Zámořská zkáza: Švýcaři vypráskali Kanadu, USA čeká boj o záchranu

20:58aktualizováno  22:37
PRAHA - Letošní MS už přineslo několik překvapivých výsledků. Dánové porazili Finy i Američany, Norové přetlačili Čechy, nyní přišla další zaváhání favoritů. Švýcarští hokejisté přejeli v posledním zápase Kanadu překvapivě hladce 4:1 a Američané si opět po sedmi letech zopakují boj o záchranu. Rozhodla o tom jejich porážka 2:3 v posledním zápase skupiny D s Finskem.

Švýcarsko - Kanada. foto: Reuters

Už začátek zápasu napovídal, že Švýcaři budou kanadského favorita nepříjemně kousat. V 17. vteřině vypáli Deruns a Mason mohl být šťastný za to, že mu puk vypadl ještě před brankovou čáru. To nakoplo fanoušky v hledišti, kde měli příznivci hokejistů ze země helvétského kříže jednoznačnou převahu.

Německo porazilo Dánsko a také pořadatelská země MS postupuje dále - VÍCE ČTĚTE ZDE!

Ve 12. minutě rozpoutal peklo v ochozech Ivo Rüthemann, když přesnou ranou otevřel skóre duelu. O tři minuty později to již bylo 2:1, kdy padly slepené góly na obou stranách hřiště. Nejprve Deruns nahrál k levé tyči Plüssovi, a ten zvýšil na 2:0, za necelých třicet sekund se přesně k levé tyči prosadila jednička posledního draftu NHL John Tavares.

Švýcarsko - Kanada.

Všichni čekali, že gól zámořskou velmoc nastartuje, místo toho byla trefa útočníka NY Islanders pro Kanadu spíše labutí písní. Přestože do druhého dějiství vstoupili obhájci stříbra z posledních dvou šampionátů s velkým odhodláním. Soupeře sice zatlačili do defenzivy, práci ve svém obranném pásmu ale zvládají Švýcaři skvěle a nájezdy Stamkose a spol. s přehledem odráželi.

A co víc, ve 22. minutě přidali třetí trefu, to když se zpoza brány prosadil agilní Ambühl. Kanaďané hledali odpověď jen ztěžka a Švýcaři předváděli svou další skvělou herní disciplínu - rychlé brejky a Mason v kanadské brance se měl co ohánět.

Švýcarsko - Kanada (kanadské rozčarování).

Třetí část začala až podezřele klidně. Pro Kanadu přišlo špatné znamení, když nejlepší střelec NHL Stamkos musel předčasně udejít do kabin kvůli zranění. Půlminuty nato vstřelil Švýcar Deruns vstřelil čtvrtou branku, kterou znemožnil soupeři jeho pověstný drtivý závěrečný nápor.

Kanada - Švýcarsko 1:4

Branky a nahrávky: Branky a nahrávky: 15. Tavares (Duchene, Whitney) - 12. Rüthemann (Déruns, Plüss), 15. Plüss (Déruns, Rüthemann), 22. Ambühl (Romy, Josi), 46. Déruns (Plüss, Rüthemann). Rozhodčí: Sterns (USA), Laaksonen - Terho (oba Fin.), Děďulja (Běl.). Vyloučení: 2:5. Bez využití. Diváci: 12.500.

Hokejisté Finska porazili v posledním zápase v základní skupině D na mistrovství světa tým USA 3:2 a zajistili si postup do osmifinálové části turnaje. Američany čeká skupina o záchranu, do dalších bojů s Finskem totiž nečekaně postoupily Dánsko a Německo.

Dramatický duel medailistů z olympijských her ve Vancouveru o Černého Petra řídila trojice českých rozhodčích Minář, Šindler a čárový Kalivoda. Jako první se prosadili Američané, když Vehanena překonal i díky nešťastné teči jednoho z finských hráčů ve 4. minutě Moss. Finové byli střelecky aktivnější, snažili se tlačit před Clemmensena, ale vyrovnat se jim podařilo až na konci druhé třetiny, kdy se prosadil Komarov.

USA - Finsko.

K vytoužené výhře a postupu do osmifinálové části přiblížil Finy hned po 18 vteřinách třetí části v přesilové hře rekordman Nummelin startující již na patnáctém světovém šampionátu. Američané vědomi si toho, že musejí vyhrát, aby se vyhnuli boji o udržení v elitní divizi MS, se tlačili do útoku, vyrovnat se jim ale nepodařilo. Naopak v 58. minutě potřetí sami inkasovali.

Ani poté se ale zámořští hráči nevzdali. Přestože hráli v závěru v oslabení, rozhodli se odvolat brankáře a hrát power play. A podařilo se jim snížil na 2:3. Oshie se však prosadil až sedmnáct vteřin před koncem a Finové poté výhru, která z nich udělala vítěze skupiny, uhájili.

Finsko - USA 3:2

Branky a nahrávky: 36. Komarov (Immonen, Puistola), 3. Nummelin (Mäenpää), 58. Kapanen (Nummelin, Aaltonen) - 4. Moss (Johnson, Kreider), 60. Oshie (Yandle). Rozhodčí: Minář, Šindler - Kalivoda (všichni ČR), Sabelström (Švéd.). Vyloučení: 1:3. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 17.633.