Vzpomínka na Turnaj století. Před 15 lety začalo hokejové Nagano

9:30
PRAHA - V malé hale s nehokejovým názvem Aqua Wing se právě před 15 lety podařilo zaplašit nervozitu a vymýtit zlé duchy z krachu na Světovém poháru 1996. Hokejisté porazili ve svém úvodním vystoupení na olympiádě v Naganu Finsko 3:0. "Ta špatná atmosféra zmizela. Dali jsme se dohromady," prohlásil po premiéře na Turnaji století útočník Robert Reichel.

Česká radost po naganském finále. foto: ČTK

"Obrana se v porovnání se Světovým pohárem trochu zlepšila. Ale pořád není dost dobrá," psal kouč Dave King do magazínu The Hockey News před olympiádou. "Bekům z Evropy prostě chybí kvalita a útočníci jim moc nepomůžou." Předpověď uznávaného časopisu přisoudila Čechům 5. místo. Nakonec bylo všechno jinak. Trvalo to jen deset dní, ale ty stačily vynést Česko na první místo na hokejovém světě a z mnoha hráčů udělat legendy. Projděte si s námi ve zkratce, jak šel čas na Turnaji století v Naganu.

13. února: Krásné goly Finům.
Česko poráží ve svém úvodním duelu na turnaji Finy 3:0. K tomu přispěly nádherné góly - Reichel míchal tak dlouho za brankou pukem, až úplně popletl rozlítaného gólmana Myllyse. A Jágr pak v brejku dva na jednoho parádně nahrál Růžičkovi na třetí gól.

Dominik Hašek a Richard Šmehlík z medailemi z Nagana.

14. února: Kanada kraluje. Zatím...
Kanada poráží v nádherném zápase Švédy 3:2 a potvrzuje svou velkou sílu. Mužstvo je vyvážené tak, že i legendární Gretzky hraje až ve čtvrtém, bránícím útoku. Lídrem týmu je obr Lindros a oporou gólman Roy. Tehdy ještě nikdo netušil, že o šest dní později...

15. února: Nervozita s Kazachstánem
Výsledek 8:2 trochu zkresluje. Češi se totiž v nervózním duelu, v němž jim šlo i o skóre, nechávali vyprovokovat faulujícím a zákeřným soupeřem. Nervy ruply Čalounovi, poté i Svobodovi, jenž byl vyloučen do konce utkání. A Jágra lehce pozlobila třísla.

16. února: Dva góly za minutu
Dosud suverénní Hašek dostal ve 44. minutě dvě branky za sebou. Nejprve ho překonal Valerij Bure, poté Žamnov. Sborná tím vyhrála zápas 2:1 a skupinu bez ztráty bodu, což pro ni znamenalo lehčího soupeře (Bělorusko) pro čtvrtfinále.

17. února: Český protest
Olympiáda řešila aféru - start švédského beka Ulfa Samuelssona, jenž hrál za Tre Kronor s americkým pasem. Češi se pokusili protestovat a nechat anulovat výsledky Švédů, aby šli ve čtvrtfinále na Bělorusy místo USA. K tomu nakonec nedošlo.

Brankář Štalenkov, obránce Kasparaitis a útočnik Fjdorov po českém gólu v naganském finále.

18. února: Génius Hašek
Nebýt brankáře Haška, prohrávali by reprezentanti po 1. třetině s USA tak 0:5. Američané dominovali, ale génius v brance je vychytal, Češi se po Růžičkově proslovu v kabině probrali a nakonec favorita zdolali 4:1. Od té doby už se přehrát nenechali.

19. února: Kilometry faxů
Přípravu na semifinále s Kanadou zpestřily hokejistům vzkazy z domova, které se tehdy posílaly faxem. Z Česka jich dorazily tisíce. Frustrovaní Američané zatím v noci poničili zařízení olympijské vesnice.

Jaromír Jágr po návratu z Nagana.

20. února: Češi slaví, Gretzky pláče
Možná nejpamátnější duel české hokejové historie. fotka plačícího Gretzkyho na střídačce obletěla svět. Duel nejlepších brankářů planety vyhrál nad Royem Hašek, který nepustil jediný nájezd. Šlégrova rána znamenala vedení, Kanada vyrovnala chvíli před koncem, Češi ustáli smršť v prodloužení a Reichel vystřelil v penaltách finále.

21. února: Euforie i touha
Po porážce hokejové velmoci číslo 1 zavládla v Česku euforie. Hospody narychlo pořizovaly plátna, lidé vybalovali vlajky, Naganem žila celá země. V cestě za zlatem ovšem stálo ještě Rusko a v jeho čele Pavel Bure, jenž v semifinále vyřídil Finy pěti góly.

22. února: Zlaté štěstí
Největší úspěch v dějinách českého sportu je dokonán, reprezentanti vyválčili zlato výhrou 1:0 nad Ruskem. V dlouho bezbrankovém dramatu opět zazářil Hašek a Svoboda ve 3. třetině zařídil ranou od modré výhru 1:0. Hokejový národ se topí v největší radosti od sametové revoluce.