Divokou zámořskou bitvu zvládla lépe Kanada a ve finále šampionátu vyzve Finsko

19:00aktualizováno  22:28
MOSKVA/PRAHA - 2:0, 2:3, 4:3. Druhé semifinále hokejového mistrovství světa mezi Kanadou a USA mělo divoký průběh, favorizovaný tým Javorových listů ale nakonec tuto bitvu zvládl, když rozhodující branku vstřelil na začátku třetí třetiny Ryan Ellis. Kanada se tak v nedělním finále (19:45 SELČ) utká s Finskem, na Ameriku čeká boj o bronz s Ruskem.

Autor třetího kanadského gólu Derick Brassard v náručí spoluhráče Matta Duchenea. foto: Reuters

Kanaďané mají šanci obhájit zlato z loňského mistrovství v Praze, Američané zase budou v nedělním zápase proti sborné obhajovat bronz. Javorové listy si však v souboji dvou mužstev s věkovým průměrem okolo 24 let svou finálovou účast musely tvrdě vydřít. Na hokejistech USA vůbec nebylo znát, že mají nezkušený tým, ve skupině čtyřikrát prohráli a také čtvrtfinále proti Česku vybojovali až v samostatných nájezdech.

Hned při prvním střídání se drala před americkou branku jednička loňského draftu NHL Connor McDavid, brankář Kinkaid, jenž ve čtvrtfinále tolik rozesmutněl české hokejisty, však svou svatyni uhlídal. Vzápětí po obrovské chybě Kanaďanů na modré čáře jeli do přečíslení 3 na 1 Američané, Schroeder ale ve výtečné šanci trefil pouze hokejku kanadského obránce.

Zhruba po osmi minutách první třetiny zamkli Kanaďané svého soupeře v obranném pásmu a vypadalo to, jako by hráli přesilovku. Dlouhý tlak, během něhož Američané nestačili vystřídat, nakonec vyústil v branku Brandana Gallaghera, jenž po závaru přesně trefil horní část Kinkaidovy brány. Vzápětí mohl navýšit vedení Tanev, ale Kinkaid byl tentokrát pozorný a včas secvaknul své betony.

Tyler Ellis (vepředu) se raduje ze své branky do sítě USA.
Derrick Brassard (č. 19) střílí třetí branku Kanady.

Následovala pasáž plná nepřesností, oba týmy dělaly mnoho chyb při rozehrávce ve středním pásmu, Američané často pouze odráželi puky od své branky a měli velké problémy založit vůbec útočnou akci. Osmělili se až zhruba pět minut před koncem první třetiny, Brock Nelson málem využil zaváhání kanadského gólmana Talbota, dobře kombinovali i mladíci Hanifin s Matthewsem.

Kanaďané byli však nadále lepším týmem a dvě minuty před koncem udeřili podruhé. Bleskurychlý kontr a perfektní kombinaci Marchanda s Cecim zakončil prvně jmenovaný přes ležícího bezmocného Kinkaida a na tabuli se rozsvítil stav 2:0. Útočník Bostonu byl vzápětí vyloučen, do první sirény se ale na stavu utkání už nic nezměnilo.

Finové jsou prvními finalisty šampionátu. Porážku Rusů dirigoval osmnáctiletý Aho

Na začátku druhé části trefil Talbota bombou do masky Dylan Larkin, následovaly debaty o kvalitě ledu, neboť kanadskému hráči se puk zadrhl v louži vody. Krátká pauza jakoby nakopla Američany, kteří díky Austonu Matthewsovi ještě v přesilovce snížili. Mladík, který rozhodl čtvrtfinále proti českým hokejistům, se krásně trefil od modré čáry přímo do horního růžky Talbotovy brány. Tým USA najednou diktoval tempo hry, vyrovnáním zavánělo nahození Hanifina.

Po střele Warsofskyho z 24. minuty se nad kanadskou bránou rozsvítilo světlo signalizující gól, hra ale pokračovala dál. Až po přerušení mohl rozhodčí zhlédnout video a Warsofskymu přiznat vyrovnávací branku. Hra tak získala nový náboj a Kanaďané, od začátku třetiny mdlí a pomalí, museli přidat.

Semifinále hokejového MS 2016:

Kanada - USA 4:3 (2:0, 1:3, 1:0)

Branky a nahrávky: 9. Gallagher (Jenner, Reinhart), 19. Marchand (Ceci), 36. Brassard (O'Reilly, Perry), 42. Ellis (Murray, McDavid) - 22. Matthews (Wideman, Larkin), 24. Warsofsky (Nelson, Fasching), 29. Motte (Larkin, Compher). Rozhodčí: Gofman (Rus.), Wehrli (Švýc.) - Lhotský (ČR), Otmachov (Rus.). Vyloučení: 3:2, navíc Murphy (USA) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 10 455.

Kapitán Kanady Corey Perry ale Kinkaida zblízka nepřekonal, na druhé straně mohl skórovat Matthews a z dorážky Foligno. Obrat ale dokonal svou první brankou na mistrovství světa až útočník Tyler Motte, jenž z voleje vymetl prostor pod horní tyčí Larkinovy brány. Najednou byli Američané všude, svého soupeře hladce přebruslovali a zdálo se, že na Kanaďany dolehla únava.

Pomohlo jim vyloučení Vatrana, které po velkém závaru zužitkoval svou dorážkou do prázdné brány Derick Brassard. Chvilku po vyrovnání na 3:3 došlo k potyčce Murphyho ze Stonem, který rozhodčí vyhodnotili jako vražení na hrazení, a Kanada měla možnost další přesilovky. Murphy dostal trest 2+10, Kanaďan Stone odešel do šatny s naraženými žebry, skóre se ale do druhé sirény už neměnilo. O vyrovnanosti utkání svědčil i počet střel - 23:22 pro Kanadu.

Vedení vrátil Kanadě obránce Ryan Ellis, na jehož dělovku ze začátku třetí části neměl Kinkaide šanci zareagovat přesto, že mu nikdo nebránil ve výhledu. Šanci srovnat měl po závaru před kanadskou bránou Kyle Wood, prázdnou bránu ale netrefil. S postupujícím časem se Američané snažili o tlak, na střely ve třetí třetině vedli minutu před koncem 10:2, brankář Talbot ale odolával. Po oddechovém čase zůstal už Kinkaid na střídačce, Američané však nedokázali v posledních vteřinách ani jednou vystřelit a Ellisova první branka na turnaji se ukázala být vítěznou.