Zacha gólem a asistencí zařídil výhru hokejistů New Jersey

7:58
Pavel Zacha se vítězným gólem a asistencí postaral v NHL o výhru hokejistů New Jersey, kteří v pondělním utkání porazili Buffalo 2:1. Devatenáctiletý útočník skóroval pošesté v sezoně a byl vyhlášen největší hvězdou zápasu.

Pavel Zacha obléká dres New Jersey, které si českého hokejistu vybralo v draftu NHL jako číslo šest. foto: ČTK/AP

Český nováček v lize se ve 29. minutě nejprve podílel na úvodní brance utkání. Devils v přesilové hře uzavřeli soupeře v útočném pásmu a Adam Henrique šťastně poslal domácí do vedení 1:0, když jeho přihrávku zpoza branky srazil bruslí za záda vlastního gólmana obránce Cody Franson.

Sabres vyrovnali ve 49. minutě zásluhou Tylera Ennise, o čtyři minuty později však přišla Zachova chvíle. Rodák z Brna se v další početní výhodě dostal před brankou k odraženému puku, který ve své lapačce neudržel brankář Robin Lehner, a pohotovou střelou zápěstím jej uklidil do sítě.

Pro Zachu to byl první vítězný gól v NHL. Rozhodčí ho museli potvrdit u videa poté, co je k přezkoumání vyzval trenér Buffala Dan Bylsma, podle jehož názoru útočník Henrique nedovoleně atakoval Lehnera v brankovišti. Sudí ale gól uznali a Ďáblové tak přerušili sérii sedmi porážek na domácím ledě.

„Viděl jsem, že se puk odráží před branku. Naštěstí mi přistál přesně na hokejce, tak jsem prostě zkusil vystřelit. Brankář na chvíli nevěděl, kde kotouč je, tak jsem věřil, že ho rychlou střelou překvapím,“ popsal Zacha klíčový okamžik zápasu.

Jeho tým tak navázal na sobotní vítězství 5:1 na ledě Columbusu. „Je důležité, že jsme konečně vyhráli doma a potvrdili sobotní triumf, ale ještě důležitější je způsob, jakým jsme dnes hráli. Ani skvělý výkon vám kolikrát nezaručí výhru, ale dnes jsme si ji myslím zasloužili,“ prohlásil brankář Cory Schneider, který předvedl 22 zákroků.

Pouhých čtrnáct zásahů si připsal český gólman Michal Neuvirth, jehož Philadelphia podlehla 0:2 St. Louis. Bezbrankový stav ukončil ve 36. minutě Paul Stastny, který bruslí usměrnil za Neuvirthova záda střelu obránce Kevina Shattenkirka od modré čáry. Ve 43. minutě přidal druhý gól ze samostatného nájezdu Kenny Agostino, který tak oslavil návrat do NHL z farmy v AHL, kde je s 60 body nejproduktivnějším hráčem.

Letci vyšli střelecky naprázdno podruhé za sebou poté, co v sobotu prohráli 0:1 v prodloužení s Los Angeles. V brance Blues podal bezchybný výkon Carter Hutton, který díky 26 zákrokům vychytal třetí čisté konto v sezoně a druhé během posledních tři zápasů.

Hutton zachránil svůj tým hlavně v první třetině, kterou Flyers vyhráli 11:1 na střely. Domácí v utkání nevyužili čtyři přesilové hry a podtrhli svou špatnou bilanci, když z posledních 32 početních výhod přetavili v gól jen tři. „Víme, jak máme přesilovky hrát, jen vázne provedení. Kdybychom aspoň jednu proměnili, byl by to úplně jiný zápas,“ povzdychl si Jakub Voráček, jenž v posledních pěti utkáních zaznamenal jedinou asistenci.