Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Vysvědčení LN pro české hráče: nejvíc zářil Pilař

9:00
PRAHA - Fotbalové mistrovství Evropy skončilo pro české fotbalisty vyřazením od Portugalců ve čtvrtfinále. LN oznámkovaly podle školní stupnice výkony jednotlivých hráčů během čtyř zápasu turnaje. Kdo byl nejlepší?

Česko - Řecko (Pilař) foto: Reuters

Petr Čech  3
Na Euro odjížděl jako brankář, který Chelsea vychytal triumf v Lize mistrů. Proti Rusku své spoluhráče nepodržel při žádné ze čtyř tref a jediný gól Řecka zavinil. Nakonec ale potvrdil, že se narodil především pro velké zápasy. Proti Portugalsku držel skvělými zákroky český tým 79 minut ve hře o semifinále.

Theodor Gebre Selassie  2
Ve čtvrtek večer velmi obstojně zvládal hlídání portugalské hvězdy Cristiana Ronalda. A proti Řecku nahrál na druhý gól. Co víc chtít od beka moderního střihu? Nic, řekli si ve Werderu Brémy a hráč Liberce míří do Německa.

David Limberský  2-
V prvním utkání ještě plzeňský zadák nehrál. Pak ale dostal šanci a ukázal se jako poslední kousek skládanky, který v defenzivní čtveřici chyběl. Česko se teď může pyšnit tím, že má v základní sestavě dva sebevědomé a ofenzivně laděné rychlé beky.

Michal Kadlec  2-
Proti Rusku začal na levém kraji obrany, kde obvykle hraje i v Leverkusenu. Daleko víc se přitom osvědčil jako ideální partner pro Sivoka do stoperské dvojice. Také těsně před bránou vyhlavičkoval střelu Roberta Lewandowského z Polska, která mohla Česko připravit o čtvrtfinále.

Tomáš Sivok  2
Ukázal nemalé zkušenosti, přehled, klid a rozvahu. Ideální vůdce české obrany a hráč, jehož forma a sebedůvěra rostly na šampionátu s každým utkáním. Smlouva v Besiktasi Istanbul mu vypršela, ale o zájemce jistě nebude mít nouzi.

Petr Jiráček  1-
Trefil se v základní skupině proti Řecku, rozhodl i o vyřazení Polska. Dlouhovlasý záložník Wolfsburgu zase střílel v reprezentaci důležité góly. K tomu byl drzý, neúnavný, rychlý a nezlomný bojovník. Někteří ho dokonce začínali přirovnávat ke Karlovi Poborskému.

Tomáš Hübschman  1-
V minulosti mu bývalo vyčítáno, že prý nebývá na hřišti moc vidět. Když se ale na Řeky vrátil do základní sestavy, každý poznal rozdíl. Zapůsobil jako lék na celý tým. Rozvážnou rozehrávkou pomohl záloze, bezchybným bráněním defenzivě.

Jaroslav Plašil  2-
Velmi pohotově nahrál na gól Pilařovi proti Rusku, ale jinak zanechal lehce rozpačitý dojem. Nebyl tolik vidět. Hodně černé práce odvedl v obraně, často nebezpečně zahrával rohové kopy a standardní situace. Udělal ale i několik zbytečných chyb.

Daniel Kolář  3
Odehrál jeden a půl utkání, ale dirigentské schopnosti Tomáše Rosického nenahradil. Ani nemohl, je typově úplně jiný záložník. Proto by nebylo fér ho zatracovat. Sám dost emotivně vyprávěl, jak mizerně se cítil z tlaku, který souvisel s tak těžkým úkolem.

Tomáš Rosický  2-
Jen proti sborné odehrál celý zápas. S Řeckem začal skvěle, byl na začátku gólové akce. Ale jeho zdraví do druhého poločasu už nevydrželo. Od té doby se pořád mluvilo jen o jeho zranění. Proto kapitán zažil smutné mistrovství Evropy a teď zvažuje konec reprezentační kariéry.

Václav Pilař  1
Střelec dvou českých branek je v zahraničních médiích často označován za velké překvapení turnaje. Oslnil také nemalou zarputilostí, kterou připravoval soupeře o míč. Zaujal i technikou, dynamikou a tahem na branku.

Milan Baroš  3
Dalšího gólu na Euru od roku 2004, kdy byl nejlepším střelcem turnaje, se už nedočká. Spokojit se musel s jednou asistencí na postupovou trefu Jiráčka. Kdo ale čekal, že bude zase pořád padat a zvedat ruce nad hlavu, se nedočkal. Baroš v Polsku vždycky bojoval.

Pro nízký počet odehraných minut nebyli známkováni...

David Lafata
Nejlepší střelec uplynulé sezony české ligy si na Euru zahrál pouze posledních pět minut utkání s Ruskem.

Tomáš Pekhart
Na šampionátu nasbíral kanonýr Norimberku 32 minut. Naskakoval z lavičky a uplatnil se především v hlavičkových soubojích a při sklepávání vysokých míčů.

Vladimír Darida
Premiéru na turnaji si odbyl rovnou proti Portugalsku. S těžkým zápasem si ale poradil dobře. A protože je mu teprve jednadvacet let, to nejlepší od něj mohou fanoušci teprve čekat.

Roman Hubník
Odehrál jen utkání proti Rusku, které se nepovedlo celé obraně. Pak už důvěru Michala Bílka nedostal.

František Rajtoral
Na šampionátu odehrál jen osm minut jako střídající hráč.

Jan Rezek
Odnesl debakl 1:4 s Ruskem, při kterém opustil hřiště o poločase. Pak nasbíral 33 minut jako střídající hráč.