Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Z amatérských závodů vytvořil zlatý důl. Takovou stopu nechal v F1 prostořeký Ecclestone

Sport

  13:00
PRAHA - Snad žádná historka nevystihuje Bernieho Ecclestonea, čerstvě odvolaného šéfa formule 1, lépe než ta popsaná v jeho biografii od anglického spisovatele Toma Bowera. V roce 1979 vyzval britský majitel stáje Lotus Colin Chapman svého závodníka Maria Andrettiho, aby strčil Ecclestonea do hotelového bazénu. Za 1000 dolarů. Jak to dopadlo?

Bernie Ecclestone a jedno z jeho výrazných gest. foto: Reprofoto

Z dělníka boháč. 159 centimetrů vysokého Ecclestona nezachránila ani stoletá smlouva

Andretti se plánované oběti přiznal. „Můžeš mě tam hodit, když mi dáš půlku z tvé odměny,“ odvětil Američanovi Ecclestone.

Přesně takový je šestaosmdesátiletý miliardář, který změnil formuli 1 z romantického, leč amatérsky vyhlížejícího šampionátu ve zlatý důl. Za vším vidí peníze, na každé situaci umí vydělat.

Právě díky duši mazaného obchodníka vyrostl z kluka z chudé anglické rodiny, který v šestnácti letech opustil školu, mocný boháč.

Ecclestone přitom vždy nepřitahoval úspěch, jako jezdec F1 absolvoval jen dva závody, oba pro něj skončily už po kvalifikaci.

Když se poté posunul do role manažera, radoval se sice ze tří mistrovských titulů, na druhou stranu v jeho monopostech zahynuli tři piloti přímo při Velké ceně.

Díky němu je F1 královnou motosportu

Jeho cestou k moci a bohatství se stalo založení asociace konstruktérů F1 a podpis konkordské dohody, díky které se do té doby tak trochu pochybný seriál postupně změnil v opravdovou královnu motorsportu.

Ecclestone touto smlouvou zajistil formuli jedna silné mediální pokrytí a zisky začaly prudce stoupat.

Bernie Ecclestone s bývalou manželkou Slavicou.

„Nejdůležitější rozhodnutí, které jsem kdy udělal, bylo to, že jsem vyjednával přímo s televizními společnostmi. Každý mi přitom říkal, že to není možné,“ povídal o prodeji vysílacích práv.

Brit stanul v čele výdělečné „mašiny“ a počínal si jako diktátor. Jeho nekompromisní styl vyjednávání vyvolával kontroverze. Stejně jako Ecclestonovy výroky.

Diktatura lepší než demokracie

Ten nejslavnější souvisí s vůdčí rolí. F1 učil své diktatuře a nebál se smeknout před Adolfem Hitlerem. „Dokázal tím, že ovládal masy lidí, dotáhnout věci do konce.“ Neliboval si v demokracii, dokonce řekl, že se Spojenému království nevyplatila.

Ecclestone skončil po více jak 40 letech v čele formule 1, střídá ho Carey

„Dobrý diktátor je pro každou zemi lepší než demokrat. A kdybych se já nechoval jako diktátor, pak F1 není tam, kde je dnes. Škoda, že teď týmy požadují víc demokracie.“

Příklad z praxe?V roce 1994 se rozhodl znovu zavést tankování paliva při zastávkách v boxech. Týmy to odmítaly, protože by je tankovací zařízení přišlo draho.

„Tak Bernie řekl O. K. Já vám je dodám. Splnil to, akorát jsme na ně dostali i fakturu. Zavolali jsme mu tedy a připomenuli mu, k čemu se zavázal. A on: Řekl jsem vám, že je dodám. Ne že je zaplatím,“ vzpomínal Jackie Olivier, šéf tehdejší stáje Arrows.

Přestál mnohé, i úplatkářskou aféru

Ecclestone si možná někdy počínal až příliš vychytrale. V roce 2014 se definitivně uzavřel soudní proces, při kterém čelil obžalování z uplácení. Prý chtěl před jedenácti lety tučnou sumou zajistit hladký prodej práv na F1.

Výsledek soudu? Gerhard Gribkowsky, který úplatek přijal, si odpykává mnohaletý trest, zatímco Ecclestone, jenž se bránil tím, že byl Gribkowským vydírán, se vykoupil zaplacením stovky milionů dolarů.

Bernie Ecclestone.

Mohl tak zůstat u moci a dál vládl formuli 1.

V této pozici prožil mnohé. Ostrými vyjádřeními, třeba proti ženám v automobilovém světě, si vysloužil spoustu kritiky, jindy zase budil soucit. To když mu loni v létě unesli tchyni. Únosci požadovali vysoké výkupné, nicméně vše nakonec včasným zákrokem ukončila brazilská policie.

Ecclestone zase ušetřil. Jako vždycky.

Dvě osudové ženy

Příznačné jsou příběhy o tom, jak kontroluje bankovní výpisy svých dvou dcer či jak nakupuje ve slevách. „Nenávidím marnotratnost. Když odcházím z místnosti, tak vždycky zhasnu,“ přiznává muž s pověstí workoholika.

Právě neskutečné pracovní vytížení jej stálo manželství. Se svou bývalou ženou Slavicou se potkal v roce 1982 při Velké ceně Itálie. O 29 let mladší modelku od Armaniho přestěhoval do Las Vegas, naučil ji anglicky a po třech letech se vzali.

Slavica Radicová a její dcera Tamara Ecclestone

A i když manželství přečkalo Ecclestonovy avantýry, před sedmi lety se rozvedli. „Bernie je neskutečný workoholik, byla jsem pořád doma sama,“ řekla Slavica.

Bernie Ecclestone.
Bernie Ecclestone s bývalou manželkou Slavicou.

V roce 2012 se Ecclestone podruhé oženil, Brit si vzal o 47 let mladší Fabianu. Právě její matku loni unesli na předměstí brazilského Sao Paula.

Ecclestone s Fabianou žije v rodné Anglii, ve svém věku by klidně mohl vést poklidný život. Místo toho až do osmašedesáti vládl formuli jedna. A vtiskl ji novou tvář. Dlouhá léta z ní čiší profesionalismus i honba za výdělkem.

Tak jako z přísné zvrásnělé tváře šedovlasého starce. Bernie byl synonymem pro F1. Chtěl, aby toto spojení platilo až do devadesáti, v lepším případě až do jeho smrti.

Tak jako u jiných diktátorů.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!