30. listopadu 2009 23:22 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Záhrobská v Aspenu opět triumfovala. Bez otce, který závod ani neviděl

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 6Diskuse
Šárka Záhrobská (uprostřed) na stupních vítězů.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šárka Záhrobská (uprostřed) na stupních vítězů. | foto: ČTK

PRAHA/DENVER Žádné oslavy po svém druhém triumfu ve slalomu Světového poháru v Aspenu neabsolvovala. Šárce Záhrobské ajejímu tříčlennému týmu v čele s koučem Antonínem Strachem stačila láhev šampaňského.

"Hned po nedělním závodě jsme jeli čtyři hodiny autem do hotelu v Denveru a cestou marně vyhlíželi šampaňské. Nakonec jsme jedno sehnali a v deset večer si připili," povídala česká sněhová královna.

BEZ OTCE

Jak si vedly české sportovkyně po rozchodu s otcem trenérem

Pozitivní efekt:
KATEŘINA EMMONS (střelba): Petr Kůrka, dvojnásobný mistr světa ve střelbě, přivedl svoji dceru ke světovým i olympijským medailím – na hrách v Aténách získala bronz, loni v Pekingu zlato a stříbro. Kvůli mateřské dovolené Emmons kariéru přerušila, Kůrka zase přijal nabídku na trenérské působení v Austrálii. V říjnu se střelkyně vrátila a i bez otcova vedení vyhrála za mořem, kde žije s elitním střelcem Mattem Emmonsem, závod špičkové úrovně.

Negativní efekt:
NICOLE VAIDIŠOVÁ (tenis):
Za pomoci nevlastního otce Aleše Kodata se tenistka Nicole Vaidišová dostala až na sedmé místo světového žebříčku. Pak přišly neúspěchy, rozchod, propad nezastavil ani britský kouč David Falgate. Letos se opět dala dohromady s Kodatem, cestu vzhůru však nenašli. Vaidišové patří 186. místo žebříčku. Další spolupráce je nejistá.

Včera ráno se prý v hotelu probudila do nejistoty. "Nevěděla jsem přesně, jestli to všechno nebyl jenom sen. Předtím se mi totiž zdálo, že musím na start! Až pak mi došlo, že skutečnost je mnohem veselejší," usmála se. V sobotu absolvovala v Aspenu obří slalom a skončila v ochranné síti. Neměla možná o to větší motivaci v nedělním slalomu uspět?

"To ne, výpadky k závodění patří. Nebyla jsem proto nikterak nervózní nebo naštvaná, abych si musela spravovat chuť. A že mi obří slalom po Söldenu z úvodu sezony nevyšel už podruhé, s tím nic nenadělám. Obřák je běh na dlouhou trať," poznamenala.

Na ledovém kopci v Aspenu uspěla již podruhé, byť trať dříve nepatřila k jejím oblíbeným. Neříká si nyní, že je děvčetem do nepohody? "To ne," bránila se. "Ale zřejmě budu muset svoje měřítka přehodnotit a začnu Aspen mít ráda," dodala.

Ledová trať ji nezaskočila také proto, že to nebylo poprvé. "Asi je to nový trend, v Aspenu nešlo jít po svahu v obyčejných pohorkách, uspěli jen lidé s mačkami. Možná bych podobnou trať přivítala na olympiádě ve Vancouveru, ale závodit se musí umět na všem," pokývala hlavou.

Záhrobský triumf dcery neviděl

Americký Aspen se stal pro Šárku Záhrobskou místem zaslíbeným. O tom není pochyb. Jak by ne, když na ledovém svahu vyhrála v neděli svůj druhý závod lyžařského Světového poháru. Stejně jako před rokem rovněž v Aspenu, opět ve slalomu.

"Ani jsem si nedal panáka, protože řídím," hlásil z amerického kontinentu její otec Petr Záhrobský. Muž, který dceru přivedl až k titulu mistryně světa. Před olympijskou sezonou se s ní však dohodl, že spolupráci končí.

"Ve chvílích, kdy Šárka kousek za cílem druhého kola zvedla ruce nad hlavu, jsem se věnoval v kanadském Lake Louise synu Petrovi, který se chystal na sjezd," pokračoval Záhrobský. "Potřebuje mě teď víc než Šárka. Vyhrál už seriál Evropského poháru a nepochybuju, že začne bodovat i ve svěťáku. Právě on mi řekl, že Šárka v Aspenu vyhrála. Její závod si co nejdříve v klidu prohlédnu, zatím jsem s ní nemluvil. Necháme to asi na jindy, až se vrátíme domů..."

Záhrobský připustil, že když se o triumfu dcery dozvěděl, hlavou mu prolétly ve zkratce dlouhé roky, kdy svoje talentované poupátko na zasněžených svazích piplal. "Vzpomněl jsem si na statisíce našroubovaných tyčí do sněhu, na spory se svazovými funkcionáři, kteří nechápali moji metodiku, i na fakt, že jsem Šárce víceméně obětoval svoji kariéru. Aže mi vše až teď přináší určité zadostiučinění."

Mám jiný tým, řekla dcera
V létě Šárka Záhrobská oznámila, že ji otec už nebude trénovat, že koučem se stává Antonín Strach s asistenty Milošem Machytkou a Pavlem Kubričanem. Záhrobský už prý v této souvislosti také zaslechl, že právě Strach doladil jeho dceři styl do "aspenské podoby".

"Nikdy už nebude jezdit jinak," smetl ze stolu zmíněný pohled. "Já jsem ji naučil tenhle specifický styl, který je zcela jistě dobrej, když si s ním dojela pro tři medaile z mistrovství světa a dvě výhry ve Světovém poháru. Právě díky správnému odbornému vedení mezi desátým a patnáctým rokem života, kdy jsou děti nejvnímavější, se vytvořil potřebný základ. Teď už se její styl změnit nedá. Maximálně o pět procent. Víc ne."

Záhrobská už prý změnu trenéra neřeší: "Zkrátka mám jiný tým a důležité je, že jsem jela uvolněná a bez stresu," prohlásila včera.
Navíc uspěla na extrémní ledové hoře, z níž měly mnohé její soupeřky evidentní respekt. "Lyžování je hodně o psychice," vysvětluje její otec. "Ostatní holky se ledového svahu možná lekly. Šárka je ale tvrdá osobnost a rychle se oklepala ze sobotního pádu v obřím slalomu. Třeba měl tenhle pád i pozitivní důsledky; dost možná dokonce Šárku nažhavil."                                    (VÁCLAV CIBULA, JIŘÍ JAKOUBEK)            

  • 6Diskuse