27. listopadu 2007 10:54 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Záhrobská se dotýká triumfu v SP

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 6Diskuse
Šárka Záhrobská | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šárka Záhrobská | foto: Enrico SchiaviČTK

PANORAMA/PRAHA  Šárka Záhrobská doráží na premiérové vítězství ve Světovém poháru. Ve druhém slalomu nové sezony dala mistryně světa jasně najevo, že se s ní musí počítat.

„Když se bude pravidelně umisťovat v první pětce, tak to jednou na to první místo ulítne,“ říká otec a trenér Petr Záhrobský. „Už zbývá udělat jen ten poslední krok.“
Zdá se, že už je to jen otázka času, kdy čeští sjezdaři oslaví třetího vítěze závodu v lukrativním Světovém poháru v historii.

Dvaadvacetiletá Záhrobská dlouhá léta opakuje, že úspěch v SP staví výš než zář ze světových šampionátů, kde se jí paradoxně daří lépe. V neděli v kanadské divočině poblíž střediska Panorama útočila na vítězství, ale potřetí během kalendářního roku skončila na druhém místě. „Cítím se dobře a budu to chtít prodat,“ slibovala rodačka z krkonošského Benecka před odletem na zámořskou štaci. „Ale nedávám si cíl, že chci vyhrát,“ tvrdila.

V historii SP jen dvě Češky vystoupaly na nejvyšší stupeň (viz tabulka). Od dob Olgy Charvátové a Jany Šoltýsové-Gantnerové ale už uplynulo 25 let. V novodobé české historii až Záhrobská poprvé vystoupila na stupně vítězů. Stalo se tak ve čtyřech slalomech: třikrát skončila druhá, jednou třetí.

A pokaždé českou lyžařku porazila Marlies Schildová. „Je dobré znamení, že i navzdory chybám dokážu vítězit,“ pochvalovala si v neděli rakouská suverénka.
„I Schildová je k poražení. Jen musí všechno perfektně vyjít,“ přemítá Záhrobská.

Česká sjezdařka uniká soupeřkám v mírnějších pasážích, v nichž mistrně využívá skvělého citu pro sníh a skluz. Naopak zadrženě působí její projev v extrémně prudkých pasážích. „Mám ještě rezervy. A to je dobře,“ usmívá se.

Ve Světovém poháru se pohybuje už skoro šest let a postupem času se ze zakřiknuté dívenky stala závodnice, která podle otce a trenéra Petra Záhrobského připomíná na trati šelmu. „Závodění je z velké části o hlavě,“ tvrdí Záhrobský. „Slalom se dá ještě víc pouštět. Když natrénuju, tak získám ještě větší jistotu, abych se nebála zariskovat,“ přidává se jeho dcera.

V Lake Louise zkusí sjezd
V průběžném pořadí slalomu patří Záhrobské třetí příčka, čtvrtá je v celkovém hodnocení SP. Jenže nyní čekají na sjezdařky rychlostní disciplíny. V Kanadském středisku Lake Louise to bude sjezd a super G. Záhrobská, která zatím bodově paběrkuje pouze v superobřím slalomu, by měla zkusit oba závody.

„Pojedeme i sjezd,“ říkal Záhrobský. Čekání na premiérový triumf se tak odloží minimálně do závodů v americkém Aspenu na začátku prosince. „Když budu mít pocit, že jsem do toho dala všechno, tak je to mnohem lepší než dojet do cíle a říkat si ježíšmarjá, proč jsem to támhle nepustila, proč jsem to tamhle podržela,“ vysvětluje svůj přístup česká slalomářka.

  • 6Diskuse


Martin Prachař

Autor

Martin Prachařmartin.prachar@lidovky.czČlánky


Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?

Najdete na Lidovky.cz