Překvapení na úvod Světového poháru: podceňovaný Výběr Evropy vyškolil USA

21:02aktualizováno  18. září 1:00
TORONTO/PRAHA - První zápas a hned první překvapení. Hokejisté Výběru Evropy na úvod Světového poháru zaskočili tým USA a vyhráli jednoznačně 3:0. Tým se šesti Slováky v sestavě zápasu dominoval, o branky se postarali Gáborík, Draisaitl a Bellemare. Největší hvězdou byl ale zvolen brankář Jaroslav Halák, jenž kryl všech 35 střel amerického mužstva.

Radost Výběru Evropy. foto: ČTK/APReuters

Evropský výběr se ve svém druhém vystoupení na SP utká v pondělí od 21:00 SELČ s českým týmem, který vstoupí do turnaje proti Kanadě.

Zápas USA - Výběr Evropy jsme sledovali ONLINE

Američané jako kdyby si od samého začátku zápasu mysleli, že se soupeř porazí sám. V páté minutě navíc propadli ve středním pásmu, Nielsen našel parádně načasovanou přihrávkou Gáboríka a ten už si zblízka věděl rady, jak překonat Quicka. Ani to však tým USA neprobudilo a měl naopak velkou porci štěstí, že především po šancích Nielsena neměl výraznější manko.

Další brejky a přečíslení Evropanů následovaly ve druhé třetině, vrcholem všeho pak byla situace v začínající 25. minutě, kdy jeli na Quicka samotní Draisaitl s Niederreiterem, před bezmocným strážcem amerického brankoviště si vyměnili kotouč a Draisaitl snadno zvýšil na 2:0. Při přesilovce ve 35. minutě Van Riemsdyk sice dostal kotouč do branky za Halákova záda, ale podle sudích v rozporu s pravidly.

Marián Gáborík padá přes Jonathana Quicka v zápase Evropa-USA.
Jonathan Quick v akci.

Místo snížení z dalších slibných příležitostí, jímž by Američané korunovali svou zvýšenou aktivitu, přišel šok číslo tři, když Hansenovo nahození tečoval těsně před Quickem Bellemare a zasadil tak výběru kouče Tortorelly rozhodující úder.

Už tak velmi obtížnou situaci navíc ještě zkomplikoval Američanům v nástupu do třetí třetiny Dubinsky, když si za faul vysokou holí vykoledoval dvě plus dvě trestné minuty. Quick si sice poradil se šancemi Nielsena a Tatara, jenže zabrat potřeboval především v ofenzivě. A tlak v závěru nepřinesl ani jediný čestný úspěch.

Světový pohár hokejistů v Torontu: Skupina A:

USA - Výběr Evropy 0:3 (0:1, 0:2, 0:0)

Branky a nahrávky: 5. Gáborík (Nielsen, Zuccarello), 25. Draisaitl (Niederreiter, Sekera), 39. Bellemare (Hansen, Ehrhoff). Rozhodčí: Sutherland, Dwyer - Heyer, Amell (všichni Kan.). Vyloučení: 4:4. Bez využití. Diváci: 18 959.