tom řídící orgán soutěže,“ poznamenal předseda pravidlové komise fotbalové asociace Jiří Kureš. Řidícím orgánem první ligy je oddělení profesionálního fotbalu, ředitelem je Ivo Lubas.
Jak duel do předčasného ukončení probíhal?

Jedna nebezpečná střela těsně nad, pár kombinací... A najednou tma. Zápas se hrál jen necelých šest minut, pak na stadionu vypadla světla a rozhodčí Hrubeš poslal týmy do kabin. Stejná situace se opakovala ve 38. minutě za stavu 2:0 pro Duklu. K třetímu „blackoutu“ došlo v půli. Jelikož doba přerušení překročila 60 minut, sudí podle pravidel zápas ukončil.

Kvůli výpadku elektřiny na stadionu bylo utkání přerušeno třikrát.

Na Julisce už podruhé během podzimní části poznamenal zápas stejný důvod. Poprvé světla vypadla hned v prvním podzimním kole při zápase s Ostravou (0:0). Tehdy byla na stadionu tma tři čtvrtě hodiny, pak se ale utkání dohrálo.

Tentokrát bylo na stadionu náhle šero už po šesti minutách a několik stovek fanoušků, kteří na Julisku dorazili, se začali dohadovat. Bude se ještě hrát? Nebo máme radši vyrazit domů na večeři?
Část z nich si šla koupit občerstvení a z hloučku hostujících příznivců se po chvíli ozvalo: My chceme fotbal!

Až po čtvrthodině se světla pomalu začala znovu rozsvěcovat a ještě dalších sedm minut trvalo, než mohl zápas pokračovat. Dukle pak stačila chvilka na to, aby šla po střele Marka Hanouska do vedení, ve 33. minutě zvýšil parádní ranou z velké dálky na 2:0 Beauguel.

Stadion Dukly při druhém výpadku elektřiny.

Ale dramatickým momentům ještě nebyl konec. Domácí se zrovna chystali rozehrát roh z levé strany, když světla vypadla podruhé! Tentokrát se stadion ponořil do úplné tmy, kterou narušovalo jen několik reklamních panelů u hřiště a červeně zářící časomíra, která se zastavila na 38. minutě.

Hráči znovu zamířili do kabin. A fanoušci znovu čekali... Dočkali se nejen pokračování, ale i gólu hostů, který dal Hájovský. Když hráči odešli do kabin na poločasovou přestávku, padla tma znovu.

V české lize se zápas nedohrál naposled na jaře 2003, když v malém derby mezi Bohemians a Spartou jeden z domácích fanoušků inzultoval pomezního rozhodčího. Hlavní sudí duel ukončil za stavu 2:1 pro hosty. Jelikož předčasný konec zavinili Bohemians nedostatečnou pořadatelskou službou, byl zápas kontumovaný ve prospěch Sparty 3:0.

V týdnu se nedohrál kvalifikační duel mezi Srbskem a Albánií, politická provokace ze strany Albánců vyprovokovalo domácí chuligány k vniknutí na hřiště a napadení hráčů. Ti po přerušení odmítli v utkání pokračovat.