Vzpoura posledních týmu ligy: Ústí-Teplice 0:2, Brno-Boleslav 3:1

19:58
PRAHA - Fotbalisté Brna se dočkali v dohrávce 5. kola první ligové výhry v této sezoně, když na domácím stadionu porazili 3:1 nebezpečnou Mladou Boleslav. Premiérové vítězství v ročníku si připsaly také Teplice, které porazily Na Stínadlech "domácí" Ústí nad Labem 2:0.

Ústí nad Labem - Teplice. foto: ČTK

Aktivnější Boleslav ovládla v úvodu střed hřiště a měla územní převahu. K první přesnější střele se dostal až ve 14. minutě Bulut, jenž mířil přímo do Lejsala. Po dvaceti minutách našel skulinku v domácí obraně Mendy, jenž po kličce obešel Husára a jeho střelu s obtížemi Lejsal vyrazil přímo před Chramostu, který levačkou mířil nad branku. O pět minut později po rohovém kopu hlavičkoval Johana těsně nad břevno.

Stres ze sebe Brňané shodili až ve 29. minutě, kdy zahrozili po dvou křídelních únicích Kalabišky. Vzápětí z rohového kopu trefil Trousil hlavou břevno. Domácí častěji útočili a ve 39. minutě se Poláchovi podařilo po trestném kopu z dvaceti metrů přízemní střelou k tyči překonat brankáře Millera - 1:0.

Hned po změně stran se Brňané nevyvarovali několika hrubek a nedorozumění v obraně. První šanci hosté trestuhodně zahodili, když po kombinaci na jeden dotyk se dostal míč k Chramostovi, jenž místo střely volil přihrávku za záda nabíhajícího Buluta. O minuty později se Mendy protáhl okolo Polácha a z jeho přihrávky Táborský střelou pod břevno vyrovnal - 1:1.

Brno - Mladá Boleslav.

Vyrovnání Brňany nezmrazilo. Vsadili na útočnou kartu, unikajícího Kalabišku srazil brankář Miller a z pokutového kopu Dostálek v 52. minutě přidal druhý gól. Zkušený šestatřicetiletý hráč stál u zrodu třetí branky Brna. O sedm minut později po jeho přesné přihrávce za obránce se zapsal ve svém prvním brněnském startu do listiny střelců Michálek.

5. kolo první fotbalové ligy

FC Zbrojovka Brno - FK Mladá Boleslav 3:1 (1:0)
Branky: 39. Polách, 52. Dostálek z pen., 59. Michálek - 48. Táborský. Rozhodčí: Bílek - Wilczek, Štěrba. ŽK: Hudec, Trousil, Polách - Brunclík, Johana, Sedláček. Diváci: 2408.

Brno: Lejsal - Dřížďal, Hudec, Trousil, Husár - Michálek (82. T. Došek), Dostálek, Polách, Střeštík (60. Okleštěk) - Rabušic (76. Hodek), Kalabiška. Trenér: Večeřa.

Ml. Boleslav: Miller - Kalina, Johana, Rolko, Fabián (76. Procházka) - Mendy, Opiela, Brunclík (46. Sedláček), Táborský - Bulut, Chramosta (83. Kulič). Trenér: Stanner.

Zápas na Stínadlech, v němž byli oficiálně domácí Ústečané, dlouho nabízel jen ospalou podívanou bez šancí, Teplice ale nakonec zúročily mírnou převahu a o jejich výhře rozhodly góly Mahmutoviče a Doška z posledních 20 minut. I když zápas obou vzájemně provázaných týmů sliboval napínavou podívanou, od začátku zaostával za očekáváním.

Ospalé tempo vydrželo zápasu skoro celý první poločas a nepomohli mu ani diváci, kterých sice přišlo okolo sedmi tisíc, ale jakoby se neuměli s nezvyklým rozdělením míst na stadionu srovnat a byli tišší, než když na stejném stadionu hraje jen jeden z podkrušnohorských týmů. Domácím Ústečanům byla vyhrazena hlavní tribuna, Teplickým zbytek stadionu.

Ústí nad Labem - Teplice.

Zábava začala až v 41. minutě. Vidličkův centr z pravé strany proskákal do malého vápna, kde číhal úplně volný Zoubele, ale napálil jen vybíhajícího brankáře Nováka a ani dobíhající Mareš už míč sítě neprotlačil. Teplice v týdnu před utkáním opustil špílmachr Vachoušek a stoper Klein a absence vyzrálých hráčů byla na jejich hře hodně vidět.

V 50. minutě Kalivoda vyslal Mahmutoviče do sprintu mezi tři obránce a bosenský rychlík musel brzdit až zákrok Valenty, rozhodčí ale "hostům" penaltu nedopřál. Pak poprvé zahrozilo i Ústí. Ale Kraut samostatný únik v gól neproměnil a tak udeřilo na druhé straně. Vidlička si v 73. minutě zaběhl na secvičenou narážečku a jeho ostrý centr usměrnil do sítě Mahmutovič. O deset minut později přidal gólovou pojistku střídající Došek.

FK Ústí nad Labem - FK Teplice 0:2 (0:0)
Branky: 73. Mahmutovič, 83. Došek. Rozhodčí: Zelinka - Chytil, Košec. ŽK: Doležal, Hyčka - Vidlička. Diváci: 7315.

Ústí n. L.: Novák - Polák, Džuban, Valenta, Hyčka - Doležal (89. Veverka), Martykán, Zachariáš, Volek (81. Benčík) - Jindráček, Kraut (74. Krbeček). Trenér: Habanec.

Teplice: Grigar - Vidlička, Matula, Hošek, Rosa - Ljevakovič, Kalivoda, Zoubele (70. Vondrášek) - Verbíř (76. Došek), Mareš, Mahmutovič (89. Siva). Trenér: Plíšek.