Wozniacká vyhrála první ‚dánský‘ grandslam a bude světovou jedničkou

12:46aktualizováno  13:01
MELBOURNE - Carolina Wozniacká vyhrála Australian Open, stala se první dánskou grandslamovou vítězkou a po šesti letech bude znovu světovou jedničkou. Wozniacká porazila ve vyčerpávajícím finále v Melbourne Rumunku Simonu Halepovou 7:6, 3:6, 6:4 za dvě hodiny a 49 minut.

Tenistka Carolina Wozniacká po vítězství Australian Open. foto: ČTK

GLOSA: Konečně ‚plnohodnotná královna‘. Na trůn usedne vítězka Australian Open

Sedmadvacetiletá Wozniacká uspěla v grandslamovém finále na třetí pokus. V minulosti skončila pod vrcholem na US Open v letech 2009 a 2014.

„Těšila jsem se na tento moment celý život a teď je to splněný sen. Hlas se mi třese a je to opravdu přenádherný pocit,“ řekl Wozniacká s pohárem v náručí.

Wozniacká ukázala ve finále famózní obranu, založenou na neúnavném pohybu a výborném předvídání soupeřčiny hry.

Ve třetím setu si za nepříznivého stavu 3:4 nechala ošetřit levé koleno, pak získala tři hry za sebou a po mečbolu si lehla na kurt.

Simona Halepová

Předtím běhala ze strany na stranu i dopředu při zkrácení hry a vracela jeden míč za druhým. Halepová neměla dost razantní údery, aby výměny ukončovala.

V prvním setu vedla Wozniacká 3:0 a 5:3, ale set nedopodávala. V tie-breaku ale byla agresivnější, především z bekhendu, a získala ho poměrem 7:2. Ve vyrovnané druhé sadě rozhodla Halepová brejkem na 5:3 a vynutila si prodloužení.

V rozhodujícím setu si finalistky třikrát vyměnily servis. Wozniacká nejdříve vedla 2:0 a 3:1, pak prohrávala 3:4.

O tři hry později si po další výměně, při které vyběhala skoro ztracené míče, vypracovala první mečbol. Ten vzápětí využila, protože Halepová poslala míč do sítě.

Rumunka Simona Halepová na Turnaji mistryň končí.
Dánka Caroline Wozniacká slaví postup do finále Australian Open.

„Simono, promiň, že jsi dnes nevyhrála. Předváděla jsi skvělý tenis, bojovala, ale máš před sebou ještě moře zápasů, v kterých uspěješ,“ řekla Wozniacká.

Čtvrtfinálová přemožitelka Karolíny Plíškové Halepová musí dál na grandslamový vavřín čekat. Finále prohrála na French Open loni i v roce 2014. „Do třetice jsem neuspěla, ale snad to vyjde na čtvrtý pokus,“ řekla Halepová.

Grandslamový vavřín získala Wozniacká až při 43. startu na turnajích velké čtyřky.

Více účastí k triumfu potřebovaly jen Italka Flavia Pennettaová (49), Francouzka Marion Bartoliová (47) a loni zesnulá česká šampionka Jana Novotná (45).