11. listopadu 2009 22:35 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Vysokoškolačky i Brňanky v Evropské lize vyhrály

Utkání basketbalistek ZVVZ USK Praha - Chorzów. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Utkání basketbalistek ZVVZ USK Praha - Chorzów. | foto: ČTK

PRAHA Basketbalistky ZVVZ USK Praha ve třetím zápase Evropské ligy porazily na domácí palubovce polský Gorzów 96:79 a získaly druhé vítězství v základní skupině. České mistryně se příští středu představí v Košicích. USK tak odčinil minulý domácí nezdar s Rivasem Madrid.

Naopak polský nováček soutěže je nadále bez výhry. Na Pražankách jen chvíli ležel stín z minulého nepovedeného utkání s Madridem, v němž USK nabral manko už v úvodních minutách a také dnešní vedení Gorzówa 4:0 domácí na pár okamžiků vystrašilo. Ale jen do chvíle, než svěřenkyně kouče Lubora Blažka zlepšily hru v útočné fázi a také díky agresivní obraně dostaly soupeře pod tlak.

DRUHOU VÝHRU SI PŘIPSALY I BRŇANKY

Přesnější a důraznější hra v obraně po změně stran zajistila basketbalistkám týmu Frisco Sika Brno ve třetím kole Evropské ligy vítězství na půdě francouzského Tarbes 70:62. Ještě v poločase český tým prohrával o tří body 34:37, ale třetí čtvrtinu vyhrál 19:10 a položil základ k úspěchu.

V závěru první čtvrtiny si Moravanky po získaných míčích a rychlých protiútocích vypracovaly šestibodový náskok, na kterém se výrazně podílela přesně zakončující kapitánka Horáková. Do poločasu ale vedení ztratily.

"Nechali jsme soupeřkám hodně prostoru ke střelbě a francouzský tým naše chyby trestal. V koncovce se dařilo zejména Švédce Eldebrinkové, která nám sázela jeden koš za druhým. V této části zápasu hrála v defenzivě špatně Bonnerová, ale po změně stran se razně zlepšila," řekl kouč Brna Jan Bobrovský.

Bonnerová strávila na palubovce téměř 37 minut. V doskakování si vedly nejlépe Kulichová s McWilliamsovou, obě získaly sedm odražených míčů.

Domácím trenérům se navíc povedlo rychlé střídání a pivotka Kublinová osmi body po dvou minutách pobytu na hřišti zavelela k rozhodujícímu nástupu. Vysokoškolačky se chytily desetibodovou šňůrou, po níž vedly už 23:11. USK těžil z výborného útočného doskoku, kterým napravoval přehmaty pod košem Gorzówa, byť i téměř šedesátiprocentní úspěšnost střelby za dva body měla vysoké parametry. Polkám nepomáhala ani agresivní vysunutá obrana.

Po dlouhé době navíc české mistryně v Eurolize těžily z výškové převahy a vládly i při sbírání míčů ve vlastním vymezeném území. Gorzów měl problémy také se solidní a rychlou obranou Pražanek, které za poločas nasbíraly pouhé tři fauly.

Osmnáctibodové vedení v poločase dávalo USK velké naděje na první domácí výhru. Po nástupu do třetí čtvrtiny dvěma trojkami možný obrat soupeře zabrzdila Kraayeveldová dvěma trojkami a jednou ji napodobila i Elhotová, která se po změně stran rozehrála k velkému střeleckému výkonu. Přesné trojkové zásahy vysokoškolačky držely i v době, kdy se Gorzów pokusem o nápor a několika přesnými zásahy pokusil zápas zdramatizovat.

Maximem hostů bylo stažení manka na třináctibodový rozdíl. Když bylo skóre 80:67 ve prospěch USK šest minut před koncem, domácí hráčky se díky dalším trojkám Elhotové a Kraayeveldové znovu odpoutaly a definitivně soupeře zlomily. Hned patnáct úspěšných trojkových pokusů položilo základ ke druhému letošnímu vítězství USK.