Wenger na trofej v Evropské lize nedosáhne, Arsenal na Atlétiku prohrál a vypadl

23:03aktualizováno  23:59
Madrid/Salcburk - Ve finále Evropské ligy si zahrají fotbalisté Atlética Madrid a Olympique Marseille. Španělský celek dnes v domácí semifinálové odvetě porazil díky brance Diega Costy 1:0 Arsenal a po remíze 1:1 z Londýna postoupil do finále. Olympique v Salcburku nejprve promrhal dvoubrankový náskok z prvního zápasu, ale v prodloužení snížil Rolando a zajistil hostům postup. Finále je na programu za dva týdny v Lyonu.

Smutný Arsene Wenger v duelu s Atlétikem Madrid foto: ČTK/AP

O výhře Atlética, které se muselo obejít bez distancovaného trenéra Simeoneho, rozhodl v nastavení prvního poločasu Costa. Ve zbytku zápasu si pak domácí vedení bez větších potíží pohlídali a podvanácté za sebou na domácím stadionu neinkasovali.

Odvetná semifinálová utkání fotbalové Evropské ligy:

Atlético Madrid - Arsenal 1:0 (1:0)
Branka:
45.+2 Costa. První zápas 1:1, postoupilo Atlético.

Salcburk - Olympique Marseille 2:1 po prodl. (2:0, 0:0)
Branky:
53. Haidara, 65. vlastní Sarr - 116. Rolando. První zápas 0:2, postoupila Marseille.

Madridský celek si díky tomu zahraje o třetí triumf v soutěži, kterou už ovládl v letech 2010 a 2012. V letech 2014 a 2016 si navíc Atlético zahrálo finále Ligy mistrů.¨

Arsenalu nevyšel už úvod zápasu a kvůli zranění kotníku hosté přišli už ve 12. minutě o kapitána Koscielného. Francouzský stoper opustil hřiště na nosítkách a podle bolestivé grimasy by mohl být ohrožen i jeho start na mistrovství světa, které v Rusku začne za šest týdnů.

Londýnský celek tak přišel o poslední šanci zajistit si triumfem v Evropské lize účast v příštím ročníku Ligy mistrů. Pro trenéra Wengera, který dal jako obvykle v pohárech v brance přednost Ospinovi před Čechem, šlo navíc o rozloučení s evropskou scénou na lavičce Arsenalu.

Francouzský kouč nedávno oznámil, že po sezoně z klubu po 22 letech odejde, a hořký konec musel strpět v jubilejním 250. pohárovém utkání na lavičce londýnského mužstva.

Salcburk ve druhém poločase díky brance Haidary a vlastnímu gólu Sarra vymazal prohru 0:2 z Francie, ale další gól už přidat nedokázal. Trest přišel v prodloužení, kdy se po sporně nařízeném rohovém kopu prosadil ve 116. minutě Rolando. Domácí poté ještě dohrávali v deseti po vyloučení Haidary.
Marseille si tak zahraje první finále evropských pohárů od roku 2004 a na třetí pokus bude usilovat o první triumf v soutěži.