Vytrvalostí závod biatlonistů patřil Svendsenovi, Soukup desátý

14:44
RUHPOLDING/PRAHA - Vytrvalostní závod v Ruhpoldingu Jaroslavu Soukupovi sedí. Před dvěma lety slavil český biatlonista v německém biatlonovém středisku životní úspěch, bronz na mistrovství světa. A letos se opět spokojeně usmívá, ve 20kilometrovém závodě Světového poháru skončil desátý. Vyhrál úřadující olympijský vítěz v této disciplíně Nor Emil Hegle Svendsen.

Norský biatlonista Svendsen. foto: ČTK/AP

Kdo ví, možná si 31letý Soukup před sobotním startem vytrvalostního závodu vzpomněl na světový šampionát v roce 2012. Od té doby toho prožil hodně...

Po zisku bronzové medaile se potýkal se zdravotními problémy, v létě se těžce zranil na kole. Návrat si "zpestřil" dalším bronzem, získal ho na mistrovství světa v Novém Městě na Moravě s českou smíšenou štafetou.

V letošní sezoně se však Soukup dlouho hledal, ne a ne si připsat nějaký opravdu povedený výsledek. Až přišel vytrvalostní závod v Ruhpoldingu.

Na čtyřech položkách udělal český závodník pouze jednu chybu, při první střelbě vestoje, a neustále se pořadím posouval směrem nahoru. Se startovním číslem 43 dojel do cíle průběžně devátý, nakonec však ještě o jednu pozici klesl - desáté místo je ale jeho nejlepším výsledkem v olympijské zimě.

"Každý výsledek do desítky je ohromně cenný," pochvaloval si reprezentační trenér Ondřej Rybář v rozhovoru pro Českou televizi. "Když se Jarda trefí, určitě patří mezi ty, co jsou schopni bojovat o pozice v desítce. Dokázal to dnes i ve štafetě. Jsem rád, že je zpátky."

Další reprezentanty připravila o lepší výsledek střelba. Zatímco Ondřej Moravec se potrápil na položkách vleže, Michal Šlesingr kroutil hlavou po stojkách.

Moravec začal nepřesně, hned jeho první rána v závodě mířila mimo terč. Položku vestoje pak zvládl bezchybně, ale pak přišla druhá ležka - a dvě chyby. 29letý český biatlonista si tak k běžeckému času připsal tři trestné minuty, závěrečnou stojku totiž zvládl bezchybně. Celkově skončil na 29. pozici.

O pět míst výše figuruje ve výsledkové listině Michal Šlesingr. Ten dojel do cíle s opačnou bilancí než Moravec: při střelbě vleže nechyboval, v každé ze dvou položek vestoje se však dopustil jedné minely. Do nedělní stíhačky vyběhne z 24. pozice.

Michal Krčmář skončil se dvěma chybami na střelnici na 57. místě. Tomáše Krupčíka připravily o start ve stíhačce čtyři střelecké minely, skončil na 68. místě.

SP v biatlonu v Ruhpoldingu (Německo)

Muži - vytrvalostní závod 20 km: 1. Svendsen (Nor.) 48:58,5 (1 tr. minuta), 2. Volkov -14,6 (0), 3. Usťugov (oba Rus.) -16,5 (1), 4. Fak (Slovin.) -34,7 (1), 5. Landertinger (Rak.) -42,7 (1), 6. Malyško (Rus.) -44,4 (2), 7. S. Fourcade (Fr.) -45,7 (1), 8. J. Bö (Nor.) -1:05,1 (2), 9. Schempp (Něm.) -1:08,2 (0), 10. Soukup -1:09,6 (1), ...24. Šlesingr -2:21,7 (2), 29. Moravec -2:35,8 (3), 57. Krčmář -5:12,0 (2), 68. Krupčík (všichni ČR) -5:49,2 (4).

Průběžné pořadí SP (po 10 z 26 závodů): 1. M. Fourcade (Fr.) 462 b., 2. Svendsen 353, 3. J. Bö 292, 4. Usťugov 272, 5. Šipulin (Rus.) 264, 6. Björndalen (Nor.) 255, ...12. Moravec 214, 33. Šlesingr 108, 45. Soukup 69, 64. Krčmář 17, 80. Krupčík 5.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.