Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Třinec porazil Pardubice, Sparta vydřela dva body

21:35
PRAHA - Hokejisté Třince naznačili při vstupu do nové sezony, že se s nimi musí opět počítat. V souboji úvodního kola mezi posledními českými mistry porazili Pardubice v domácím prostředí přesvědčivě 4:1. O něco pomaleji se rozjížděl hlavní favorit celé soutěže pražská Sparta, která udolala Karlovy Vary až v nájezdech.

Třinec - Pardubice. Hráči Třince se radují z gólu, vpravo vzadu je brankář Pardubic Martin Růžička foto: ČTK

Utkání v Třinci bylo velkým představením první formace Ocelářů, která zařídila všechny čtyři góly. Dva z nich dal obránce Lukáš Zíb, po třech bodech si připsali Radek Bonk, navrátilec Martin Růžička a bek Josef Hrabal. Trenér Josef Turek tak svou extraligovou premiéru v roli hlavního kouče oslavil výhrou.

"Byli jsme nažhavení, čtrnáct dnů jsme nehráli. Ale prvních sedm minut nás neposlouchaly nohy. Trošku nás do toho dostaly dva góly Lukáše Zíba. Pak se to chytlo, mužstvo se uklidnilo. Nad ostatní vyčnívala první pětka," uvedl Turek po utkání. "Domácí vyhráli zaslouženě," uznal jeho protějšek Pavel Hynek.

Z výhry se podobně jako Turek mohl při své "velké" premiéře na extraligové lavičce radovat i Richard Žemlička na sparťanské střídačce. Energie sice vedla před nejvyšší návštěvou prvního dějství 6388 diváků od úvodu po trefě Petra Kumstáta, ale v 52. minutě vyrovnal Petr Ton a rozstřel rozhodl Peter Jánský.

Budějovice musely vstřebat porážku s Vítkovicemič

Třetím, kdo jakožto hlavní kouč poprvé vedl extraligové mužstvo, byl českobudějovický Peter Draisaitl, ale se svými svěřenci musel přes vedoucí gól zápasu již v první minutě vstřebat porážku 2:5 s Vítkovicemi. "Na soupeři bylo vidět, že hráči o sobě vědí a věří si. U nás je důvěra ve vlastní síly ještě křehká," připustil Draisaitl.

V Plzni se při absenci dvou velkých postav českého hokeje - plzeňského Martina Straky a litvínovského Martina Ručinského - blýskla další ofenzivní hvězda Tomáš Vlasák. I díky jeho hattricku porazila Plzeň v přestřelce Litvínov 6:4.

Ve zbývajících utkáních dnešního programu udolal Zlín brankou Bedřicha Köhlera z 56. minuty Slavii 2:1 a Kladno prohrálo s Libercem 1:2 po samostatných nájezdech. Domácí kapitán Pavel Patera sice zachránil v čase 59:30 bod, ale rozstřel rozhodl hostující Tomáš Netík.

Výsledky 1. kola hokejové extraligy

Třinec - Pardubice 4:1 (3:0, 1:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 9. Zíb (Hrabal, Bonk), 15. Zíb (M. Růžička, Hrabal), 17. M. Růžička (Bonk, Hrabal), 28. Bonk (M. Růžička, Varaďa) - 45. Somík. Rozhodčí: Hradil, Šír - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 6:8. Využití: 2:0. Diváci: 4557.

Zlín - Slavia Praha 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 27. Čajánek (Holík, Tesařík), 56. Köhler - 46. Jelínek (Micka, Poletín). Rozhodčí: Husička, Polák - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 1:5, navíc Hamrlík - Kopřiva oba 10 min., Kadlec 10 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 4870.

Plzeň - Litvínov 6:4 (2:1, 3:1, 1:2)
Branky a nahrávky: 7. Pletka (Gulaš, St. Pierre), 10. Vlasák (Jan Kovář), 28. Johnson (Jan Kovář, Vlasák), 32. Dan Růžička (Pitule), 39. Vlasák (Jan Kovář, Kratěna), 51. Vlasák (Johnson, Kratěna) - 4. Majdan (Hübl, Kubát), 25. Posmyk (Jareš, Hübl), 46. J. Černý (K. Černý, Frolík), 55. Lukeš (Hübl). Rozhodčí: Kalivoda, Lacina - Lhotský, Pešek. Vyloučení: 8:9, navíc Gula (Litvínov) 10 min. Využití: 3:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 5919.

Rytíři Kladno - Bílí Tygři Liberec 1:2 po sam. nájezdech (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0)
Branky a nahrávky: 60. Patera (Macholda, David Růžička) - 31. Galamboš (Kica), rozhodující nájezd Netík. Rozhodčí: Hodek, Souček - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 4:5. Bez využití. Diváci: 3625.

České Budějovice - Vítkovice 2:5 (1:2, 1:1, 0:2)
Branky a nahrávky: 1. L. Květoň (Langhammer, Dej), 34. Dej (Langhammer, L. Květoň) - 6. Szturc (R. Hruška, Huna), 8. Rehák (Ujčík), 32. Svačina (Kudělka, Huna), 45. Svačina (Klimek), 54. Strapáč (Walker). Rozhodčí: Pešina, Svoboda - Bláha, Kostka. Vyloučení: 6:6, navíc Podlešák - Sloboda oba 5 min. a do konce utkání. Bez využití. Diváci: 4096.

Sparta Praha - Karlovy Vary 2:1 po sam. nájezdech (0:1, 0:0, 1:0 - 0:0)
Branky a nahrávky: 52. Ton (Broš), rozhodující nájezd Jánský - 2. Kumstát (Pech). Rozhodčí: Turčan, Smitka - Bejček, Charvát. Vyloučení: 5:6. Bez využití. Diváci: 6388.